Invertor KITin 150 TIG LA

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Jún 2020, 00:29

Zdravím,

kamarát ma poveril opravou tohoto invertora. Mám zopár otázok. Invertory nerobím denne, takmer vôbec a navyše sa tento chová nanajvýš čudne.

Anamnéza: invertor bol prevádzkovaný na elektrocentrále slabšieho výkonu.
1. Servis: Trnava, niekedy pred rokom, Trstínska cesta: pošpárané okolo mostíka, opačne založený chladič, technik napísal fixkou "KO" a verdikt - nedá sa opraviť.

Servis u mňa: odpojil som primárnu časť meniča, nechal v činnosti iba pomocný zdroj, skontroloval činnosť softštartu - OK.
Vyhodil som preč ten mostík, zmeral, očistil dosku od cínu, ktorý bol na maske a chýbal na padoch. Odstránil som aj film z kolofónie a spekance.
Spojil som 3 zdroje do série, aby som získal 80V a pripojil na primár meniča. Niečo dvakrát prsklo. Následne bolo všetko OK. Opakoval som to po polhodine, trikrát prsklo. Následne OK.
Pre istotu som vybral všetky IGBT v počte 4ks a zmeral - OK. Zmeral som všetky diódy na primárnej strane, odpory, kondenzátory a pomocné tranzistory. Všetko OK.
Uviedol som do činnosti pomocný zdroj a našiel signál na G IGBT. Skontroloval som tento signál, či je prítomný na všetkých 4 G. Bol (f=50kHz). Ešte raz som skontroloval činnosť budiaceho trafka.
Následne som osadil všetky IGBT a pripojil na zdroj 80V - s odpojeným zváracím trafkom. Všetko OK.
Pripojil som zváracie trafko - všetko OK.
Skompletoval som naspäť zváračku - osadil kapacity, ktoré som tiež premeral na C, R, Z a D. Ešte raz som skontroloval PTC v softštarte, osadil naspäť aj to, vrátane ogrcaného mostíka.

Pripojil som na AC vstup mosta DC80V. Všetko teraz funguje.

Otázky:
1. Čo generovalo tie rany? Nepáči sa mi, keď niečo strelí a nie je vidieť, čo. Nič neni poškodené, nič nesmrdelo, následne už ani nestrieľalo.
2. Môžem teraz tú zváračku pripojiť do siete cez žiarovku? Ak bude všetko OK, môžem premostiť a skúsiť zvar, alebo odporúčate ešte čosi iné?
3. Aké sú najčastejšie poruchy invertorov pri kolísaní siete a špičkách, ako napr. pri tej centrále?

Neviem no, nie som spokojný, že sa to vyiskrilo. Síce som už zažil tiež, že sa jeden problém doslova vyiskril a funguje to, ale ja nejak neviem. To "KO", čo tam nechal technik z TT ma serie. Hádam to len mali v sieti zapnuté...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa martin knocik » 23 Jún 2020, 19:57

Venujem sa profesionalne vykonovke, aj ked nie obycanjnym zvarackam.
Máš dojem že by ten servisák vymienal diodový mostík ? Zagrcaný mostik bol na vstupe alebo na vystupe ? Z vlastnej skusenosti viem že vstupný diodovy mostik väčšinou (asi 30:1) prežije výbuch IGBT (mosty, polomost topologie)

Vstupné diodové mostíky radi odchádzaju pri poškodenej izolacii zle umiestnena/preseknuta podložka pod tranzistorom, krivá nožicka tranzistora blizko chladiča a pod)

Najlepšie bude si požičať megaohmmeter s meracím napätím 2500V (meranie nižším napätím je strata času). Spoj L+N a odmeraj voči PE, či nebude niečo iskriť. Doska zagrcana kalafunou ma nižší izolačny odpor (megaohmy), ale kalafuna nemá tendenciu zvysovat iskrenie. Ale videl som ísť iskry po povrchovej vrstve silikónu (ked sa nieco izoluje silikonom, treba to uplne potopit do silikonu, nesmu trcat hroty von zo silikonu). iskrenie sa niekedy hlada ťažko, skus kamerou snimat zapnutu dosku.

Pred zapnutim na 230V ešte by som možno pozrel priebehy DS na IGBT pri 80V napajaní.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa misocko » 23 Jún 2020, 21:36

na jednom menici som mal prerazeny transil / zenerku (nepametam presne co to bolo) na primari pomocneho zdroja. Do urciteho napetia to bolo OK , pri sietovom napeti to prskalo tak ze som si myslel ze je prerazene trafo
tiez som sa stretol s niekolkymi IGBT ktore sa spravali ako zenerka , myslim ze cca 100-120V (niekde som to uz spominal)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Jún 2020, 21:45

Tak tuto to nakoniec boli kondenzátory. Na začiatku pri 80V som ich vypálil, prieraz sa niekde vyiskril, pri následnom meraní bolo teda všetko OK, vrátane napumpovania 80V, na sieti to potom strieľalo, ale opätovné meranie už bolo s verdiktom kondík v skrate - 0,1R.

Ponaučenie: kondíky na napätie vyššie ako 50V merať okrem parametrov aj na izolačný odpor a to nominálnym napätím! T.j. 400V kondíky napumpovať 400VDC cez obmedzovací odpor a merať prúd pri nabíjaní a po ustálení. Stratové (unikajúce) prúdy sú v datasheetoch.

Veľká vďaka patrí aj Mirosne, ktorý mi robil duševnú podporu a žiadal, aby som ešte raz všetko dôkladne premeral, kde sa teda ukázal problém, ktorý predtým neexistoval.

-- Spojený príspevok 23 Jún 2020, 20:49 --

Ešte dovetok k mostíku - áno, bol menený, pretože spoje boli ogrcané cínom (majster nevedel letovať, asi pozeral indické návody na YT, ale aspoň poznal kolofóniu, ktorej tam bolo viac, ako cínu). Pôvodný mostík mal ploché vývody na fastony, tuto boli kruhové. Okrem toho oprel letovačku aj o relé pre-charge, očividne teda nemal moc praxe. Či bol pôvodný most v háji - ťažko povedať, možno skratovaný kondík zobral aj most, aj keď pochybujem, skôr ten technik šiel formou pokus - omyl, vymenil most a keď nepomohlo, napísal KO a povedal, že sa to nedá.

Ja si počkám na kondy, objednal som aj pôvodný most, nové relé a odpor. Malo by to fachčiť, budenie je v poriadku, dúfam teda, že ma nebude čakať prekvapenie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa oravan » 23 Jún 2020, 22:51

na ja by som tvrdil že je tam niekde studený spoj aj ono niekedy drbne ale capacita a si nič prvý krát nezistil no klobuk dolu
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Jún 2020, 00:59

Aj pre mňa je to novinka ;)

Zopár foto - nedalo mi to, tak som toho hnusáka rozobral.
Prílohy
4FCF61BF-A930-4C3D-A257-82DECB30996C.jpeg
71CCEBDD-ED1F-46BC-8D28-52819F716EA6.jpeg
4F8094D3-B0E4-48CE-A045-A5BFBC673034.jpeg
9C01EA56-CEDF-45AC-A563-B89816B3AB8E.jpeg
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Jún 2020, 06:25

8O dostal to ,,na komoru,čístý priestrel. :wink: Už si nezaprská.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa Wicker » 24 Jún 2020, 07:42

Takze ked mi odide KITin, viem komu poslat na SK na opravu. Good job ou je joki poki.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Jún 2020, 09:34

Hlásim úspešnú opravu. Vymenil som kondíky, porobil do, čo bolo dovrtané a odskúšal na elektródach 2mm, 3,2mm a 4mm na forsáži, z každej 3ks.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa mirosne » 01 Júl 2020, 00:01

:potlesk:
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Júl 2020, 06:16

Tak teda záchrana sa podarila. Gratulujem aj ja. :potlesk: :potlesk: :potlesk:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Júl 2020, 23:48

Ešte sa k tomu na chvíľku vrátim v úvahách.
Všimol som si, že zdroj naprázdno vydáva divné zvuky - akoby jemné syčanie. Je také jemné, že ho počuť len uchom pri výduchu. Po zaťažení aspoň 2A zmizne. Čím by takáto anomália mohla byť?
Vôbec ma to neštve, na YT je jeden čehúň, a síce nebudem mu robiť reklamu, on opravoval KITIN 150 (bez TIG LA) a šušťalo mu to ešte viac. Možno to robí aj čisto nová, ja neviem! Nemám s čím porovnať. Ale nedá mi to. Mám rád veci 100%né.
Nevyzerá to ako upravená strieda, skôr mi to strašne pripomína skreslený budiaci signál (ktorý ale bol OK). Všetko funguje inak korektne. Teploty som mrkal aj termovíziou, nič sa neprehrieva. Len ten zvuk proste naprázdno sa mi nepáči.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa jenda23 » 02 Júl 2020, 06:52

No jo Olda :D jinak to "syčení" je u invertorů a i u spínanejch zdrojů běžících bez zátěže běžnej jev. Je to daný regulací která jede tak nahraně před uzavřením že v principu ZV zdroje moduluje vlastní spínací frekvenci zdroje. Není to nic na škodu. V okamžik kdy ho zatížíš byť minimální zátěží řídící obvod naskočí do byť minimálního poměrnýho otevření ale v tenhle okamžik už zpětná vazba korektně reguluje a udržuje střídu na potřebné úrovni. Já mam třeba Kempinu a ten zase "tiká" v cca sekundových intervalech naprázdno. Je to daný koncepcí a topologií zapojení.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Invertor KITin 150 TIG LA

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Júl 2020, 07:24

Ja rozumiem, ale u zdroja ako kitin by to mali mať nejak ošetrené.
Žiadna iná moja zváračka to nerobí, preto ma to zarazilo. A koncepciou sú veľmi podobné. Skúšal som dať na výstup tzv. snuffer rezistory (10R 5W do série s 1n5 kondíkom), ale nepomohlo.

No asi to bude použitým trafom, ktoré je pomerne mohutné jadrom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok