Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

majov
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21 Sep 2010, 00:00
Vek: 44

Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa majov » 10 Júl 2020, 06:51

Vyzna sa tu niekto do frekvencnych menicov z realnej praxe?
Ako sa dimenzuje vykon menica k motoru (cerpadlu)? Je potrebna velka rezerva alebo ked mam motor 2 kW kupim menic 2 kW a bude to fungovat? Poprosim info z realnej praxe. Viem, ze je jednoduche povedat, ze mam pridat 50% na menici "pre istotu". Problem je, ze menic aj motor uz mam rovnake ale chcem vediet aku tomu dat zivotnost ... Btw. Nekupoval som to ja. Vdaka.
0

jojosuly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: kysuce
Vek: 62

Re: Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa jojosuly » 10 Júl 2020, 08:01

Osvedčilo sa nám dávať menič o jeden rad vyšší výkon ako má motor
na niektorých druhoch meničov ak bol motor výkonovo ako menič padalo to do preťaženia
pri ťažšej záťaži.
0

majov
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21 Sep 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa majov » 10 Júl 2020, 09:45

O jeden rad je kolko cca? x 10? Ak pouzijem rovnaky menic a motor je to velky problem?
0

veduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 10:27
Vek: 35

Re: Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa veduci » 10 Júl 2020, 10:09

Podla mňa si zisti v technickom liste meniča čo dokáže na akej aplikácii. lebo za mňa že máš menič aj čerpadlo je stále malo informácii, keď to robíš iba do studne je to iné ako keď chceš pohánať hydraulické čerpadlo.
a keď máš doma dieli poskladaj a zistíš.
Prílohy
2020-07-10 10_05_36-Window.png
0

majov
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21 Sep 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa majov » 10 Júl 2020, 10:49

No zrejme tu bude dalsich par faktorov, ktore treba zohladnit. Kedze to nerobim pre seba otazka znie - koho oslovit s odbornym nastavenim menica. Kto ma tieto vedomosti? Predajcovia? Kazdy lepsi elektrikar? Predajca chce predat takze mi povie - treba vykonnejsi menic - "idealne aspon 3x taky vykonny" :mrgreen: ... Obavam sa, ze cerpadlari nebudu vediet dobre konfigurovat vsetky parametre menica.
Vstupne info mam vsetky ak sa tu niekto na to citi dajte vediet.
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa lh » 10 Júl 2020, 12:06

Ako už bolo spomenuté vyššie, obrovský vplyv na výber má pracovný režim. Ak poznáš charakter záťaže, a z toho si správne navrhol motor, potom nevidím problém v tom, použiť menič rovnakej výkonovej triedy. Každý menič znesie krátkodobo isté prekročenie nominálnych parametrov, napríklad pri prudkej zmene zaťaženia, takže toho sa netreba báť, údaje sú určite dostupné v datasheete. Zníženie životnosti môže skôr spôsobiť nepretržitá prevádzka s prúdovým zaťažením blízko nominálnu. Problém s výpadkom spôsobeným preťažením zas zle nadimenzovaný motor. Pre takéto zaťaženia by som už motor navrhoval o level vyššie ako vyjde z výpočtu a menič k nemu zodpovedajúci. U nás, kým som sa pohyboval v tejto oblasti, nebol nikdy problém, aby pri nejasnostiach pomoholo oficiálne zastúpenie výrobcu meniča. Chcú totižto predať, ako si spomenul, ale nie len raz, takže o klienta sa starajú.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Júl 2020, 13:09

majov napísal:O jeden rad je kolko cca? x 10? Ak pouzijem rovnaky menic a motor je to velky problem?
Neblázni ! Použil zlú matematickú terminológiu, na určite myslel nabližší vyšší v danom rade.

A já si myslím, že do bežnej prevádzky patrí menič aj motor rovnakého výkonu. Ak čosi z tej dvojice začne robiť problémy, tak asi bol ten výpočet zle spravený.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

majov
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21 Sep 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa majov » 10 Júl 2020, 13:59

Jedna sa o ponorne cerpadlo par desiatok metrov dole :) . Menic bol umiestneny vo vlhkych priestoroch. Sice ma krytie IP55 ale... Takze radovy vyssi vykon ste asi mysleli 3kW. A pravdepodobne vplyv na zivotnost menica ma skor ta vlhkost ako zatazenie blizke nominalu menica. Budeme nad tym dumat ako to vyriesit.
0

jojosuly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: kysuce
Vek: 62

Re: Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa jojosuly » 10 Júl 2020, 16:19

Áno myslel som najbližší v rade aké sa vyrábajú
napr Nominal motor power - kW 0.75 1.1 1.5 2.2 3.0 4.0
a samozrejme pomože niečo aj nastavenie meniča hlavne čas rozbehu dobehu
sposob ovládania atd...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvencny menic - spravne dimenzovanie

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Júl 2020, 13:44

Menič sa navrhuje pre nominálny výkon motora, prípadne vyšší, pokiaľ sa nevyrába rovnakého výkonu (napr. atypický motor). Meniče sú dimenzované pre motory, teda rovnako ako motor, menič tiež znesie krátkodobé preťažovanie. Ak pri aplikácií veľmi často padá do nejakej chyby, je problém v dimenzovaní motora, ktorý je preťažovaný. Okrem tohoto potom treba rešpektovať aspekty motora a to je najmä zaťažovateľ a chladenie, pretože zaťažovateľ je jasná vec a chladenie bolo navrhované pre nominálny výkon, otáčky a teplotu okolia. Ak ideme meničom často na nízke otáčky, je potrebné chladenie prerátať a náležite upraviť (napr. núteným chladením). Toľko krátko k všeobecnej problematike.

K životnosti je tiež pár fígľov. Obecne ale platí, že menič pracujúci v nominálnom výkone nevydrží dlhšie, ako menič predimenzovaný, najmä ak sa jedná o riadny značkový menič. Tie čínske neviem, nikdy som nijaký nevlastnil. Ale tam je to na pováženie.

Čo však ovplyvní životnosť meniča je často udávané v manuáloch a prehliadané... Kto by manuály čítal, pravda? Zhrnutím sú to hlavne:
- chladenie meniča, chladenie priestoru, kde pracuje (rozvádzač a pod.)
- čistenie meniča od prachu
- kvalita elektrickej energie
- korektné nastavenie
- vlhkosť okolitého vzduchu
- vplyv prostredia na základe chemického zloženia (problém v ČOV, chemickej výrobe a pod.)

Všetko je uvedené v návode, dodržaním týchto pokynov Ti bude menič dlho pracovať. Nemá zmysel ho predimenzovať, pretože malé predimenzovanie navýši len cenu, rozdiely v chladení tam nie sú veľké, tým pádom ani rozdiel v životnosti a dávať príliš výkonný menič je opäť finančne náročné a nemusí so záťažou pracovať už vôbec.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok