Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Elektronkov├ę zosilova─Źe a ja

Elektronkov├ę zosilova─Źe a ja

Neviete si rady so zosilova─Źom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: Elektronkov├ę zosilova─Źe a ja

Odosla┼ąod AdamVarga » 30 J├║l 2020, 12:17

Samozrejme m├┤┼żete ma┼ą dotaz.

Na t├║ ot├ízku m├ím zop├ír odpoved├ş tak┼że za─Źnem

Cenov├í dostupnos┼ą: zdroj je ur─Źite lacnej┼í├ş ako trafo+ obrovsk├Ż filter (kondiki).

Okrem toho v├Żstup zdroja je regulovan├Ż a stabiln├Ż (stabilita zdrova by mala by┼ą Max 3V odch├Żlka pri 50W (na pr├ízdno 425V na 50W 422V).

A z├írove┼ł aj brumovost zdroja je nulov├í. Protiargumenty by bol ale ve─Ć je to sp├şnac├ş zdroj v┼íak to mus├ş p├şska┼ą...nie..nep├şska to.

─îi┼że cenovo je to lacnej┼íie ako trafo+filter, m├í stabiln├Ż regulovan├Ż v├Żstup a je podstatne ─żah┼í├ş a men┼í├ş.

Probl├ęmy s├║ len pri kon┼ítrukci├ş zdroja nie pri pou┼ż├şvan├ş a pokia─ż bude fungova┼ą ako si to predstavujem tak tradi─Źn├Ż transform├ítor nem├í absol├║tne ┼żiadny zmyse─ż
AdamVarga
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 90
Zalo┼żen├Ż: 21.06.2015

Odosla┼ąod Wili » 30 J├║l 2020, 12:41

na akej frekvencii to spina? tiez 36k?

ak ano tak jediny velky problem tohto zdroja pri pouziti v beznom elektronkovom zosilnovaci je prave ta specificka frekvencia, totiz 90% vystupnych transformatorov maju v oblasti 30-50k hrb. Ak k tomu hrbu pripocitas rusenie zdroja v tejto oblasti + jeho harmonicke, kto vie ako to bude vyzerat na spektre, mozno este hrosie ako 50hz zo sietoveho trafa... to by trebalo premerat a to meranie by bolo zlozite kedze merat spektrum na tak vysokych frekvenciach si vyzaduje velmi dobry prevodnik.

ale nepopieram vyhody malych rozmerov, a tvrdosti zdroja, to je fakt super. Neda sa sice velmi hovorit o stabilizovanom zdroji lebo 3V ripple na 100mA je uz celkom dost, ale je to velmi tvrde vdaka tej vyssej frekvencii nabijania elytov to je asi cela vyhoda. Ale neviem ci prave toto je vhodne miesto pre pouzitie tejto technologie, mozno by sa to hodilo skor do OTL sluchatkaca, tam by male rozmery a hmotnost a absencia vystupnych traf boli velkou vyhodou. Dalsia vyhoda spinaku mi napada ze sa neindukuje elektromagneticky sietovy brum do vystupnych transformatorov...
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1642
Vek: 31.14
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2010

Odosla┼ąod AdamVarga » 30 J├║l 2020, 13:21

S frekvenciou sa budem hra┼ą. Trafo nieje ur─Źen├ę na fix frekvenciu tak┼że v┼íetko z├ívis├ş od toho kde bude trafo fungova┼ą najlep┼íie
Ale pod─ża datasheetu trafo je do 50kHz. Tak┼że mysl├şm ┼że viac ako 40kHz to nebudem sili┼ą. Hlavne preto lebo v minulosti som sa hral s frekvenciou a odpa─żovali sa mi di├│dy (usmernova─Ź v├Żstupu). A to bola r├Żchla di├│da s Ft podstatne vy┼í┼íou ako 50kHz a zavern├Żm nap├Ąt├şm 1kV (UF5407 mysl├şm). V┼íetko z├ívis├ş od "leakage inductance" (neviem ako to prelo┼żi┼ą).

Ale ur─Źite medzi 35-45kHz sa budem hra┼ą.
AdamVarga
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod zdenoeddie » 30 J├║l 2020, 13:23

Sice neviem na akej to spina, ani nemam cas to zistovat, ale zo skusenosti viem, ze to nebude dobre (co spravi mix audio f s 36k? pekne sa to na... to audio pasma) :crying: Pouzival som na audio fsw od 250kHz hore, a aj to bol niekedy problem dostat z audio pasma... trebalo by obrazok FFT a hned by sme vedeli kde sme :)
zdenoeddie
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 3908
Vek: 19.51
Zalo┼żen├Ż: 25.07.2009

Odosla┼ąod AdamVarga » 30 J├║l 2020, 13:28

Okrem toho je mi jasn├ę o ─Źo ti ide s tou frekvenciou.. 3V nieje ripple ale je to dovolen├Ż Max "p├íd" nap├Ątia. Ten v├Żstup nikdy nebude ma┼ą 36kHz ripple. Okrem toho je to AB zosil┼łova─Ź a do trafa sa to nem├í jako indukova┼ą.

T├í v├Żhoda ne-induk├ície magnetick├ęho po─ża nieje tak├í jednoduch├í vec. St├íle to vy┼żaruje magnetick├ę impulzy akur├ít sa nepreuk├í┼że na traf├íku ale na elektr├│nkach. Rap├şdne pulzuj├║ce magnetick├ę pole akoby modulovalo pohyb elektr├│nov magneticky. Tento probl├ęm v┼íak nast├íva ke─Ć je to trafo v bezprostrednej bl├şzkosti a to nie konc├íkov ale EF86tky v mojom zapojen├ş. Bezprostrednou vzdialenos┼ąou sa mysl├ş zop├ír centimetrov (2-3) od elektr├│nky. Ale povedzme ┼że je to st├íle lep┼íie ako klasick├ę trafo.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 30 J├║l 2020, 12:30 --

zdenoeddie nap├şsal:Sice neviem na akej to spina, ani nemam cas to zistovat, ale zo skusenosti viem, ze to nebude dobre (co spravi mix audio f s 36k? pekne sa to na... to audio pasma) :crying: Pouzival som na audio fsw od 250kHz hore, a aj to bol niekedy problem dostat z audio pasma... trebalo by obrazok FFT a hned by sme vedeli kde sme :)

Jednoduch├ę rie┼íenie: L-C filtre...samozrejme dokonal├ę to nebude nikdy ur─Źite je lep┼íie trafo a line├írny regul├ítor ale to v tomto pr├şpade nieje mo┼żn├ę :D

-- Spojen├Ż pr├şspevok 30 J├║l 2020, 12:33 --

Mimochodom nem├ím ┼żiadny pr├şstroj ktor├Żm by som to mohol zmera┼ą spr├ívne, riadim sa sluchom a osciloskopom. Ke─Ć to ne┼íum├ş a nebzu─Ź├ş tak je dobre :D (a taktie┼ż ke─Ć nevid├şm bordel na osciloskope na vystupe

-- Spojen├Ż pr├şspevok 30 J├║l 2020, 12:36 --

─îel├ş probl├ęm je v tom ze sa sna┼ż├şm prisp├┤sobi┼ą nie─Źomu komer─Źn├ęmu lebo bohu┼żia─ż moje vedomosti s├║ obmedzen├ę ─Źo sa t├Żka vyrobenia spinacieho trafa...audio trafo kedyko─żvek ale sp├şnacie je trocha in├í liga na m┼ła. Keby som mal vedomosti a materi├íl na v├Żrobu tak├ęho transform├ítora na mieru takto nerie┼íim dva zdroje v jednom a in├ę hovadiny a postavil by som nie─Źo s UCC na 500kHz. Ale bohu┼żia─ż.
AdamVarga
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Hop377 » 30 J├║l 2020, 14:04

Odpoved.

- Cenova dostupnost, ovela lacnejsi trafak nebude ak vypustis jedn, pripadne dve sekundarne napatia 100mA. Najvacsiu spotrebu a cenu za trafo ma zeravenie.
-Pri odoberanom prude 100mA nepotrebujes obrovsky kondik.
- Na co potrebuju elektronky stabilizovane napajacie napatie? Myslis ze im zlepsis parametre?
-Zdroj s tranformatorom, je urcite spolahlivejsi v prevadzke ako spinany.
-Tusis aky rozvoj harmonickych budes mat pri spinani 12V/5A?
- Riesit hmotnost a rozmery zdroja pri elektronkovom zosilnovaci 50W si myslim ze vobec nema cenu.

A uz vobec nechapem naco zapojenie elektronkoveho zosilnovaca, parametre urcite tymto nezlepsis a uz vovec nie v spojeni s trafom TTG
Hop377
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 497
Vek: 7.36
Zalo┼żen├Ż: 13.12.2010

Odosla┼ąod AdamVarga » 30 J├║l 2020, 14:53

Ka┼żd├Ż vyhadzuje peniaze na svoje hobby a tak ja som sa rozhodol pre toto :) d├║fam ┼że moje rozhodnutia a n├ípady budete aspo┼ł podobne re┼ípektova┼ą ako ja va┼íe koment├íre.

Na─Źo potrebuj├║ elektr├│ny stabilizovan├ę nap├Ątie: ke─Ć by som chcel ttr├│dov├ę zapojenie (nie UL) tak mrie┼żkov├ę G2 nap├Ątie mus├ş by┼ą regulovan├ę (dokonal├Ż exempl├ír je 6550)

Okrem toho keby sa jednalo o 50W zosil┼łova─Ź s povedzme EL34 tak Ua je pribli┼żne 500V. K─żudov├Ż pr├║d sa nastavuje mrie┼żkov├şm predp├Ąt├şm a Ua ke─Ć┼że pri z├í┼ąa┼żi s povedzme 5AR4 alebo inou usmer┼łovacou di├│dou nap├Ątie m├┤┼że klesn├║┼ą a┼ż o 20+V tak kludov├Ż pr├║d m├íme zasa len nepresn├Ż a keby sme ho nastavovali s rezervou na tento jav tak n├ím elektr├│ny ┼żeravia an├│dy lebo Ua je vysok├ę a aj Ik a Ptot je viac ako elektr├│nka znesie a pri n├şzkych hlasitostiach (a to teda fakt nikto nebude po─Ź├║va┼ą 50W hudbu nonstop lebo to je u┼ż celkom revot) tak s t├şm zni┼żujeme ┼żivotnos┼ą elektr├│niek.

Traf├ík je drah├Ż hlavne lebo nikto nevyr├íba iba 230 - 450V trafo len tak a ke─Ć ├íno tak s├║ to traf├í ur─Źen├ę na trh pre elektr├│ny kde si ka┼żd├Ż p├Żta horibiln├║ cenu. Ak mi viete uk├íza┼ą pr├şklad na lacn├ę trafo ako cena zdroja (30 eur je zdroj komplet osaden├Ż plus doska a to e┼íte preh├í┼łam) tak to trafo k├║pim! S rados┼ąou!
AdamVarga
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Wili » 30 J├║l 2020, 14:58

to ano...

rozhodne kazda technologia ma svoje pre a proti, a myslim ze toto ani tak nie je temou tejto diskusie lebo by bola na desiatky stran a aj tak by sme sa nikam nedostali a k tomu sa cim dalej tym viac schylujeme :oops:

Tym len chcem povedat ze AdamVarga tu rozbehol tematiku ktora sa velmi malo riesi na forach a je pre kazdeho nedosiahnutelna prave z dovodu mnohych technologickych prekazok ktore sa on snazi riesit, to ze to robi u elektronkoveho zosilnovaca je sice trochu nezmysel, budis, ale klobuk dole za to ze zabrdol aj do tejto, v dnesnej dobe uz extremne popularnej, casti elektroniky ktora tu velmi chyba a to su spinane zdroje. Takze za to velka pochvala...

aby som prispel aspon trochou k teme ruseniu, rozne LC filtre urcite pomahaju, ale nikdy uplne, podobne ako bojujeme s 50Hz brumom u beznych transformatorov a vsetkym moznym sa ho snazime odstranit tak je to aj u spinakov, tu je meranie digitalu TPA3250, merany na 96k sample aby bolo vidno zdroj, cinsky spinany adapter, relativne dobre odruseny + kopec LC filtrov lebo Dcko... a je to stale tam aj ked je pravda ze dost nizko. Ked sa nad tym zamyslim.... podobne nizko ako u sietovych 50hz co bezne mavame, len narozdiel od toho 50hz pocujeme ale 36k nie :rolleyes: je to ale digital, ten ma LC na vystupe a tie to asi velmi vyrazne utlmuju bez toho by to asi bolo o dost vyssie:

10w@4R
Obrázok
80W@4R
Obrázok
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1642
Vek: 31.14
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2010

Odosla┼ąod AdamVarga » 30 J├║l 2020, 15:03

Ozaj e┼íte mal├ş detail..

Ke─Ć sa niekomu nie─Źo nep├í─Źi na mojom projekte ja to akceptujem ale nep├ş┼íte mi formou ot├ízky na─Źo a pre─Źo. Nap├ş┼íte nes├║hlas a aj d├┤vod nes├║hlasu nielen ┼że "na─Źo stabilizovan├ę nap├Ątie". Nap├ş┼íte mi to takto : Na─Źo stabilizovan├ę nap├Ątie ve─Ć predsa elektr├│nky........" Ur─Źite mi to umo┼żn├ş lep┼íie a presnej┼íie odpoveda┼ą ne┼ż by som mal h├ída┼ą pre─Źo sa v├ím to nep├í─Źi. Povedzte to na rovinu a ak som spravil chybu neboj├şm sa ju prizna┼ą a opravi┼ą.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 30 J├║l 2020, 14:06 --

Wili:

Je dos┼ą podstatn├ę vybra┼ą spr├ívny pomer LC. Ja s├şce m├┤┼żem pou┼żi┼ą 1H tlmivku s 300uF filtrom ale ten bordel tam st├íle bude. Matematick├Ż by tam nemal ─Źo h─żada┼ą ale je tam..to ┼że pre─Źo to vieme ka┼żd├Ż. Rovnako nieje jedno z ak├ęho materi├ílu je jadro a to teda nemysl├şm iba permeabilitu. DCR a parazitn├ę kapacity tie┼ż n├ím nepom├íhaj├║.
AdamVarga
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 30 J├║l 2020, 19:18

Mne sa naopak paci spojenie modernej techniky (spinany zdroj) so starou (elektronky). Tiez som tak experimentoval s PCL82. Kedze sietove trafo nemam a za tie predrazene prachy sa mi ho na experimenty kupovat nechcelo, pouzil som spinane menice a celkom dobre to fungovalo. Ovsem ja som len laik, nemeral som to, a v tom case som nemal ani osciloskop. Ale kopu veci som sa pri tom naucil a za to som rad.
Takze len pokracuj, a ja si rad precitam, kam si sa dostal :wink:
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 732
Vek: 33.44
Zalo┼żen├Ż: 15.10.2015

Odosla┼ąod slimak » 31 J├║l 2020, 07:20

Adam Varga - pekn├Ż projekt.

Sp├şnan├ę zdroje v audio by som neodsudzoval. Obvykle sa k tomu hifisti stavaj├║ na sp├┤sob "Apage Satanas", ale faktom je, ┼że ich pou┼ż├şvaj├║ aj renomovan├ş v├Żrobcovia audiotechniky a merania s├║ excelentn├ę. Ak sa to dobre sprav├ş a odru┼í├ş.
slimak
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 50
Zalo┼żen├Ż: 30.09.2011

Odosla┼ąod zdenoeddie » 31 J├║l 2020, 08:08

Ak sa to dobre sprav├ş a odru┼í├ş.

Presne tak :)
zdenoeddie
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 3908
Vek: 19.51
Zalo┼żen├Ż: 25.07.2009

Odosla┼ąod AdamVarga » 31 J├║l 2020, 14:14

A pr├íve to sa sna┼ż├şm dosiahn├║┼ą.
AdamVarga
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Audiotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist