Elektronkové zosilovače a ja

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa AdamVarga » 30 Júl 2020, 12:17

Samozrejme môžete mať dotaz.

Na tú otázku mám zopár odpovedí takže začnem

Cenová dostupnosť: zdroj je určite lacnejší ako trafo+ obrovský filter (kondiki).

Okrem toho výstup zdroja je regulovaný a stabilný (stabilita zdrova by mala byť Max 3V odchýlka pri 50W (na prázdno 425V na 50W 422V).

A zároveň aj brumovost zdroja je nulová. Protiargumenty by bol ale veď je to spínací zdroj však to musí pískať...nie..nepíska to.


Čiže cenovo je to lacnejšie ako trafo+filter, má stabilný regulovaný výstup a je podstatne ľahší a menší.

Problémy sú len pri konštrukcií zdroja nie pri používaní a pokiaľ bude fungovať ako si to predstavujem tak tradičný transformátor nemá absolútne žiadny zmyseľ
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa Wili » 30 Júl 2020, 12:41

na akej frekvencii to spina? tiez 36k?

ak ano tak jediny velky problem tohto zdroja pri pouziti v beznom elektronkovom zosilnovaci je prave ta specificka frekvencia, totiz 90% vystupnych transformatorov maju v oblasti 30-50k hrb. Ak k tomu hrbu pripocitas rusenie zdroja v tejto oblasti + jeho harmonicke, kto vie ako to bude vyzerat na spektre, mozno este hrosie ako 50hz zo sietoveho trafa... to by trebalo premerat a to meranie by bolo zlozite kedze merat spektrum na tak vysokych frekvenciach si vyzaduje velmi dobry prevodnik.

ale nepopieram vyhody malych rozmerov, a tvrdosti zdroja, to je fakt super. Neda sa sice velmi hovorit o stabilizovanom zdroji lebo 3V ripple na 100mA je uz celkom dost, ale je to velmi tvrde vdaka tej vyssej frekvencii nabijania elytov to je asi cela vyhoda. Ale neviem ci prave toto je vhodne miesto pre pouzitie tejto technologie, mozno by sa to hodilo skor do OTL sluchatkaca, tam by male rozmery a hmotnost a absencia vystupnych traf boli velkou vyhodou. Dalsia vyhoda spinaku mi napada ze sa neindukuje elektromagneticky sietovy brum do vystupnych transformatorov...
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa AdamVarga » 30 Júl 2020, 13:21

S frekvenciou sa budem hrať. Trafo nieje určené na fix frekvenciu takže všetko závisí od toho kde bude trafo fungovať najlepšie
Ale podľa datasheetu trafo je do 50kHz. Takže myslím že viac ako 40kHz to nebudem siliť. Hlavne preto lebo v minulosti som sa hral s frekvenciou a odpaľovali sa mi diódy (usmernovač výstupu). A to bola rýchla dióda s Ft podstatne vyššou ako 50kHz a zaverným napätím 1kV (UF5407 myslím). Všetko závisí od "leakage inductance" (neviem ako to preložiť).

Ale určite medzi 35-45kHz sa budem hrať.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 30 Júl 2020, 13:23

Sice neviem na akej to spina, ani nemam cas to zistovat, ale zo skusenosti viem, ze to nebude dobre (co spravi mix audio f s 36k? pekne sa to na... to audio pasma) :crying: Pouzival som na audio fsw od 250kHz hore, a aj to bol niekedy problem dostat z audio pasma... trebalo by obrazok FFT a hned by sme vedeli kde sme :)
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa AdamVarga » 30 Júl 2020, 13:28

Okrem toho je mi jasné o čo ti ide s tou frekvenciou.. 3V nieje ripple ale je to dovolený Max "pád" napätia. Ten výstup nikdy nebude mať 36kHz ripple. Okrem toho je to AB zosilňovač a do trafa sa to nemá jako indukovať.

Tá výhoda ne-indukácie magnetického poľa nieje taká jednoduchá vec. Stále to vyžaruje magnetické impulzy akurát sa nepreukáže na trafáku ale na elektrónkach. Rapídne pulzujúce magnetické pole akoby modulovalo pohyb elektrónov magneticky. Tento problém však nastáva keď je to trafo v bezprostrednej blízkosti a to nie koncákov ale EF86tky v mojom zapojení. Bezprostrednou vzdialenosťou sa myslí zopár centimetrov (2-3) od elektrónky. Ale povedzme že je to stále lepšie ako klasické trafo.

-- Spojený príspevok 30 Júl 2020, 12:30 --
zdenoeddie napísal:Sice neviem na akej to spina, ani nemam cas to zistovat, ale zo skusenosti viem, ze to nebude dobre (co spravi mix audio f s 36k? pekne sa to na... to audio pasma) :crying: Pouzival som na audio fsw od 250kHz hore, a aj to bol niekedy problem dostat z audio pasma... trebalo by obrazok FFT a hned by sme vedeli kde sme :)
Jednoduché riešenie: L-C filtre...samozrejme dokonalé to nebude nikdy určite je lepšie trafo a lineárny regulátor ale to v tomto prípade nieje možné :D

-- Spojený príspevok 30 Júl 2020, 12:33 --

Mimochodom nemám žiadny prístroj ktorým by som to mohol zmerať správne, riadim sa sluchom a osciloskopom. Keď to nešumí a nebzučí tak je dobre :D (a taktiež keď nevidím bordel na osciloskope na vystupe

-- Spojený príspevok 30 Júl 2020, 12:36 --

Čelí problém je v tom ze sa snažím prispôsobiť niečomu komerčnému lebo bohužiaľ moje vedomosti sú obmedzené čo sa týka vyrobenia spinacieho trafa...audio trafo kedykoľvek ale spínacie je trocha iná liga na mňa. Keby som mal vedomosti a materiál na výrobu takého transformátora na mieru takto neriešim dva zdroje v jednom a iné hovadiny a postavil by som niečo s UCC na 500kHz. Ale bohužiaľ.
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa Hop377 » 30 Júl 2020, 14:04

Odpoved.

- Cenova dostupnost, ovela lacnejsi trafak nebude ak vypustis jedn, pripadne dve sekundarne napatia 100mA. Najvacsiu spotrebu a cenu za trafo ma zeravenie.
-Pri odoberanom prude 100mA nepotrebujes obrovsky kondik.
- Na co potrebuju elektronky stabilizovane napajacie napatie? Myslis ze im zlepsis parametre?
-Zdroj s tranformatorom, je urcite spolahlivejsi v prevadzke ako spinany.
-Tusis aky rozvoj harmonickych budes mat pri spinani 12V/5A?
- Riesit hmotnost a rozmery zdroja pri elektronkovom zosilnovaci 50W si myslim ze vobec nema cenu.

A uz vobec nechapem naco zapojenie elektronkoveho zosilnovaca, parametre urcite tymto nezlepsis a uz vovec nie v spojeni s trafom TTG
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa AdamVarga » 30 Júl 2020, 14:53

Každý vyhadzuje peniaze na svoje hobby a tak ja som sa rozhodol pre toto :) dúfam že moje rozhodnutia a nápady budete aspoň podobne rešpektovať ako ja vaše komentáre.

Načo potrebujú elektróny stabilizované napätie: keď by som chcel ttródové zapojenie (nie UL) tak mriežkové G2 napätie musí byť regulované (dokonalý exemplár je 6550)

Okrem toho keby sa jednalo o 50W zosilňovač s povedzme EL34 tak Ua je približne 500V. Kľudový prúd sa nastavuje mriežkovím predpätím a Ua keďže pri záťaži s povedzme 5AR4 alebo inou usmerňovacou diódou napätie môže klesnúť až o 20+V tak kludový prúd máme zasa len nepresný a keby sme ho nastavovali s rezervou na tento jav tak nám elektróny žeravia anódy lebo Ua je vysoké a aj Ik a Ptot je viac ako elektrónka znesie a pri nízkych hlasitostiach (a to teda fakt nikto nebude počúvať 50W hudbu nonstop lebo to je už celkom revot) tak s tím znižujeme životnosť elektróniek.


Trafák je drahý hlavne lebo nikto nevyrába iba 230 - 450V trafo len tak a keď áno tak sú to trafá určené na trh pre elektróny kde si každý pýta horibilnú cenu. Ak mi viete ukázať príklad na lacné trafo ako cena zdroja (30 eur je zdroj komplet osadený plus doska a to ešte preháňam) tak to trafo kúpim! S radosťou!
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa Wili » 30 Júl 2020, 14:58

to ano...

rozhodne kazda technologia ma svoje pre a proti, a myslim ze toto ani tak nie je temou tejto diskusie lebo by bola na desiatky stran a aj tak by sme sa nikam nedostali a k tomu sa cim dalej tym viac schylujeme :oops:

Tym len chcem povedat ze AdamVarga tu rozbehol tematiku ktora sa velmi malo riesi na forach a je pre kazdeho nedosiahnutelna prave z dovodu mnohych technologickych prekazok ktore sa on snazi riesit, to ze to robi u elektronkoveho zosilnovaca je sice trochu nezmysel, budis, ale klobuk dole za to ze zabrdol aj do tejto, v dnesnej dobe uz extremne popularnej, casti elektroniky ktora tu velmi chyba a to su spinane zdroje. Takze za to velka pochvala...

aby som prispel aspon trochou k teme ruseniu, rozne LC filtre urcite pomahaju, ale nikdy uplne, podobne ako bojujeme s 50Hz brumom u beznych transformatorov a vsetkym moznym sa ho snazime odstranit tak je to aj u spinakov, tu je meranie digitalu TPA3250, merany na 96k sample aby bolo vidno zdroj, cinsky spinany adapter, relativne dobre odruseny + kopec LC filtrov lebo Dcko... a je to stale tam aj ked je pravda ze dost nizko. Ked sa nad tym zamyslim.... podobne nizko ako u sietovych 50hz co bezne mavame, len narozdiel od toho 50hz pocujeme ale 36k nie :rolleyes: je to ale digital, ten ma LC na vystupe a tie to asi velmi vyrazne utlmuju bez toho by to asi bolo o dost vyssie:

10w@4R
Obrázok
80W@4R
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa AdamVarga » 30 Júl 2020, 15:03

Ozaj ešte malí detail..

Keď sa niekomu niečo nepáči na mojom projekte ja to akceptujem ale nepíšte mi formou otázky načo a prečo. Napíšte nesúhlas a aj dôvod nesúhlasu nielen že "načo stabilizované napätie". Napíšte mi to takto : Načo stabilizované napätie veď predsa elektrónky........" Určite mi to umožní lepšie a presnejšie odpovedať než by som mal hádať prečo sa vám to nepáči. Povedzte to na rovinu a ak som spravil chybu nebojím sa ju priznať a opraviť.

-- Spojený príspevok 30 Júl 2020, 14:06 --

Wili:

Je dosť podstatné vybrať správny pomer LC. Ja síce môžem použiť 1H tlmivku s 300uF filtrom ale ten bordel tam stále bude. Matematický by tam nemal čo hľadať ale je tam..to že prečo to vieme každý. Rovnako nieje jedno z akého materiálu je jadro a to teda nemyslím iba permeabilitu. DCR a parazitné kapacity tiež nám nepomáhajú.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa Mek » 30 Júl 2020, 19:18

Mne sa naopak paci spojenie modernej techniky (spinany zdroj) so starou (elektronky). Tiez som tak experimentoval s PCL82. Kedze sietove trafo nemam a za tie predrazene prachy sa mi ho na experimenty kupovat nechcelo, pouzil som spinane menice a celkom dobre to fungovalo. Ovsem ja som len laik, nemeral som to, a v tom case som nemal ani osciloskop. Ale kopu veci som sa pri tom naucil a za to som rad.
Takze len pokracuj, a ja si rad precitam, kam si sa dostal :wink:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa slimak » 31 Júl 2020, 07:20

Adam Varga - pekný projekt.

Spínané zdroje v audio by som neodsudzoval. Obvykle sa k tomu hifisti stavajú na spôsob "Apage Satanas", ale faktom je, že ich používajú aj renomovaní výrobcovia audiotechniky a merania sú excelentné. Ak sa to dobre spraví a odruší.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 31 Júl 2020, 08:08

Ak sa to dobre spraví a odruší.
Presne tak :)
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa AdamVarga » 31 Júl 2020, 14:14

A práve to sa snažím dosiahnúť.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkové zosilovače a ja

Príspevok od používateľa AdamVarga » 09 Sep 2020, 23:13

Takže dosky som navrhol a už ich mám v ruke. Dúfam že do mesiaca to zložim aj odskúšam-

Je tam aj detailný obrázok ovládacej časti. Snažil som sa kombinovať THT s SMD tak sa mi to snáď podarilo celkom nahustiť.
Prílohy
P_20200909_223523.jpg
P_20200909_223537.jpg
P_20200909_223544.jpg
P_20200909_223552.jpg
0

Napísať odpoveď