Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Star├ę telef├│ny - knihy, dokument├ícia

Star├ę telef├│ny - knihy, dokument├ícia

Pomoc s ostatn├Żmi vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Star├ę telef├│ny - knihy, dokument├ícia

Odosla┼ąod MrWifiHifi » 15 Sep 2020, 14:09

Zdrav├şm

Potreboval by som si na┼ítudova┼ą nie─Źo o tom, ako fungovali star├ę telef├│ny, no neviem sa nikde dopracova┼ą k ┼żiadnej starej knihe alebo dokument├ícii o tom, ako fungovali. Neviete mi s t├Żm niekto poradi┼ą? Nevydalo n├íhodou SNTL nejak├║ knihu na t├║to t├ęmu, popr├şpade nies├║ niekde k dispoz├şci├ş nejak├ę star├ę u─Źebnice pre spoj├írov?
MrWifiHifi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 245
Zalo┼żen├Ż: 22.08.2017

Re: Star├ę telef├│ny - knihy, dokument├ícia

Odosla┼ąod oravan » 15 Sep 2020, 15:34

sk├║s h─żada┼ą oznamovacia technika alebo ├║stred┼ła P51
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2960
Vek: 55.47
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2014
Paragraf: 24

Odosla┼ąod jjilek » 16 Sep 2020, 08:46

Kdysi kolem 1950 jsem se o to (jen teoreticky) zaj├şmal. Tak├ę se mi poda┼Öilo nahl├ędnout do telefonn├ş ├║st┼Öedy. Bylo to kouzeln├ę, ty krokov├ę voli─Źe a ┼Öady stojam┼» s mechanick├Żmi rel├ę v mnoha ┼Öad├ích v obrovsk├ę m├şstnosti. K tomu typick├Ż nepopsateln├Ż rachot.
Stoj├ş to za to.
Na soukrom├ę zpr├ívy reaguji jen pokud jde o p┼Öed├ín├ş osobn├şch ├║daj┼», jako adresa, telefon, cena apod.
jjilek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 722
Zalo┼żen├Ż: 26.07.2010

Odosla┼ąod MrWifiHifi » 16 Sep 2020, 22:46

Ke─Ć u┼ż sme pri t├Żch star├Żch (anal├│gov├Żch) telef├│noch... viem ┼że v amat├ęrskom r├ídiu bola sch├ęma na nejednu ├║stred┼łu, ─Źi u┼ż pre 2 alebo viac telef├│nov... r├íd by som ale vedel ─Źi si ich niekto postavil, poprip├íade ─Źi si niekto navrhol vlastn├ę zapojenie alebo ─Źi pou┼żil niektor├ę tesl├ícke obvody k tomu ur─Źen├ę (napr. MHB8804, MAB08, MHB4066, a in├ę)...?
MrWifiHifi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod MrWifiHifi » 19 Sep 2020, 20:08

E┼íte mi napadlo... nem├í niekto nejak├ę info popr├şpade aj nejak├║ dokument├íciu k ├║stredni TESLA UE200?

P.S.
Nevie niekto n├íhodou nie─Źo o obvodoch WRS110 a WDB004?

Budem v─Ća─Źn├Ż za ak├ęko─żvek ak├ęko─żvek info
MrWifiHifi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 19 Sep 2020, 20:14

Prep├í─Źte za OT
jjilek nap├şsal:Kdysi kolem 1950 jsem se o to (jen teoreticky) zaj├şmal

M├íme tu asi najstar┼íieho ─Źlena f├│ra
Ve─ża zdrav├ş─Źka prajem :) :agree:
Je jednoduch┼íie by┼ą do piatej hore, ako o piatej vst├íva┼ą.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4075
Vek: 55.3
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod muziker » 19 Sep 2020, 20:51

U┼ż d├ívnej┼íie ┼ílo mnoho "spoj├írskej" literat├║ry do zberu, lebo nikto o to nemal z├íujem.
Čosi málo mi ale ešte ostalo, ako napr.:
J. Taubner: Telefonn├ş ├║st┼Öedny v syst├ęmu ├║st┼Öedn├ş baterie, 1929, MPaT Praha
J. Svoboda: Pra┼żsk├ę radiotelegrafn├ş ├║st┼Öedny, 1929, MPaT Praha
L. Zeman: Mont├í┼ż telef├│nnych k├íblov, 1962, SVTL Bratislava, 2. vydanie
L. Zeman: Mont├í┼ż telef├│nnych k├íblov, 1986, NADAS Bratislava
F. Vodi─Źka: Spojov├í veden├ş d├şl 1, telekomunika─Źn├ş s├şt─Ť, stavba veden├ş, 1968
F. Vodi─Źka: Spojov├í veden├ş d├şl 2, telekomunika─Źn├ş s├şt─Ť teorie p┼Öenosu, 1970
.... a mo┼żno e┼íte p├ír ─Ćal┼í├şch zabudnut├Żch titulov pre k├íblov├Żch mont├ęrov, meran├ş na telekomunika─Źn├Żch vedeniach a podobne, ke─Ć┼że som pre┼żil (a pracoval) v ─îsl. spojoch a telekomunik├íci├ích 30 rokov. Samozrejme aj aj po─Źas stredo┼íkolsk├Żch ┼ít├║di├ş som absolvoval p├ír kr├ít letn├║ ┼íkolsk├║ prax (SP┼áE) na "hlu─Źnej" uzlovej tlf. ├║stredni od rel├ęov├Żch s├íd, triedi─Źov ─Źi kr├ş┼żov├Żch voli─Źov - proste rachot a┼ż z toho hu─Źalo v hlave aj ve─Źer. :D Tu┼í├şm ┼ílo vtedy o PK40, alebo 41 ─Źi 42 - u┼ż nepam├Ąt├ím - bolo to cca v polovici 60-tych rokov, tak┼że spomienky u┼ż ─Źasom vybledli.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 6243
Vek: 71.83
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009

Odosla┼ąod MrWifiHifi » 19 Sep 2020, 21:30

muziker nap├şsal:U┼ż d├ívnej┼íie ┼ílo mnoho "spoj├írskej" literat├║ry do zberu, lebo nikto o to nemal z├íujem.
Čosi málo mi ale ešte ostalo, ako napr.:
J. Taubner: Telefonn├ş ├║st┼Öedny v syst├ęmu ├║st┼Öedn├ş baterie, 1929, MPaT Praha
J. Svoboda: Pra┼żsk├ę radiotelegrafn├ş ├║st┼Öedny, 1929, MPaT Praha
L. Zeman: Mont├í┼ż telef├│nnych k├íblov, 1962, SVTL Bratislava, 2. vydanie
L. Zeman: Mont├í┼ż telef├│nnych k├íblov, 1986, NADAS Bratislava
F. Vodi─Źka: Spojov├í veden├ş d├şl 1, telekomunika─Źn├ş s├şt─Ť, stavba veden├ş, 1968
F. Vodi─Źka: Spojov├í veden├ş d├şl 2, telekomunika─Źn├ş s├şt─Ť teorie p┼Öenosu, 1970
.... a mo┼żno e┼íte p├ír ─Ćal┼í├şch zabudnut├Żch titulov pre k├íblov├Żch mont├ęrov, meran├ş na telekomunika─Źn├Żch vedeniach a podobne, ke─Ć┼że som pre┼żil (a pracoval) v ─îsl. spojoch a telekomunik├íci├ích 30 rokov. Samozrejme aj aj po─Źas stredo┼íkolsk├Żch ┼ít├║di├ş som absolvoval p├ír kr├ít letn├║ ┼íkolsk├║ prax (SP┼áE) na "hlu─Źnej" uzlovej tlf. ├║stredni od rel├ęov├Żch s├íd, triedi─Źov ─Źi kr├ş┼żov├Żch voli─Źov - proste rachot a┼ż z toho hu─Źalo v hlave aj ve─Źer. :D Tu┼í├şm ┼ílo vtedy o PK40, alebo 41 ─Źi 42 - u┼ż nepam├Ąt├ím - bolo to cca v polovici 60-tych rokov, tak┼że spomienky u┼ż ─Źasom vybledli.

Muselo to by┼ą ve─żmi zauj├şmav├ę pracova┼ą v takomto hlu─Źnom prostred├ş, vo zvuku cvakan├ş rel├ítok :D
Ja som len m├ílo ─Źo po─Źul o ├║stredni P51 (rel├ítkova), no a e┼íte UE200 (polovodi─Źov├í)
Za─Źal som sa o to trocha zauj├şma┼ą preto┼że som sa dostal k dvom star├Żm telef├│nom a ve─żmi ma zauj├şmalo ako to kedysi fungovalo.

Chcel by som sa e┼íte o tom trochu dozvedie┼ą, mo┼żno ak tak si aj nie─Źo prakticky vysk├║┼ía┼ą, zapoji┼ą
MrWifiHifi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod pin » 19 Sep 2020, 22:00

MrWifiHifi nap├şsal:Potreboval by som si na┼ítudova┼ą nie─Źo o tom, ako fungovali star├ę telef├│ny, no neviem sa nikde dopracova┼ą k ┼żiadnej starej knihe alebo dokument├ícii o tom, ako fungovali. Neviete mi s t├Żm niekto poradi┼ą? Nevydalo n├íhodou SNTL nejak├║ knihu na t├║to t├ęmu, popr├şpade nies├║ niekde k dispoz├şci├ş nejak├ę star├ę u─Źebnice pre spoj├írov?

Mám knihu
Ladislav Gvozdiak: Základy elektrotechniky prenosu a spracovania zpráv
Nakladate─żstvo alfa Bratislava, 2. vydanie 1968

Telefónia je tam asi na 12 stranách zo 630. Ak ju chceš, daj adresu do SZ.
pin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2306
Zalo┼żen├Ż: 09.05.2009

Odosla┼ąod oravan » 20 Sep 2020, 00:24

m├ím e┼íte nejak├ę sch├ęmy krok├í─Źov mo┼żno aj opis a aj cel├íj AT├Ü ale pon├║knem iba sk├ęn a aj tosa mi mus├ş chcie┼ą ,po P51 ┼íla rada PK a pobo─Źkov├ę UK tie boli zalo┼żen├ę na princ├şpe PK 21 alebo 201 u┼ż kr├ş┼żov├ę sp├şna─Źe a troj─Źl├ínkov├ę spojovacie pole riadenie u┼ż elektonika a dia─żkov├ę u┼ż cez po─Ź├şta─Źe ale ten ol ve─żk├Ż do dvoch miestnost├ş ale ┼ílo to a par├ídne .
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod muziker » 20 Sep 2020, 13:40

MrWifiHifi nap├şsal:Muselo to by┼ą ve─żmi zauj├şmav├ę pracova┼ą v takomto hlu─Źnom prostred├ş, vo zvuku cvakan├ş rel├ítok :D
Ja som len m├ílo ─Źo po─Źul o ├║stredni P51 (rel├ítkova), no a e┼íte UE200 (polovodi─Źov├í)
Za─Źal som sa o to trocha zauj├şma┼ą preto┼że som sa dostal k dvom star├Żm telef├│nom a ve─żmi ma zauj├şmalo ako to kedysi fungovalo.

Chcel by som sa e┼íte o tom trochu dozvedie┼ą, mo┼żno ak tak si aj nie─Źo prakticky vysk├║┼ía┼ą, zapoji┼ą

Z d├┤b "d├ívno minul├Żch" mi ostalo aj nie─Źo z HW: - r├┤zne telef. rel├ítka, aj polarizovan├ę, nejak├Ż triedi─Ź z ├║stredne PK a pomerne dos┼ą r├┤znych telef├│nnych pr├şstrojov od MB (r├┤zne typy s k─żukou) cez r├┤zne typy s oto─Źnou ─Ź├şselnicou (od ─Źiernych bakelitov├Żch po modernej┼íie r├┤znofarebn├ę z nov┼í├şch plastov) a┼ż po r├┤zne tla─Źidlov├ę, n├íjde sa aj kompletn├í pobo─Źkov├í ├║stred┼ła (u┼ż polovodi─Źov├í), alebo velik├Ż mer├ík (tester) na komponenty tlf. ├║stredne, ale aj in├ę mer├íky ako napr. psofometer, mera─Źe ├║rovne, gener├ítory a pod. ako aj nejak├ę ─Ćal┼íie drobnosti (r├┤zne komponenty pou┼ż├şvan├ę v anal├│govej telef├│nii :D ) ale aj r├┤zne ─Źasti z oblasti rozhlasu po dr├┤te (od ├║─Źastn├şckych stan├şc, cez nejak├ę mer├íky a komponenty z rozhlas. ├║stredne). Ak bude trocha ─Źasu tak nie─Źo sk├║sim nafoti┼ą a d├ím to sem :)
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 6243
Vek: 71.83
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009

Odosla┼ąod MrWifiHifi » 26 Sep 2020, 09:31

Chcel som sa e┼íte op├Żta┼ą, ─Źi niekto n├íhodou nem├í star├ę telef├│ny
Ja m├ím zatia─ż len dva no len jeden z nich je funk─Źn├Ż. R├íd by som vysk├║┼íal nejak├ę veci, ne nem├ím telef├│ny, ktor├Żmi by som to mohol sk├║┼ía┼ą.

Ak by niekto mal tak├ęto telef├│ny, ktor├ę by bol ochotn├Ż podarova┼ą, popr├şpade preda┼ą za rozumn├║ cenu, nech sa mi ozve do SS

P.S. h─żad├ím sk├┤r telef├│ny s pulznou vo─żbou
MrWifiHifi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Jirka84 » 26 Sep 2020, 10:47

V r├ímci sv├ę obs├íhlej┼í├ş sb├şrky jsem ochotn├Ż Ti "podarova┼ą da─Źo") za odvoz. Jen si napl├ínuj cestu nejl├ępe v─Ťt┼í├şm osob├íkem-autem do ─îeska na severn├ş Moravu k Lo┼ític├şm, kde je i muzeum historick├ę techniky Tesla Litovel. Bli┼ż┼í├ş adresu a ─Źas vyzvednut├ş po dohod─Ť SZ.
Na P51 jsem pracoval l├ęta.
Zdrav├ş T─Ť Jirka.
Mám rád: Tady jsi taky doma
Pro radost
Zabava doma Kutn├í Hora ... Z├íbava pro zn├ím├ę Pod─Ťbrady

..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2078
Vek: 69.65
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod Dolfi » 26 Sep 2020, 11:39

"Na P51 jsem pracoval l├ęta."

M├ím skon─Źen├║ "oznamova─Źku", (a tu┼í├şm som sa aj na obhajobe tr├ípil s P51). No v ┼żivote som v spojarine nepracoval. Ak m├í┼í chu┼ą, daj do p─żacu nejak├ę spomienky. Tu┼í├şm v takej dobovej ├║stredni bol najpou┼ż├şvanej┼í├şm servisn├Żm prostriedkom Kontox ...

D├ím aj j├í jednu: Po ┼íkole som sa dostal na pracovisko, kde sa spracov├ívali d├íta na releovej technike Aritna, (dierova─Źe, triedi─Źky, tabel├ítory, ...). Z├ísada bola, ak to ide, ne┼íiaha┼ą ! A ak nie, tak masti┼ą a ─Źisti┼ą kontakty. A ak bolo toho Kontoxu nadmieru, tak nebol probl├ęm aj "so zap├ílen├şm" stroja. Vtedy sa zobral "hasi─Ź├ík" do ruky a po─Źkalo sa, a┼ż to vyhor├ş. A i┼ílo sa ─Ćalej. :wink:
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10721
Vek: 67.81
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod oravan » 26 Sep 2020, 21:16

zo┼íit zo spojova─Źk├Ż u┼ż nem├ím len tie sch├ęmy ak n├íjdem tak Ti ├şch darujem
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod MrWifiHifi » 26 Sep 2020, 23:28

oravan nap├şsal:zo┼íit zo spojova─Źk├Ż u┼ż nem├ím len tie sch├ęmy ak n├íjdem tak Ti ├şch darujem

Ak by ste mali nejak├ę tie sch├ęmy, mohli by ste ich tu uverejni┼ą, popr├şpade posla┼ą na oskenovanie...?
MrWifiHifi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod oravan » 26 Sep 2020, 23:45

S├║ ale kam som ├şch tresol nem├şm potuchy ale n├íjdem to potom po┼ílem
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Ostatn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 4 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist