Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/web4/web/includes/un_extensions.php on line 910
Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Hmlov├í komora / Cloud Chamber

Hmlová komora / Cloud Chamber

V┼íetko to ─Źo sa inde nehod├ş

Moderátori: psichac, Moderátori

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Odosla┼ąod medved » 24 Sep 2020, 16:54

Nest├şham, mato3000 ma predbehol :D
Ide o to, vytvori┼ą s v├Żparmi isopropylalkoholu nad povrchom nestabiln├Ż objem pres├Żten├Żm par.. prechod medzi stavmi kondenz├ítu a plynn├ęho alkoholu.. preto ve─żk├Ż rozdiel tepla hore a zimy dole v uzatvorenom priestore.
V danom priestore bude mo┼żn├ę pozorova┼ą (pre jednoduchos┼ą nar├Żchlo kop├şrujem z webu):
Nestabiln├ę pary prejd├║ do kvapaln├ęho stavu kondenz├íciou na kvap├┤─Źky, kde boli vytvoren├ę i├│ny: i├│ny ÔÇ×zasiateÔÇť po celej dr├íhe ─Źastice zhmotnia dr├íhu ─Źastice v materi├íli vo forme tis├şce kvapiek alkoholu. Dostato─Źne siln├ę osvetlenie potom umo┼żn├ş zv├Żrazni┼ą ─Źiary (─Źierna doska dna umo┼ż┼łuje maximalizova┼ą kontrast).

Iba nabit├ę ─Źastice m├┤┼żu po─Źas svojej dr├íhy vytv├íra┼ą i├│ny v hmote. ─îasticami pozorovate─żn├Żmi v obla─Źnej komore teda bud├║ elektr├│ny (e - ), pozitr├│ny (e + ), prot├│ny (p + ), alfy (He 2+ ) a mi├│ny (╬╝ +/- ). ─Äal┼íie ─Źastice mo┼żno pozorova┼ą vo v├Ż┼íke.

Neutr├ílne ─Źastice (neutr├│n, gama, r├Ântgen) bud├║ detegovate─żn├ę nepriamo nabit├Żmi ─Źasticami, ktor├ę vytvoria v hmote po interakcii s nimi (┼ípal├ícia, fotoelektrick├Ż efekt, Compton at─Ć.).

Obrázok

Potom je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą siln├Ż neodymov├Ż magnet zo spodu a elektrick├ę pole na nejakej mrie┼żke ─Źi dr├┤toch hore asi +3kV pre statiku. T├Żm sa docieli deform├ícia a zmena dr├íh ─Źast├şc a lep┼íia identifik├ícia ─Źi pozorovanie spr├ívania sa.

Koment z webu k foto dole:
V─żavo: ─Źastica alfa nepodlieha magnetick├ęmu po─żu, preto┼że t├íto ─Źastica je pr├şli┼í ┼ąa┼żk├í na to, aby sa mohla vych├Żli┼ą s├║─Źasn├Żm po─żom, ale elektr├│n sa vych├Żli (ak m├í energiu <1 MeV, ─Źo je ─Źasto pr├şpad). Magnetick├ę pole m├┤┼że tie┼ż rozl├ş┼íi┼ą mi├│ny od elektr├│nov: mi├│ny s├║ 207-kr├ít ┼ąa┼ż┼íie ako elektr├│n, tak┼że nepodliehaj├║ vych├Żleniu (iba ak maj├║ ve─żmi n├şzku energiu). Vpravo: vytvorenie p├íru (gama zni─Źenie)

Obrázok

├║plne dole je popis a fotky ─Ćal┼íej identifik├ície ─Źast├şc a interakci├ş
https://www.cloudylabs.fr/wp/experiences/

uránová ruda
Obrázok

hpeter: presne dnes som sa dostal k tomuto probl├ęmu... nesmie┼í d├íva┼ą identick├ę peltiere na seba, ale musia ma┼ą r├┤zne v├Żkony alebo ak s├║ rovnak├ę, tak rozdielne nap├Ątia, aby si docielil vo v├Żsledku ni┼ż┼íiu teplotu. Dole z knihy.. dosiahli teplotu ni┼ż┼íiu ako -40┬░C.
Pr├şlohy
peltier.png
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2320
Vek: 27.19
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 24 Sep 2020, 18:05

Medved: No teda, klasick├ę vn nesta─Ź├ş, ide sa na ─Źasticov├║ fyziku. Ozvite sa, ke─Ć urob├şte mal├ę LHC─Źko.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1790
Vek: 23.92
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2010

Odosla┼ąod medved » 24 Sep 2020, 18:15

Noo e┼íte som sa nedostal do toho poriadne, rob├şm na inom projekte teraz, nie prim├írne na tomto. Zatia─ż dop─║┼łam info a zis┼ąujem, ako s t├Żm ─Ćalej. Len, ─Źo som videl v ostatn├Żch zariadeniach, ┼że mali VN zdroj.. pod jedn├Żm videom na YT rie┼íili zmysel toho VN zdroja tak sa presne nevedeli zhodn├║┼ą, proste to tam jeden dal, lebo ho pou┼żil druh├Ż...
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2320
Vek: 27.19
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Nezaradite─żn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist