Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/web4/web/includes/un_extensions.php on line 910
Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Maxim├ílna d─║┼żka komunika─Źnej zbernice

Maxim├ílna d─║┼żka komunika─Źnej zbernice

Problematika ohladne regul├íci├ş (PI, PID), ovl├ídania pohonov, odmeriavan├ş veli─Ź├şn, automatiz├ície PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Maxim├ílna d─║┼żka komunika─Źnej zbernice

Odosla┼ąod Sahasrar » 28 Sep 2020, 18:44

M├íme zadanie navrhn├║┼ą sp├┤sob ako bud├║ zbieran├ę ├║daje zo sn├şma─Źov. Jedn├í sa o monitorovanie potrub├ş (vzduch, voda, plyn, spaliny, doprava materi├ílu) v priemyselnej hale nemenovanej firmy zaoberaj├║ca sa v├Żrobou epoxidov... Tak┼że klasika monitorovanie tlakov prietokov atd. + otv├írane zatv├íranie klapiek, ventilov, servoventilov a ovl├ídanie ─Źerpadiel a n├íhonu vzduchu.... Vec sa m├í tak, ┼że sme v na┼íom n├ívrhovom t├şme uva┼żovali o spojen├ş v┼íetk├Żch sn├şma─Źov na jednu zbernicu ─Źo by u┼íetrilo tahanie k├íblov a nejak├Ż ten hardware.. Probl├ęm je, ┼że ak by sme chceli posp├íja┼ą v┼íetky sn├şma─Źe dokopy tak celkov├í d─║┼żka trasy vedenia by bola +/- 1000m ak by sme to dali na viac vetiev mo┼żno by sme sa dostali <600m na jednu vetvu... Kolega navrhoval pou┼żitie CAN-bus, preto┼że ┼że vraj to dok├í┼że pokry┼ą ten kil├ík... Ja som bol za RS-485...

Vedeli by ste vyjadri┼ą svoj n├ívrh k tejto problematike?
Popr├şpade na internete som nena┼íiel nejak├ę stru─Źn├ę tabu─żkov├ę porovnanie vlastnost├ş zbern├şc, keby nie─Ź├şm tak├Żm disponujete celkom by mi to pomohlo k v┼íeobecn├ęmu preh─żadu.
Sahasrar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 227
Zalo┼żen├Ż: 16.05.2015

Re: Maxim├ílna d─║┼żka komunika─Źnej zbernice

Odosla┼ąod 105nu70 » 28 Sep 2020, 19:10

105nu70
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 88
Vek: 28.9
Zalo┼żen├Ż: 08.11.2017

Odosla┼ąod jenda23 » 28 Sep 2020, 20:20

V┼íe se odv├şj├ş od rychlosti sb─Ťrnice jakou pot┼Öebuje┼í, t┼Öeba my vyu┼ż├şv├íme i atipick├ę sb─Ťrnice "alias 485" ve form─Ť proudov├ę smy─Źky 10 - 100ma. Kter├í nem├í probl├ęm komunikovat na 200m dlouh├Żm vlaku se zoaxidovan├Żma z├ísuvkama s rychlost├ş 19200bud/s. A z├írove┼ł poskytuje komfort detekce rozpojen├ę sb─Ťrnicie, ─Źi zkrat na sb─Ťrnici. Pokud nepot┼Öebuje┼í standartizovanej protokol m┼»┼że┼í vu┼ż├ş┼í standardu 485 p┼Öetransformovan├Żho do ─Źehokoli. Ale lze vyu┼ż├şt i standardu alias WTB ker├Ż je velmi velmi tolerantn├ş a jede a┼ż na 1Mb/s.
Lokomotiva je jako ┼żena.Je jich stovky typ┼» a ka┼żdej z nich je jinej,ka┼żd├í z nich je sv├Żm zp┼»sobem kr├ísn├í.Kdy┼ż j├ş chce┼í aspo┼ł trochu poznat jsou to stovky hodin ─Źasu.Nejde s n├ş b├Żt ani┼ż bys j├ş bezmezn─Ť miloval,je nemo┼żn├Ż j├ş zn├ít do posledn├ş skulinky
jenda23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5748
Vek: 30.41
Zalo┼żen├Ż: 27.06.2008
Paragraf: 23

Odosla┼ąod magic_touch » 28 Sep 2020, 20:33

Ja som mal podobny problem, nakoniec sa pouzili profinet konvertory, senzory do 100m od seba boli na spolocnych switchoch, dlhe vodice do plc, ktore bolo na konci haly riesene optikou a konvertorom metalika-optika. Topologia ako strom-kmen optika, konare a vetvicky tieneny profinet. Riadila to S7-1200. Zalezi, kolko na to pani manazeri chcu pustit...
magic_touch
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 221
Vek: 41.17
Zalo┼żen├Ż: 21.01.2008

Odosla┼ąod Sahasrar » 28 Sep 2020, 20:52

magic_touch nap├şsal:Ja som mal podobny problem, nakoniec sa pouzili profinet konvertory, senzory do 100m od seba boli na spolocnych switchoch, dlhe vodice do plc, ktore bolo na konci haly riesene optikou a konvertorom metalika-optika. Topologia ako strom-kmen optika, konare a vetvicky tieneny profinet. Riadila to S7-1200. Zalezi, kolko na to pani manazeri chcu pustit...

Hej, prvotn├Ż n├ívrh bol pou┼żit├şm optiky (kmen) a metalickej topologie (vetvy), len┼że tam vych├ídzalo stra┼íne ve─ża skriniek (konvertorov alebo switchov), preto sme h─żadali elegantnej┼íie rie┼íenie s pou┼żit├şm ─Źo najmen┼íieho po─Źtu prvkov...

-- Spojen├Ż pr├şspevok 28 Sep 2020, 19:55 --

Ja som len zostal skeptick├Ż vo─Źi tej d─║┼żke vedenia CANbusu, preto┼że t├í zbernica m├í oproti rs-485 n├şzke pracovn├ę nap├Ątia
Sahasrar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod jenda23 » 28 Sep 2020, 20:57

v┼íak lze vyu┼ż├şt i profibusu na standardu 485 po optice, dnes u┼ż to nen├ş tak drah├Ż.
Lokomotiva je jako ┼żena.Je jich stovky typ┼» a ka┼żdej z nich je jinej,ka┼żd├í z nich je sv├Żm zp┼»sobem kr├ísn├í.Kdy┼ż j├ş chce┼í aspo┼ł trochu poznat jsou to stovky hodin ─Źasu.Nejde s n├ş b├Żt ani┼ż bys j├ş bezmezn─Ť miloval,je nemo┼żn├Ż j├ş zn├ít do posledn├ş skulinky
jenda23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Sahasrar » 28 Sep 2020, 21:03

jenda23 nap├şsal:v┼íak lze vyu┼ż├şt i profibusu na standardu 485 po optice, dnes u┼ż to nen├ş tak drah├Ż.

To je s├şce pravda, ale tie sn├şma─Źe na optiku nejazdia :D :D :D
Sahasrar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod jenda23 » 28 Sep 2020, 21:04

v┼íak pro ptiku pokud nepot┼Öebuje┼í obrovsk├Ż rychlosti se daj po┼Ö├şdit termin├íly za mrskej pen├şz.
jenda23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod matoh » 28 Sep 2020, 22:44

Mo┼żno trocha zabudnut├í v├Żhoda optiky je odolnos┼ą vo─Źi prepetiam.
Niesom odborn├şk na t├║to stranu ale tu┼í├şm ┼że na tak├ęto vzdialenosti m├┤┼że blesk urobi┼ą neporiadok aj v tienen├Żch zberniciach.
matoh
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 379
Vek: 24.78
Zalo┼żen├Ż: 05.11.2011

Odosla┼ąod nero150 » 29 Sep 2020, 06:27

J├í na del┼í├ş trasy pou┼ż├şv├ím ProfiNet, nebo vlastn─Ť na v┼íe pou┼ż├şv├ím profinet, jednoduchost konfigurace, v podstat─Ť neomezen├í d├ęlka.
Nev├şm, jak├Ż PLC syst├ęm tam pl├ínujete pou┼ż├şt, j├í pou┼ż├şv├ím ABB, a ┼Öe┼í├şm to tak, ┼że m├ím n─Ťkde PLC s kartami, kter├ę obsluhuj├ş nejbli┼ż┼í├ş v─Ťci a v┼íechny rychl├ę v─Ťci, v┼íechno kde se bav├şme o n─Ť─Źem co pot┼Öebuje odezvu pod cca 70ms... a pak d├íl m├ím roztahan├Ż Profinet, kde pou┼ż├şv├ím roz┼íi┼Öuj├şc├ş karty, kter├ę pr├ív─Ť komunikuj├ş po profinetu, rychlost odezvy cca 100-150ms, samoz┼Öejm─Ť z├íle┼ż├ş od pou┼żit├ęho kabelu, na tyhle vzd├ílenosti... Pak je je┼ít─Ť jedna mo┼żnost, kter├í m─Ť napad├í a to t├í, ┼że m┼»┼że┼í pou┼ż├şt profinet na "decentralizovanou" jednotku, kter├í bude komunikovat s PLC a kolem roztahan├ş IO-Link, tam je ale d├ęlka kabel├í┼że limitovan├í, ale je to super ┼Öe┼íen├ş, kde se lehce daj├ş p┼Öipojit ─Źidla atd.
Nebo se na IO-Link vyka┼ílat a pou┼ż├şt zrovna Profinet moduly:
https://www.balluff.com/local/cz/productfinder/#/ca/A0009/cg/G0901/product/F09105
Komunika─Źn├ş karta profinet od ABB, k n├ş m┼»┼że┼í p┼Öipojit dal┼í├şch 9 karet:
https://new.abb.com/products/1SAP220700R0001/ci502-pnios500-bus-module-8dc-8di-8do

Samoz┼Öejm─Ť tohle maj├ş ur─Źit─Ť v┼íichni v├Żrobci. J├í jenom ukazuji s ─Ź├şm d─Ťl├ím ja pro p┼Öedstavu.
Kdyby n─Ťco, klidn─Ť se zeptej.
nero150
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 492
Vek: 29.57
Zalo┼żen├Ż: 12.05.2010

Odosla┼ąod matoh » 29 Sep 2020, 07:36

Ja u┼ż sa IO linku str├ínim.
Nem├ím s n├şm dobr├ę sk├║senosti.
M├íme na link├ích lumberg IO link a ke─Ć skon─Ź├ş projekt tak tie zbernice d├ím na hromadu a zap├ílim !
Ale to je tak├ę ─Źo mo┼żno u n├ís nejde ├║plne ok u in├ęho ide roky...
matoh
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 379
Vek: 24.78
Zalo┼żen├Ż: 05.11.2011

Odosla┼ąod nero150 » 29 Sep 2020, 08:15

No to je mo┼żn├ę... j├í mam zku┼íenosti s IO-linkem od Balluffu a Sicku a nebyl z├ísadn├ş probl├ęm, ale je fakt, ┼że u┼ż te─Ć v┼íechno tla─Ź├şm do Profinetu pokud to jde...
nero150
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Atlass » 29 Sep 2020, 08:22

Profinet + Siemens ET200SP napr.
Profibus by som v tejto dobe u┼ż ned├íval. Pravidelne na ┼łom odstra┼łujeme chyby typu zl├Ż konektor...
Ak je v┼íetko nov├ę bude fungova┼ą v┼íetko, ale tak├ęto veci sa nerobia na 2 roky. Treba myslie┼ą na mo┼żnosti roz┼í├şrite─żnosti a hlavne servisu.
Atlass
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 14
Zalo┼żen├Ż: 16.03.2019

Odosla┼ąod Sahasrar » 29 Sep 2020, 18:01

S IOlink som este nemal moznost sa v praxi zoznamit, ale zda sa mi to velmi specificka vec naproti vseobecne rozsirenym standardom...

-- Spojen├Ż pr├şspevok 29 Sep 2020, 17:03 --

Suhlasim s Atlassom, ze taketo veci by sa mali robit s davkou predvidavosti a modulovatelnosti... Nie ze koli jenemu novemu prvku sa bude v buducnosti prerabat cela siet :D
Sahasrar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod nero150 » 29 Sep 2020, 18:10

Tak bych klidn─Ť po┼żil Profinetov├ę rozhran├ş, jak jsem pos├şlal odkaz, tam je ┼ík├ílovatelnost bez probl├ęmu..
nero150
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Automatiz├ícia

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist