Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa Sahasrar » 14 Okt 2020, 17:11

Zdravím, už sa to tu na fóre riešilo, ale nikto sa nevyjadril či to je v poriadku...
Situácia: máme v byte podlahové kúrenie a termostat DEVI. Ich termostaty majú všetky podlahový NTC 15kΩ termistor. Avšak jedného dňa sa tento termostat pokazil a termostaty original od DEVI stoja cca 100€ čo mi na hysterezny komparator pride veľa a ešte nieje ani smart :D

Riešenie: mám vyhliadnuté termostaty samozrejme so všetkým vychytavkami za rozumny peniaz avšak všetky majú na vstupe NTC 10kΩ...
Chcel by som sa poradiť či za zmení teplotná krivka ak by som k tomu 15kΩ NTC pridal paralelne 30kΩ odpor co vo výsledku by malo byť 10kΩ.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Okt 2020, 18:42

Skús sa zamyslieť nad tým a nebudeš potrebovať nikoho, aby Ti odpovedal. Pozri si krivku 15k a 10k NTC, zanes si do grafu aspoň 5 rôznych hodnôt z celej škály a zbadáš :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa ondistef » 15 Okt 2020, 08:02

Ak máš to podlahové kúrenie spravené ako ma byť, tak je ten snímač uložený v utesnenej chráničke a nemal by byť až taký problém vytiahnuť starý a natiahnuť nový podlahový snímač.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Okt 2020, 08:13

Daj sem krivku toho 15K a 10k NTC, nech sa na to pozrieme.

Precitaj si trento clanok.
https://www.electronics-tutorials.ws/io ... stors.html

A hlavne sa pozri na ten obrazok ako sa standatdne meria teplota termistorom a co sa stane ak namiesto 15K das 10k.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa Zaky » 15 Okt 2020, 08:39

Jak je tu již doporučeno, je potřeba vyjít z křivky závislosti odporu na teplotě původního a nového termistoru a k tomu si vynést křivku starého termistoru korigovanou tím paralelním rezistorem. Z toho půjde posoudit, jaká chyba vznikne při jaké teplotě. Mírně jinou hodnotou paralelního rezistoru lze doladit chybu na zanedbateně malou v nějakém malém okolí jedné žádané teploty, což by pro vytápění mohlo vyhovět. Pokud by byla vyžadována minimální chyba ve větším rozsahu teplot a čidlo nelze vyměnit, jediným řešením by byl aktivní převodník, který by měřil ten 15k termistor a simuloval by ten 10k termistor. Ubastlit se to dá, ale ne bez hlubších znalostí problematiky.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Okt 2020, 10:27

Co, ten termistor mas zaliaty v podlahe? Preco nevymenis aj ten?

Ono to nie je take jednoduche.
Teraz som letmo pozeral 15K termistor ma pri 25st odpor 15k a pri 20st odpor 18.7K. Delta 3.7.
10K termistor ma pri 25st odpor 10K a pri 20st ma odpor12.5K. Delta 2.5.

Takze tam je ten zadrhel. Potreboval by si tam teoreticky pridat paralelne iny termistor ktory by bol umiestneny vedka tvojho povodneho termistora a jeho charakteristika by bola presne taks aby ti kompenzovala rozdiely odporu pri roznych teplotach a prisposoboval to pre ten tvoj 10K termostat. A myslim si ze to nedas.

A potom sa tu naskytne otazka ci to cele stoji za to alebo ci by nebolo jednoduchsie obetovat tych 100eur (usetrit to niekde inde na veciach nepotrebnych, ktore sa kupuju) a opravit to za 10 minut. Ako 100 eur nie je malo, chapem, ale nie je to take jednoduche.

Mozno v tom termostate je kurvitko a vyrobca to takto spravil schvalne, aby to nebolo jednoduche nahraadit. Ale to uz konspirujem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa ondistef » 15 Okt 2020, 10:59

Napríklad tento termostat vie fungovať aj s 15k snímačom
Fenix TFT 284
Alebo s WiFi
Fenix TFT Wifi biely
Ten prvý je ešte o 20€ lacnejší než ten obyčajný termostat od DEVI
Alebo originál DEVI
DEVIreg™ Opti
alebo
DEVIreg™ Touch (Biela)
Alebo ak máš ten podlahový snímač v trúbke, tak ho vymeň aj s termostatom ktorý máš vyhliadnutý.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa StefanST » 15 Okt 2020, 12:42

Sahasrar napísal:--- podlahové kúrenie a termostat DEVI ... podlahový NTC 15kΩ termistor ... jedného dňa sa tento termostat pokazil a termostaty original od DEVI stoja cca 100€ čo mi na hysterezny komparator pride veľa ...
A nedá sa ten "hysterézny komparátor" opraviť?
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa zipaj » 15 Okt 2020, 12:47

ten termistor je zapojený v meracom mostíku alebo v odporovom deliči a napájaný nejakým dobre stabilizovaným napätím. Ak by si sa vedel nabúrať do elektroniky termostatu (pre 10k termistor) a zvýšil by si hodnotu rezistora s ktorým je sériovo zapojený termistor na 1,5 násobok jeho hodnoty, mal by si vystarané
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa Sahasrar » 17 Okt 2020, 21:17

zipaj napísal:ten termistor je zapojený v meracom mostíku alebo v odporovom deliči a napájaný nejakým dobre stabilizovaným napätím. Ak by si sa vedel nabúrať do elektroniky termostatu (pre 10k termistor) a zvýšil by si hodnotu rezistora s ktorým je sériovo zapojený termistor na 1,5 násobok jeho hodnoty, mal by si vystarané
To je dobrá rada :D ale asi by som si to trúfol robiť iba na tých čínskych za 20€ :D

Nakoniec po prepočítaní vstupných a výstupných premenných som dospel k záveru, že pre riadne fungovanie kúrenia sa neoplatí byť skúpy zaplatiť aj za značkovú vec... Je to v podstate dlhodobá investícia a keď som pred pár dňami videl na tlakových spínačoch kontakty relé, ktoré robia čínaci a tie co robia taliani bolo mi jasné, že nechcem ten termostat meniť po roku dvoch...

Takže ďakujem za cenné rady a trochu sa ospravedlňujem za moje špekulatívne rozmýšľanie v tejto veci
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pripojenie 15k NTC k termostatu so vstupom 10k

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Okt 2020, 21:31

Špekulatívne rozmýšľanie so zdravým záverom je náhodou veľmi žiadané :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok