Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/web4/web/includes/un_extensions.php on line 910
Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Elektrolytick├ę kondenz├ítory - degrad├ícia

Elektrolytick├ę kondenz├ítory - degrad├ícia

Pomoc s ostatn├Żmi vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Elektrolytick├ę kondenz├ítory - degrad├ícia

Odosla┼ąod Drakoush » 17 Okt 2020, 21:35

Aj SOS, aj TME m├í pas├şvne s├║─Źiastky r├┤znych cenov├Żch a kvalitat├şvnych kateg├│ri├ş. Aj ja som kupov├íval jamicony, prizn├ím sa, vtedy som o tom vedel prd. Dnes m├ím in├Ż rozum a kupujem aj in├ę veci a nem├┤┼żem sa s┼ąa┼żova┼ą. Nevracaj├║ sa mi zariadenia zo servisu, ┼że by odi┼ílo to, ─Źo som menil. Len┼że napr├şklad u m┼ła nen├íjde┼í ─Ź├şnske rezistory s v├Żvodom vlasov├Żm, ale v┼íetko vishay. Ono je to dan├ę aj t├Żm, ┼że rob├şm meraciu techniku, ktor├í na seba zar├íba a stoj├ş nehor├ízne prachy, nem├┤┼żem si dovoli┼ą meni┼ą tam lacn├ę a aliexpres diely.
Odkupujem zauj├şmav├ę meracie pr├şstroje. Ponuky mailom alebo SS.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 10483
Vek: 25.36
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod E001 » 17 Okt 2020, 22:17

No do mer├íkov by som tie┼ż nepchal ┼żiadne ┼ímejdy. Tam mus├ş by┼ą garantovan├í aj presnos┼ą, aj bezpe─Źnos┼ą - teda hlavne u t├Żch kvalitnej┼í├şch a drah┼í├şch.
SONY je SONY, ale bol som nevern├Ż - zos├şk a CD som vymenil za AKAI...
E001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1096
Vek: 63.41
Zalo┼żen├Ż: 18.11.2012

Odosla┼ąod Drakoush » 17 Okt 2020, 22:23

S t├Żm som probl├ęm e┼íte nemal. A fakt ka┼żd├Ż jeden kus pred osaden├şm zmeriam na C, R, D (pri AC 120Hz) a potom izola─Źn├Ż odpor - nabitie na menovit├ę nap├Ątie a nemal som ani jedin├Ż kus, ktor├Ż by nevyhovoval. Toto rob├şm u┼ż pomerne dlho, lebo mal som sk├║senos┼ą (mo┼żno to boli aj tie jamicony) a odned├ívna meriam aj izola─Źn├Ż odpor, preto┼że som tu spom├şnal, ┼że som rie┼íil invertor, kde sa kond├şk tv├íril dobre, ale po napumpovan├ş prerazil. Br├ívam nichicon alebo panasonic (preva┼żuje panasonic) a v┼íetky na 105┬░C.
Odkupujem zauj├şmav├ę meracie pr├şstroje. Ponuky mailom alebo SS.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 10483
Vek: 25.36
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod muziker » 19 Okt 2020, 10:36

Aby som nevytv├íral ─Ćal┼íiu t├ęmu k elektrolytick├Żm kondenz├ítorom, "prilep├şm" to tu pre zauj├şmavos┼ą, pr├şp. do pozornosti t├Żm, ktor├ş nie─Źo podobn├ę zam├Ż┼í─żaj├║ bastli┼ą po─Źas dlh├Żch zimn├Żch ve─Źerov ako in┼ípir├íciu. V ruskom ─Źasopise RADIO, ─Ź. 10 /2020 (teda najnov┼íie tohtoro─Źn├ę ─Ź├şslo) uverejnili k zis┼ąovaniu vlastnost├ş (meraniu) elektrolyt. kondenz├ítorov toto:
Pozn. IO mo┼żno pou┼żi┼ą NE555, stabl├şk je be┼żn├Ż 3-v├Żvodov├Ż na 5V, alebo 6V a ostatn├ę s├║─Ź s├║ tie┼ż be┼żn├ę zo ┼íufl├şkov├Żch z├ísob, MP je napr. 100 uA panelov├Ż z radu MP80, alebo in├ę typy (pod─ża toho ─Źo kto m├í doma), trafko T2 je be┼żn├ę sie┼ąov├ę na 230V / 9V (sekund├ír m├┤┼że by┼ą v rozsahu 7 - 10V). Trafko T1 v sonde je be┼żn├ę impulzn├ę na ferit. jadre (n├íjde sa v r├┤znej u┼ż nepotrebnej star┼íej elektronike). Dioda (v sch├ęme VD1) je star┼íia germaniov├í. Ostatn├ę je mysl├şm ├║plne jasn├ę.
Pr├şlohy
1.png
2.png
3.png
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 6261
Vek: 71.92
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009

Odosla┼ąod josek » 19 Okt 2020, 13:56

Aby sme nezabudli p├íni, porovn├ívajte porovnate─żn├ę.

Ke─Ć niekto chce porovna┼ą v├Żrobok TESLA (ak├Żko─żvek !!!), nech porovn├íva in├Ż v├Żrobok tie┼ż z tej istej doby!

Vtedy boli tesl├ícke v├Żrobky (─Źes┼ą v├Żnimkam) fakt nahovno, ─Źi sa to niekomu p├í─Źi, alebo nie.

A je to jedno, ─Źi to boli s├║─Źiastky alebo fin├ílne v├Żrobky. Ak├ísi kvalita napr. rozhlasov├Żch pr├şjima─Źov sa po nejak├║ dobu zachovala po vojne v─Ćaka inkurantom a z├ísob├ím v skladoch, ktor├ę komunisti ukradli b├Żval├Żm firm├ím v├Ą─Ź┼íinou z obdobia I.─îSR.

O kvalite TVP a┼ż do za─Źiatku 90-tych rokov ┼íkoda hovori┼ą. Z desiatich farebn├Żch TV, ktor├ę pri┼íli do jednej maloobchodnej predajne v PN dev├Ą┼ą na prv├ę zapnutie nefungovalo. ┼ákoda hovori┼ą :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
josek
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 807
Zalo┼żen├Ż: 10.01.2012

Odosla┼ąod E001 » 19 Okt 2020, 17:51

Odbo─Źujeme s├şce od p├┤vodnej t├ęmy, ani nemienim ospravedl┼łova┼ą chyby vtedaj┼íej doby. M├┤j vek m├ím uveden├Ż, tak si ─Źosi pam├Ąt├ím. Gramor├ídio Dirigent, vyroben├ę v 1959 sme mali minim├ílne 15 rokov, a┼ż sa otec na┼ítval, ┼że dlho trv├í k├Żm sa tie lampy na┼żhavia a k├║pil tranzistorov├ę. A pros├şm nechci mi tvrdi┼ą, ┼że to r├ídio malo e┼íte lampy z Wermachtu. :) ja by som povedal, ┼że chyba bola v tom, ┼że Tesla nemala skoro ┼żiadnu konkurenciu na na┼íom trhu. T├Żch p├ír kusov v Tuzexe, ani ┼ímejdy sdelano v SSSR neboli konkurenciou. A vedeniu ├║stredn├ęho v├Żboru t├í mizern├í kvalita sta─Źila...
SONY je SONY, ale bol som nevern├Ż - zos├şk a CD som vymenil za AKAI...
E001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1096
Vek: 63.41
Zalo┼żen├Ż: 18.11.2012

Odosla┼ąod josek » 19 Okt 2020, 18:31

Nie toto u┼ż lampy z Wermachtu pravdepodobne nemalo :D

Na─Źo by im bola konkurencia, ke─Ć ani toho ├║boh├ęho sortimentu ─Źo sa vtedy vyr├íbal, nebolo na pultoch dostatok? Predalo sa to, ─Źo bolo. Pam├Ąt├ím si to vcelku dobre, aj na to, ako sme v r.1959 pozerali na telku za v├Żkladom v predajni "elektro - sklo porcel├ín" na n├ímest├ş.

Podstatou m├┤jho prv├ęho pr├şspevku ale malo by┼ą to aby sa porovn├ívali v├Żrobky ktor├ę s├║ z toho ist├ęho obdobia. Tie┼ż som nap├şsal, ┼że boli aj v├Żnimky, ktor├Żch bolo ┼żia─ż ve─żmi m├ílo.
josek
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 807
Zalo┼żen├Ż: 10.01.2012

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 19 Okt 2020, 22:04

v kr├ítkosti: v minulosti sa robili elektrolytick├ę kondenz├ítory s pomerne hrubou vrstvi─Źkou Al2O3 na akt├şvnej elektr├│de, toto dielektrikum sa formovalo pripojen├şm DC nap├Ątia v roztoku elektrolytu. Hr├║bka dielektrika a plocha kondenz├ítorov ovplyv┼łuje ich kapacitu. V dne┼ínej dobe pou┼żit├şm lep┼íie odladen├Żch ─Źist├Żch procesov hr├║bku tohoto Al2O3 mohli v├Żrazne zredukova┼ą, ─Ź├şm na jednotkov├║ kapacitu mohli radik├ílne zmen┼íi┼ą plochu elektr├│d. Probl├ęmom je, ┼że ─Ź├şm je ten┼íia vrstva Al2O3, t├Żm je kondenz├ítor citlivej┼í├ş na elektrochemick├║ kor├│ziu, preto┼że sta─Ź├ş men┼íie mno┼żstvo pr├şmes├ş (napr. Cl- i├│nov), po┼íkodzuj├║cich t├║to vrstvi─Źku. Preto sa do elektrolytov prid├ívaj├║ pasiva─Źn├ę l├ítky, ako napr├şklad kys. fosfore─Źn├í, ktor├í obnovuje oxidov├║ vrstvu pod DC nap├Ąt├şm. Taktie┼ż sa zistilo, ┼że nahradenie vody vy┼í┼í├şmi alkoholmi m├í ako pozit├şvny vplyv spomalenie kor├│zie, oproti vodn├ęmu roztoku.
Viac o mechanizme kor├│zie neviem poveda┼ą, bolo by treba na┼ítudova┼ą nejak├ę vedeck├ę ─Źl├ínky. Ten, vy┼í┼íie uverejnen├Ż, od autorov z Kemetu m├í dos┼ą dobr├║ v├Żpovedn├║ hodnotu pre technol├│ga a odli┼íuje kvalitn├Ż kondenz├ítor od nekvalitn├ęho.
Ve─żk├Ż baz├ír zauj├şmav├Żch elektronick├Żch s├║─Źiastok https://om1air.rajce.idnes.cz
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 545
Zalo┼żen├Ż: 01.04.2008

Odosla┼ąod kiklop » 28 Okt 2020, 23:11

Nepodarky jednoducho akurat natrafil na nejake nepodarky co neobsahuju cisty formu toho co maju pripadne pri ich montazi boli zle nastavene pristroje a bola tam nizsia alebo vysia teplota ako mala byt a dostala sa tam nejaka vlhkost atd.kazdopadne su to nepodarky od vyroby.Sam som robil na kvalite a nechcel som cca.100ventilatorov do chladicov aut pustit akurat ze veduceho brat ich vyrabal zle nastavil teplotu pri ich lisovani a boli krehke praskali tak aby nemal problemy ze vyrobil 100nepodarkov tak sa to pustilo a teraz mas 100aut co maju ventilatory co sa po mozno 5-10 rokoch rozletia na kusy.A to len preto ze veduci tlacil na mna aby som to pustil a ja aby mi do buducna nerobil problemy schvalnosti tak som to musel pustit aj ked nemali vobec co hladat v autach ale rozleteny ventilator nesposobi ziadnu skodu maximalne vykypi chladic ale ako vravim mozno 10rokov pojde kym sa rozleti tazko povedat.
kiklop
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 28.10.2020

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Ostatn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist