Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Wicker

Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Wicker » 10 Júl 2012, 09:46

Zdar,

tak ako som včera sľúbil v jednej téme pridávam foto môjho prvého zdroja a vlastne aj výrobku ktorý som dal do krabice (obdobie 1-2 ročník na SŠ), pred tým som robil len prkotiny a jeden zosilňovač s TDA2030 ktorý aj tak vybuchol.

Zdroj je klasika zo stránok Electronics Lab, ale to isté je napr. aj tu: http://svetelektro.com/clanky/dvojity-l ... j-350.html .

Zdroj obsahuje dva panelové meráky jeden na U a druhý I, tieto meráky majú vlastný zdroj, ktorý ich napája napätím 9V + ku vývodom merákov som pridával kerami 100nF, lebo mi tam furt poskakovali čísielka, to si dodnes pamätám.

V strede je LED prúdového obmedzenia, podotýkam, že je vysokosvietivá a MODRÁ (tiež som zistil až potom, že to svieti ako sprosté akurát tak), na ľavo je regulácia napätia a na pravo regulácia prúdu.

Vo vnútri je vidieť všetko ostatné, trafo mi dal majster na praxi, DPSky neviem či mi nerobil Jenda23 v tedy, filtrácia je 5x 4G7 (dosť čo :D). Vôbec ma nesrali v tedy nezaizolované spoje na prívode 230VAC, ani vypínači ani nikde inde, bočník je tiež uchytení len tak aby nespadol.

A takto nejako sa som začínal ja, tak teraz to dovolím krpcom ja, hor sa do hodnotenia ;)

P.S.: Zdroj mám stále na stole a sem tam ho použijem aj keď dlho sa ho už plánujem nahradiť, len to chce čas ;).

https://plus.google.com/photos/11257069 ... jIWGjo7NHA
Prílohy
DSCF0008.JPG

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 10 Júl 2012, 09:59

No jo no, taky jsem montoval do krabiček z termoplastu, než jsem se naučil ohnout z plechu dvě U a spojit v rozích uhelníčkama... ale zevnitř to vypadá líp nez zvenčí, rozhodně líp než ten předchozí.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Washu » 10 Júl 2012, 10:19

Wicker napísal:Zdroj obsahuje dva panelové meráky jeden na U a druhý I, tieto meráky majú vlastný zdroj, ktorý ich napája napätím 9V + ku vývodom merákov som pridával kerami 100nF, lebo mi tam furt poskakovali čísielka, to si dodnes pamätám.
"Poskakovanie" cislic na meraku moze byt aj naznakom toho ze zdroj kmita. Skontroluj si ci ti nekmita, moze to robit iba pri istom rozsahu zatazi.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Wicker

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Wicker » 10 Júl 2012, 10:23

Gavin, ja plecharinu nemusím doteraz, preto kde sa dá využívam kdejaké krabice, čo mám...

Washu, áno môže to byť tým, ak si dobre pamätám poskakovalo to v celom rozsahu. Ako je vidno z foto, za usmerňovačom je hneď kondenzátor 100nF, následne je tam elyt 1G, potom stabilizátor 7809 a zase 100nF keramika. Aj napriek tomu to však poskakovalo a až po pridaní 100nF ku vývodom meráčikov to prestalo.

Neviem či to budem riešiť zdroj zapnem tak tri krát do roka na nejakú banalitku.

Ako som písal v pláne je dvojitý zdroj z PE, aj nad použitím merákov rozmýšlam, že buď iba analógové alebo analógové na prúd a digitálne na napätie.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Washu » 10 Júl 2012, 10:42

Wicker: Skor som myslel ze moze kmitat aj samotny zdrj ktoreho napatie/prud merias. Ale nieje vylucene ze problem bol aj to co popisujes. Kazdopadne over si ci je stabilny.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Wicker

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Wicker » 10 Júl 2012, 10:51

Takže na toto si narážal... ja som myslel, že narážaš na zdroj, ktorý napája tie meráky.

Osciloskop mám (C1-94 :D), vieš mi popísať ako na to? Zmeral by som to, aspoň sa niečo nové naučím...

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2641
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa zawin » 10 Júl 2012, 11:10

Trocha OT
Washu: Kedze problematika zdrojov na tu na fore dost rozbehla a viacero z autorov ani len netusi ake parametre si treba na zdrojoch vsimat a ako ich odmerat nemal by si chut to popisat v clanku?
Dakujem
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa jaromir » 10 Júl 2012, 11:16

Chyt zdroj a osciloskop pripoj na vystup, samozrejme si nastav vstup na AC, aby si videl AC zlozku vystupneho napatia. Pripadne si k otmu pripoj aj DC voltmeter, aby si videl kde si s DC napatim. Daju sa robit tri testy:

A - Pri nezatazenom zdroji by si mal vidiet par jednotiek az desiatok mV sumu, brumu (hlavne asi 100Hz) a podobnych sraciek.
Potom (s prudovym obmedzenim vytocenym na maximum, aby sa neuplatnovalo) zdroj skus zatazovat a sleduj ako sa ti meni ta striedava zlozka. Predpokladam, ze zacne narastat podiel brumu.

B - A teraz slabe miesto drvivej vacsiny takychto zdrojov: prudove obmedzenie. Nastav si ho povedzme na 90% maxima, zataz zdroj tak, aby si ho dosiahol - sleduj co sa deje. Napatie by sa malo zhupnut na uroven danu zatazovacim odporom a nastavenym prudom, bez kmitania.
Potom to iste skus aj pri nastaveni prudu na takych 5% maxima.
Nemal by si vidiel kmitanie (cokolvek ine nez 50/100Hz a sum)

C - ak mas chut, mozes aj skusit aj dynamicke merania. Urob si nejaky zdroj, povedzme 10Hz s obdlznikovym priebehom a na jeho vystup si daj spinaci FET alebo bipolar. Tymto trandikom spinaj zataz zdroja (bez prudoveho obmedzenia) a sleduj odozvu. Synchronizaciu osciloskopu daj na ten obdlznikovy vystup. Potom zataz spinaj tak, aby si nou pretahoval zdroj do rezimu prudoveho obmedzenia a myslim, ze sa budes divit co mas na vystupe.

Vsetky testy robit s odporovou zatazou, ja pouzivam par 5W odporov v serii (vyvedene odbocky), ktore su pichnute v pohariku s vodou.


Bottom line: povedal by som, ze vacsina zdrojov prejde cez test A, menej cez test B. Nie som si ale isty, ci som tu vobec kedy videl zdroj, kde by sa pamatalo na dynamicke parametre a v teste C dopadnu asi dost zle.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Washu » 10 Júl 2012, 11:27

Otazka je, mas k dispozicii reostaty? Elektronicku zataz nepredpokladam.
S reostatom, prepnes osciloskop na AC pripojis na svorky zdroja, nastavis napatie a prebehnes cely rozsah prudu zdroja nastavis vyssie napatie a znova, staci niekolko napati a uvidis ci kmita.
Ak chces poriadne tak potrebujes 2 reostaty a mosfet + nejaku 555 alebo generator na jeho riadenie.
Jednym reostatom nastavit 50% menoviteho prudu a druhym ked ho pripojis paralelne nastavit 100%, napatie nastav na 20V ale mozes aj ine.
Druhy reostat budes pripinat MOSFETOM bud 100Hz alebo 1kHz a na osciloskope uvidis odozvu zdroja na skokovu zmenu zataze.
V idealnom pripade by si mal vidiet "rovnu ciaru" realne budes vidiet pri zopnuti miedny pokles napatia ktory slucka spatnej vazby zacne dorovnavat a pri vypnuti zase mierny prekmit nad nastavenu hodnotu. Dlzka trvania a amplituda tychto prekmitov ti dost napovie o dynamickych parametroch tvojho zdroja. Necakaj zazraky, je to dost tvrdy test. Ak sa ti okrem jedneho prekmitu obiavia doznievajuce oscilacie tak uz to je indikacia ze nejake predpoklady pre rozkmitanie zdroja tam su a treba to riesit.
Potom ak mas cas a hut mozes overit cinnost prudovej pouztky, aky velku prudovy prekmit ma pri skokovom zatazeni a aky je (ak je) napatovy prekmit pri skokovom odlahceni. Potom budes vediet co mozes od toho zdroja ocakavat.
Teplotnu a casovu stabilitu napatia a prudu vzhladom na zapojenie nema prilis cenu riesit, pri tomto zdroji sa neocakava ze bude drzat na uV presne...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Wicker

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Wicker » 10 Júl 2012, 11:35

Jaromir, Washu:

Díky, hneď ako bude čas skúsim to... možno aj zajtra do obeda, prípadne nejasnosti pri meraní tu budem konzultovať.
Prílohy
DSCF0038.JPG
Naposledy upravil/-a Wicker v 10 Júl 2012, 11:49, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Washu » 10 Júl 2012, 11:39

No vidis, s tymto to bude radost merat ;)
Pri dynamickych testoch, jaromirov bod C mi dost problemov narobila indukcnost reostatu ale pri tvojom zdroji nepredpokladam odozvy na urovni jednotiek az 10us takze nemal by si mat vaznejsie problemy.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa jaromir » 10 Júl 2012, 11:53

Este by som pripomenul, ze pri dynamickych meraniach je dolezite mat spinaci prvok dobre vybudeny. Bipolarom treba dodat dostatocny bazovy prud, FETom poriadny prud na nabijanie G. U FETov vzdy sledujem aj napatie na G-cku, aby som videl, ci sa nenabija pomaly (voci javom, ktore idem sledovat).
Kazdopadne prajem vela zabavy. Ten dynamicky test je asi najvacsia prasarna, aku zdroju mozes urobit, takze nie je vylucene, ze semtam odide nejaky tranzistor - ak je zdroj nie velmi dobre urobeny. Ako ked mas nakmitavajuci zosilnovac - je to vec, ktoru treba riesit, nie upratovat pod koberec. Ale ked nim prejde bez problemov (alebo s problemami, ale vies o nich), tak mozes povedat, ze mas zmerany zdroj, ktory robi to, co chces (alebo aspon vies, co robi).
0

Wicker

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Wicker » 10 Júl 2012, 12:01

Neviem, či budem riskovať aj variantu C. Ten zdroj ozaj používam málo a ak, len na oživenie nejakej drobnosti a škoda v ňom nie čo pokaziť, len čo si narobím robotu s opravou.

Ale to A a B by šlo...

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Washu » 10 Júl 2012, 12:12

Urcite by som to spravil. Ak chces svojmu zdroju dobuducna verit tak jednoznacne to treba. Nechcel som ta strasit ano pokial je zdroj naozaj mizerny tak odstrelis vykonovy tranzistor ale vzdy lepsie teraz ako odpalit nejaku elektroniku pri ozivovani ktora moze byt podstatne drahsia ako jeden tranzistor v zdroji.

PS: Jaromir, su aj vacsie prasarny ktore mozes zdroju vyviest, napriklad komplexna idealne este aj nelinearna zataz + tieto skokove zmeny, to vie "potesit" kazdy zdroj. A zle odfiltrovana CB radiostanica (alebo ina vysielacka) tiez dokaze potesit, klavne ak ti par W Vf vykonu lezie priamo do zdroja. To sa potom deju veci ;)
0
Naposledy upravil/-a Washu v 10 Júl 2012, 12:17, upravené celkom 1 krát.
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Wicker

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Wicker » 10 Júl 2012, 12:15

Aby som to uviedol na pravú mieru, oživujem na tom banality, jednoduché zosilňovače, ktoré sú napájané asymetricky, skúšam na tom autorádiá a podobne, proste nič strašne drahé... koncový je KD503, toho by bola škoda.

Uvidím... to C si ešte rozmyslím :supz:

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Washu » 10 Júl 2012, 12:19

Wicker: neboj sa, odstrelit KD503 zas nieje zas tak jednoduche, tie tranzistory neodchadzaju len tak na skaredy pohlad.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa straciam » 10 Júl 2012, 12:42

chybaju mi tam poistky na primaroch a indikacia zapnutia. inak zdroj ako sa patri
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Wicker

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Wicker » 11 Júl 2012, 10:02

Tak som sa do toho pustil, neručím za to, že výsledky sú OK a ani za to, že som to OK pomeral...

Použité náčinie:

- zdroj v tomto drede
- reostat 13R/ 6,3A
- osciloskop C1-94 (nastavený 0,5 časovka a 0,1V na dielik + sonda prepnutá na x10)

A: PRI NEZAŤAŽENOM ZDROJI - Tam som si nič podozrivé nevšimol, ani pri menení napätia ani pri nastavení prúdovky na min., polovicu, či max.

A: PRÚDOVKA NA MAX. + ZÁŤAŽ - Zdroj nastavený na 20V a prúdovka vytočená na maximum. Do hodnoty prúdu 2,5A sa nič nedeje, no ako presiahnem hodnotu 2,5A tak čiara na osciloskope mi začne "poskakovať" hore a dole. Pri dosiahnutí prúdu 2,9A sa začína objavovať pílovitý priebeh, ktorý nieje veľmi zreteľný (príde mi to zarušené, lieta cez to kopa čiarok). Pri dosiahnutí prúdu 3,5A je tento jav zreteľnejší už je aj rozsvietená LED prúdového obmedzenia no a keď dosiahnem prúd 3,53A tak to rušenie prestane a čiara je pekne rovná (asi to odstavila prúdová ?).

B: PRÚDOVKA NA 90% + ZÁŤAŽ - Zdroj nastavený na 20V a potenciometer vytočený cca do 3/4 svojej dráhy. Do hodnoty prúdy 2,6A sa nič nedeje, od 2,6A vyššie zase nastáva jav poskakovania čiary. Pri dosiahnutí 3A sa znovu objavuje pílovitý priebeh, pri cca 3,2A sa už rozsvecuje LED prúdového obmedzenia.

B: PRÚDOVKA NA 5% + ZÁŤAŽ - Tak toto sa mi veľmi odmerať nedalo, zrejme kvôli nízkemu odporu reostatu, pretože ak som vytočil potenciometer na 1/4 tak som nevedel nastaviť reostat tak aby mi nereagovalo prúdové obmedzenie, takže som ho nastavil na polovicu (napätie 20V nastavené) a tam len zase poskakuje tá čiara, nič iné sa nemení.

Meranie C som nerobil, sa mi nechce brblať s tým prípravkom...

Straciam: Jasné, že chýba, mi to tak v tedy bolo šuma fuk, teraz je to iné to je hlavné ;).
Prílohy
DSCF0043.JPG
DSCF0044.JPG
DSCF0046.JPG
DSCF0048.JPG

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa jaromir » 11 Júl 2012, 10:15

Cakal som nieco horsie :)
Chcelo by to nastavit rychlejsiu casovu zakladnu, nech nemas obrazec x-krat prelozeny cez seba, to sa potom bude dat urcit frekvencia tej pily. Ked mas problem s meranim pri 5% prudoveho obmedzenia, siahni po nejakom odpore... 5% z 3A je 150mA, ked tam das 300Ohm odpor, je na nom 2V ubytok a pri tom prude 150mA je to 0,3W strata. Teda prem eranie na malych prudoch ti staci miesto velkeho reostatu nejaky 330Ohm/0,6W standardny mini odpor, alebo dva s polovicnym odporom v serii, ak chces mat istotu ze sa neupecu.
0

Wicker

Re: Regulovateľný zdroj 0-24V/ 0-3A

Príspevok od používateľa Wicker » 11 Júl 2012, 10:24

Ty si čakal niečo horšie? A ja som si myslel, že to je totálne na hovno :D. No ešte to skúsim s prepnutou časovokou, ale zase zajtra už to nebudme rozkladať. Odpory sa nájdu, tak môžem skúsiť tých 5% cca.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok