Stavba zosilnovača - začiatočník

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Zeck
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Máj 2013, 20:59

Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa Zeck » 16 Jún 2013, 17:32

Zdravím,
som začiatočník, chcem si postaviť zosilňovače, prvý k PA reproduktorom, druhý elektrónkový gitarový, nejaké to základné vybavenie pre stavbu mám, nikdy som neštudoval elektrotechniku, takže som začiatočník, ale mám nadpriemerne znalosti z matematiky a fyziky a veľmi rýchlo sa učím nové veci. Ja chápem, že by som si mohol kúpiť stavebnicu, ale to by som sa nenaučil ako si zosik postaviť...
A chcel by som Vás poprosiť ako začať + tipy na literatúru z oblasti zosilňovačov + nejaké osvedčené jednoduchšie schémy zapojenia.
Vopred veľmi pekne ďakujem za rady! :D
0

pyskon1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 28 Jún 2012, 10:00
Vek: 30

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa pyskon1 » 16 Jún 2013, 17:40

http://svetzesilovacu.blogz.cz/

tady máš nějakou teorii i něco pro začátečníky :)
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa tomel » 16 Jún 2013, 17:56

Zeck napísal:nikdy som neštudoval elektrotechniku
tak si ju aspoň trochu naštuduj :)
0

Zeck
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Máj 2013, 20:59

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa Zeck » 16 Jún 2013, 18:31

pyskon1 napísal:http://svetzesilovacu.blogz.cz/

tady máš nějakou teorii i něco pro začátečníky :)
diky :wink:
0

Zeck
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Máj 2013, 20:59

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa Zeck » 16 Jún 2013, 18:32

tomel napísal:
Zeck napísal:nikdy som neštudoval elektrotechniku
tak si ju aspoň trochu naštuduj :)
no ved preto som chcel literaturu :wink:
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa Tuf » 16 Jún 2013, 18:42

Zeck napísal:.. som začiatočník, chcem si postaviť zosilňovače, nikdy som neštudoval elektrotechniku, takže som začiatočník, ale mám nadpriemerne znalosti z matematiky a fyziky a veľmi rýchlo sa učím nové veci. :D
Rýchlo pochop aj efektivitu tvojho snaženia a ak sa chceš zoznámiť s problematikou zosilňovača a nemíňať veľa peňazí, zháňať klampiara na výrobu krabice, debnára na výrobu reproboxov, priateľov, ktorí ťa naučí čo je to za súčiastky, ako sa navrhuje a vyrába a osadzuje plošný spoj, čo je to tienenie, na čo sú konektory a aké sú ich druhy, čo je to regulácia zosilnenia a ako sa robí, do toho. Možná a lacná skratka je zoznámenie na najjednoduchších zosilňovačoch, napájaných z batérie alebo adaptéra s reproduktorom zo starého rádia v krabici od topánok - skús
a) jednoduchý zosilňovač s LM386 (9V batérie, 8ohmov reproduktor, bez regulácie hlasitosti, prípadne aj s regulátorom, nech poznáš rozdiel použitia lineárneho a logaritmického potenciometra).
b) jednoduchý stereozosilňovač s TDA2822M (9V batérie - dve ploché s sérii), 2x8 ohmov reproduktor, bez regulátora, prípadne s dvojitým tandemovým potenciometrom a stereokonektormi Jack, prípadne 2 CINCH)
c) urob si jednoduchý mono zosilňovač s TDA2822M v mostíkovom zapojeniu, aby si poznal aj princíp mostíkového zapojenia
d) atď.... napríklad .... uvidíš sám
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa tomel » 16 Jún 2013, 18:48

@zeck:

ja som myslel všeobecne elektroniku aby si pochopil načo slúžia jednotlivé súčiastky..

tak ako píše Tuf:
začínaj od začiatku..
0

Používateľov profilový obrázok
guglielmo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 11:27

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa guglielmo » 16 Jún 2013, 19:08

Silno mi to pripomýna pesničku Gajdy-Dudy od HS.
Dudy nemám, ale jak mňa na 100% zeberete, tak si ich kúpim a naučím sa hrát. Ty, to není problém....

Toto je presne ten prípad, dajte nejakú teóriu, a ja postavím kilowatový zosík s prstom v zadku. :mrgreen:
0

babetista
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 12 Feb 2013, 15:47
Bydlisko: Hlohovec
Vek: 27

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa babetista » 16 Jún 2013, 19:26

no to by si mal najprv začať s jednoduchými vecami ako su blikače,regulatory,stmievače:D a potom prejsť na naročnejšie veci ako regulovatelné zdroje,zosiky a pod veci.A to už aj niečo obnaša napr. leptanie DPS ked maš zložitejšiu tak je naj fotocesto ked nie tak aj nažehlovacou metodou :D a na to treba vybavenie chlorid železity a pod. veci však tu to všetko je na SE.A ak nemaš takéto vybavenie odporučam kupiť si stavebnicu lebo ta to drahšie víde ak by si si mal všetko kupovať ohladom leptania :D Tu sú nejaké stavebnice zosikov http://zosilnovace.eu/

Veľa štastia pri stavaní :D
0
Študujem na:SOŠE Trnava,Sibírska 1
Najlepšie mopedy čo kedy existovali:Babetta 210,225,228

Zeck
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Máj 2013, 20:59

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa Zeck » 16 Jún 2013, 21:13

Tuf napísal:
Zeck napísal:.. som začiatočník, chcem si postaviť zosilňovače, nikdy som neštudoval elektrotechniku, takže som začiatočník, ale mám nadpriemerne znalosti z matematiky a fyziky a veľmi rýchlo sa učím nové veci. :D
Rýchlo pochop aj efektivitu tvojho snaženia a ak sa chceš zoznámiť s problematikou zosilňovača a nemíňať veľa peňazí, zháňať klampiara na výrobu krabice, debnára na výrobu reproboxov, priateľov, ktorí ťa naučí čo je to za súčiastky, ako sa navrhuje a vyrába a osadzuje plošný spoj, čo je to tienenie, na čo sú konektory a aké sú ich druhy, čo je to regulácia zosilnenia a ako sa robí, do toho. Možná a lacná skratka je zoznámenie na najjednoduchších zosilňovačoch, napájaných z batérie alebo adaptéra s reproduktorom zo starého rádia v krabici od topánok - skús
a) jednoduchý zosilňovač s LM386 (9V batérie, 8ohmov reproduktor, bez regulácie hlasitosti, prípadne aj s regulátorom, nech poznáš rozdiel použitia lineárneho a logaritmického potenciometra).
b) jednoduchý stereozosilňovač s TDA2822M (9V batérie - dve ploché s sérii), 2x8 ohmov reproduktor, bez regulátora, prípadne s dvojitým tandemovým potenciometrom a stereokonektormi Jack, prípadne 2 CINCH)
c) urob si jednoduchý mono zosilňovač s TDA2822M v mostíkovom zapojeniu, aby si poznal aj princíp mostíkového zapojenia
d) atď.... napríklad .... uvidíš sám

Ja si napríklad reproboxy viem bez problémov vyrobiť sám (formatovacia píla, fréza atd... - vsetko mám, takisto náradie na výrobu čohokoľvek - domáca dielňa + vybavenie dielní v škole), reproduktorov mám tiež viacero doma, aj väčšina súčiastok viem na čo slúžia, príp. čo ešte neviem si ľahko viem zistiť.
Skúsim sa pohrať s tými príkladmi, ktoré si uviedol.
Dik.
0

Zeck
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Máj 2013, 20:59

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa Zeck » 16 Jún 2013, 21:15

a pozeram prave na youtube ako zapojit LM386 a vidim uz teraz ze toto ma bude bavit :D
0

Používateľov profilový obrázok
guglielmo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 11:27

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa guglielmo » 16 Jún 2013, 21:18

:mrgreen: som zvedavý, ako ťa bude "baviť" liečenie trebárs po takom šáhnutí si na nabitý kond v elektronkači... :mrgreen:

No necháme sa prekvapiť. Le sa nezabudni podeliť o svoje uspechy aj neúspechy...
0

Používateľov profilový obrázok
andrewwwww
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 337
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa andrewwwww » 16 Jún 2013, 21:20

Super tak si na youtube nájdi aj ako zapojiť NE555 a budeš mat aj farebnú hudbu :D
0

Zeck
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Máj 2013, 20:59

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa Zeck » 16 Jún 2013, 21:28

A este otazocka: LM386 aj TDA 2822 maju maly vykon, ktory vykonnejsi zosik by som mohol pouzit este na hranie sa?
Naprikald TDA2030A sa da takto jendoducho zapojit ako LM386 alebo ktory by sa dal este z tych vykonnejsich?
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa Thales » 16 Jún 2013, 21:42

Absolutní minimum, se kterým má cenu si hrát, je dle mého názoru LM1875. Konstrukci s ním najdeš tady na webu mezi články.

http://svetelektro.com/clanky/nizkofrek ... 5-400.html
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Zeck
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Máj 2013, 20:59

Re: Stavba zosilnovača - začiatočník

Príspevok od používateľa Zeck » 16 Jún 2013, 21:56

ok, dakujem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok