PC je pomalý

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

PC je pomalý

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Sep 2013, 23:54

Zdravím,

matka mi pije už dlhšiu dobu krv s tým, že jej PC je strašne pomalý. Je to pravda, má tam XP SP3, konfigurácia je celeron 1,3GHz, 384MB RAM, GeForce 4 64MB. Čo ma zaráža, otvorím google chrome (IE je totálne v prdeli..), momentálne je CPU na 100%, všetko seká, jednu inštrukciu spracuváva nekonečne dlhý čas a nedá sa s ním pracovať. Win je pomerne nový, nech má 5 mesiacov od inštalácie. Kedysi bol tento PC omnoho rýchlejší, neviem, kde by mohla byť zrada. Keď na tom XPčko išlo pred 7 rokmi, tak musí ísť aj teraz. Serie ma to, lebo mama potom chodí ku mne na PC, robí mi bordel, sťahuje voloviny a všetko reorganizuje. Neviete mi poradiť, kde by mohol byť problém? Ďakujem.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Sep 2013, 00:10

Reinstal windowsu + hned potom antivir(s vyriesenymi autoaktualizaciami) + aktualizacie windowsu a musi to ist.
+ este si nenapisal parametre hdd,

A nestahuj Windows ktory je upraveny vsetkymi moznymi skinmi, funkciami a vsetko podobne pokial ho nemas odskusany lebo potom sa tieto zvyknu takto totorobit.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Sep 2013, 00:13

Nejaký 40GB tam má, samozrejme paralelne radený... Windows mám multilicenčný + SP2 (z PZ), nijaké prkotiny tam nie sú. Bohvie, či tam má aj drivery všetky poinštalované... Dáko tam nevidím grafickú kartu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 21 Sep 2013, 00:14

A čo disk? Na jednom kompe som mal ten istý problém a nový disk naozaj pomohol. Predsa len, viac ako 7 ročný disk :roll: Už len z toho dôvodu, že tá ramka je strašne málo. Taký chrome potrebuje oveľa viac. Tým pádom sa kopa veci hádže na disk a keďže disk je oveľa pomalší ako ramka, ide to blbo. Argument, že systém išiel rýchlo pred 7 rokmi je fakt super.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Sep 2013, 00:26

No tak ovladace su velmi velmi dolezite. A neviem, chrome sice nepoznam moc, ale asi bude tiez dost narocny na hw.
Ja mam doma tiez este jednu zostavu Dell GX150 - Cpu Pentium 3 1Ghz, 512MB 133Hz ram, nVidia Geforce MX440 64MB a tiez odkedy som vymenil HDD koli poruche tak citim pokles vykonu ale ziadne take problemy ako ty nemam. Vsetko pekne bez sekania, plynule. (No..vramci noriem, stale hovorime o Mrkvo-softe)


Skus si dat test HDD, RAM a hlavne si potom poinstaluj original ovladace a riadny antivir.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Sep 2013, 00:39

No, pohľadám rozumný disk a uvidíme. S IDE toho tiež moc nevytiahnem, ideálne by bolo, keby si kúpila malý PC, trebárs aj Intel Atom, aspoň 2GB RAM (k atomu sa viac priradiť nedá), 32bitovú 7čku, rozumný SATA disk, keďže nepotrebuje také úložisko, dalo by sa uvažovať o SSD disku, grafárna stačí zdieľaná a bolo by vybavené. Keď holt na to nemá, tak to je také, napi.u...
Mne sa s tým moc robiť ani nechce, je to zbytočné, ale musím, inak bude zasierať môj PC a na to som háklivý.
Ešte ma napadá, čo tak zohnať nejakú pentium 4ku? Na kancl jej to stačí.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa remusator » 21 Sep 2013, 00:44

Podobná situácia u nás doma na NB.
IBM r50 (intel pentium M 1,5 ghz, 512MB ram). Kedysi bežal krásne, hrával som na tom aj Gta Vice City (na integrovanej grafike).

Nainštalovaný windows a ovládače z ibm recovery partície - dá to komp vpodstate do stavu spred x rokov. Je to IBMácka služba, nie windowsácka.

No začne mrznúť pri skype, chrome, hocčo. Je problém ho vôbec vypnúť :/
0

110mat110
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 19:55
Bydlisko: Kosice a este trochu dalej
Vek: 28

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa 110mat110 » 21 Sep 2013, 06:12

Pri takejto ramke prejdi na firefox alebo operu. Chrome je strasne narocny. Este v spravcovi (ctrl+alt+del) pozri co ti zerie najviac procaku. Moze to byt nevystaty antivir co sa aktualizuje a kludne si zoberie aj 300mb ram a aj cez 95% procaku.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Sep 2013, 06:43

To čo ste tu popísali sú trochu nepravdy. Za prvé, pred 7 rokmi alebo 10 rokmi nebol SP3 a ani ostatné aktualizácie, bol len WIN xp. Za ďalšie, mal si pred tými x rokmi internet?

Vieš, aj ja som kedysi bežal na XP so 128 mb ram hral som kopa hier.... Dnes? mám dvojjadro, a nestačí 1 gb rám. Ale nehrám hry, naviac oproti minulajšku, inštalujem aktualizácie, mám net, mám antivírak ktorý som vtedy nepotreboval. Naviac, dnes sú internetové stránky a takisto celý internet a programy robené inak, spustím net a hneď od 30 do 60MB pamete v riti, a to tam je blank page. Zadelím google, nárast o 10 mb, niečo vyhladám, nárast... Spustím svetelektro, nárast o 20-30mb ram, a s každým ďalším ES listom + 10 mb, spustím facebook nárast o 40 MB, kde som? v riti. &a je absolútne jedno aký prehliadač mám, Som tvrdý zástanca opery, ale kludne sa dostávam aj na využitie 1GB ram pri 10-15 listoch. Dám chrome, pár sekúnd mám pocit, že si ťahá menej, ale to sa rýchlo vyrovná.

Kedysi som si naviac strážil každý megabajt pamete, napr nainštalujem HP 1500 a tie ich sračkové služby mi zobrali asi 30MB ram, už aj som ich povypínal zakázal a nejak to zrazil na pár MB, alebo uplne neboli. A takto je to so všetkým. Dnes mi skype brie tak okolo 100-150MB ram takže sa už o tú pameť až tak netrasiem, nmá to zmysel, len z rýchla optimalizujem startup a služby a to je asi tak všetko. Proste ak chceš bežať na 400MB ram, tak odpoj net, zruš aktualizacie, nechaj max SP3 a PC ti bude bežať svižne. Nejde o to, že aktualizácie nejak spomalujú PC, ale microsoft to nemá doriešené a pri inštalácii dochádza k značnej fragmentácii disku, preto treba inštalovať všetky aktualizácie špecialnym spôsobom, nie len kliknúť že ano chcem. Taktiež win defragmentácia stojí za 2 rite, ak sa raz disk fragmentuje, už ho nedá dokopy ani prd, Teda dá sa to, ale je to zložité a spočíva to v odstránen obsahu disku a v postupnom poradovom spetnom nakopírovaní na disk. SKús si ccleaner prečisti registre, niekedy to pomáha. A už vôbec nikdy neposudzuj vek WIN-u podla času, niekomu aj mesiac stačí na to, aby ho zrujnoval na sračky, no u niekoho je aj po 2 rokoch ako po inštalácii. Na tvojom mieste spravím to, že PC preinštalujem, a nahodím.... a vytvorím tam obmedzeného usera a mame nechám akurád toho, Lebo ak si tam inštaluje všeliaké toolbary a ine utilitky ktoré sa chcú updatovať a bežia v rámke, tak potom fakt ani 2 gb nestačia. Ak to proste nepomáha, tak na dnesšnú dobu zvýšiť ram aspom na ten 1 GB, pretože čo nieje v rámke, to je na disku vo virtualnej pameti a ten je minimálne 10x pomalší ako rámka, a potom to len chrčí a hovno spraví. A na antivírus by som s pôvodnou rámkou moc ani nepomýšlal, a ber to ako chceš, ale na internet browsery ti treba aspom 512-1GB volnej ram, ak chceš bežať ako tak svižne.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Merak » 21 Sep 2013, 07:38

ja mávam podobné problémy
daj si správcu úloh a tam procesy
mne sa vždy spustí proces WUAUCLT.exe, ktorý mi začne brutálne žrať pamäť, a spolu s ním sa začne spúšťať svchost.exe, ktorému tiež začne narastať objem pamäte
keď dám vypnúť WUAUCLT.exe, už sa to vylepší
tak si to skús pozrieť

EDIT: Google Chrome sa už strašne dotentoval, je z neho jedno VEĽKÉ TUČNÉ NENAŽRANÉ PRASA
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 69

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa danhard » 21 Sep 2013, 10:25

Počítače máte rychlé dost, ale pomalý jsou nenažraný programy :D
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa psichac » 21 Sep 2013, 10:28

merak, WUAUCLT.exe je práve windows update...vypneš ho a o par sekund je tam znova-treba bud vypnuť updaty alebo komplet service.
a svchost.exe dosť často seire aj mňa, nielen koli ramke,hlavne preto lebo si zoberie polovicu procáku (čo pri využití esetom pri štarte systému znamená 100%) takže dosť spomalí systém...ked ho killnem tak sa mi (neviem prečo,je ich tam viacej) zmeni grafika na štýl w98 :D ale nie hneď ale až po nejakych 10minutach...zrazu sa to začne pomaly meniť že WTF ?

Ako, môj názor je že dnes je povinné minimum tých 512MB,bohužial,čím vyššia verzia (hocičoho) tým viac nárokov (a tým viac na <|>)
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Merak » 21 Sep 2013, 11:08

ale napríklad teraz sa mi pri zapnutí wuauclt nezapol, a aktualizácie mám iba na potvrdenie
a
s tým svchost to robí aj mne psicho
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Peťus » 21 Sep 2013, 11:13

jestli to máš pro mámu na internet, proč tam nenainstaluješ nějaký distro linuxu? lubuntu nebo něco podobnýho
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa psichac » 21 Sep 2013, 11:18

Merak napísal:ale napríklad teraz sa mi pri zapnutí wuauclt nezapol, a aktualizácie mám iba na potvrdenie
a
s tým svchost to robí aj mne psicho
hmm...ja ich mám tiež na tej možnosti "oznámiť ale nesťahovať" a momentálne v už hodinu zabehnutom OS má 4MB a 8x svchost s maximom 30MB (dokopy ale 60MB, vačšinou SYSTEM a NETWORK/LOCAL SERVICE)

Linux nieje zlý nápad,ved mozila sa tam ovláda rovnako...maximálne ju priučiť kde sa jej budu ukladať stiahnuté veci atd...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Merak » 21 Sep 2013, 11:28

väčšinou keď zapnem PC a naštartuje sa mi WInXP, tak mi hneď zapne aj wuauclt a hneď začne brať niekedy aj 400MB a nič sa nedá riadne robiť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa muziker » 21 Sep 2013, 11:41

Ak si dobre spomínam, tvorcovia Win XP odporúčali RAM minimálne 512 MB. Kedysi som na tomto OS fičal aj ja, ale po inšt. SP3 to bolo pomalé a hlásilo mi stále nedostatok pamäti. Po update na 1GB sa to podstatne zrýchlilo. Tiež myslím, že Celeron 1,3 GHz je na hrane svojich možností pri tomto OS - chcelo by to trocha viac. Len je na pováženie, či to má zmysel ešte riešiť taký muzeálny kus alebo radšej pre pokoj v dome kúpiť niečo novšie, výkonnejšie - dnes lacné (aj keď bez OS - ten si možno potom podľa ľubovôle ponechať buď XP, alebo niečo novšie) .
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Merak » 21 Sep 2013, 12:09

ak by si mal záujem, skladám tu nejaké schopné črepy
2,4GHz a 1GB RAM a podobné črepy
chcem to poskladať a dať to popredať za nejakú rozumnú cenu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Ond3x » 21 Sep 2013, 13:07

To vyhoď.

Na Win Xp neinstalovat poslední aktualizace. Více lidem se potom začal sekat celý pc. S 384MB Ram se to zákonitě musí sekat. FF bere běžně 300MB a více.

Na aukru máš pod 3000 2x2,4GHz s 2GB RAM a 160GB SATAII HDD. Já máti koupil za necelých 5000 repasovaný HP noťas s 4GB DDR2 a DualCore 2x2,66GHz ještě s 1440x900 14" matným LCD.

1GHz a 1GB RAM patří dneska do mobilu :lol:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: PC je pomalý

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Sep 2013, 15:32

Pozri matičnú dosku, čo sa dá do nej maximálne napchať. Taký typ CPU a RAM sú dnes za babku ...

A myslím si, že je to aj o zvyku. Som lenivý, (kvôli stabilite OS a softu), "ísť vyššie". Hoci "mám v šuflíku" P4 3,2 MHz a MB na "obyčajné" RAM-ky, bežím na P4 2,4 MHz a 4 x 128 MB RIMM. Keď príde syn mi čo-to spraviť, tak padá do mdlôb. No mne to stále stačí ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok