OVP CTV 2941 (porucha + cena opravy)

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Tech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 23 Aug 2009, 00:00

OVP CTV 2941 (porucha + cena opravy)

Príspevok od používateľa Tech » 10 Máj 2010, 00:37

Zdravím,

tento televízor bol kúpený v roku 2004, je relatívne nový a má plochú CRT obrazovku.

A k problému: Po zapnutí hlavného vypínača na TV, sa vzadu ako je elektrónové delo objaví zvuk, ako keď niečo osciluje v mierne rýchlejšom intervale. Nie je to typický tikajúci zvuk, skôr taký šuchtajúci a tichší, priblížil by som to k veľmi tichému štartovaniu auta ktoré má problém naštartovať. A pri vypínaní sa ten zvuk pomaly behom pár sekúnd spomaľuje až je ticho. Pripomínam že obrazovka a vlastne celý televízor sa nepustí až na tento jav.

Jeden názor už mám, citujem: „Tipoval by som to na problém s VN časťou, ktorá zásobuje delo vysokým napätím, to doznievanie tikania asi spôsosobujú vybijajúce sa filtračné kondenzátory, ktoré po vypnutí postupne strácajú napätie a ten tikajúci obvod (netuším čo by to mohlo byť, možno sa tam preklápa nejaké relátko) postupne prestáva byť napájaný až zhasne.“

Prosím buďte na tento názor ohľaduplný, nie je to opravár, iba človek ktorý sa trochu vyzná, kdežto ja už vôbec nie.

Budem rád za každý názor, čo by mohla stáť oprava ak je vôbec možná a samozrejme neočakávam expertné názory vzhľadom k môjmu amatérskemu opisu a dôvodu, že si TV nemôžete ohmatať na živo.

Budem kontaktovať cez známosť ešte jedného pána ktorý opravuje televízne prijímače, tak môžem prípadne doplniť neskôr aj jeho názor. Problém je, že neviem či to ešte robí a či bude vôbec ochotný dačo k tomu povedať...

Vďaka
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 10 Máj 2010, 08:47

no,mne ked tiež na orave odišiel zvuk tak som platil "iba" 700skk...a to trebalo vymeniť už iba 1 kondík,ostatné (tda2822m)som vymenil...a to bol len zvuk,a toto je niečo väčšie...
skús ho rozmontovať či tam nieje niečo zhorené atd...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 10 Máj 2010, 10:53

Ak sa ti chce zachraňovať 6 ročné CRTčko, tak sa ti oplatí vytiahnuť celú dosku a od zdroja až po VN odmerať všetky kondenzátory[kapacita ale hlavne ESR u elektrolitov a väčších "sviťákov"] Svitkové kondenzátory v oblasti VN bývajú často "zrušené" a vôbec elektrolity mávajú katastrofálne ESR. Často bývajú spálené rezistory vo VN časti a tie malé zelené tlmivky -okom viditeľné poškodenia.
Takéto riešenie sa mi u podobných "PHILIPSákov" vždy osvedčilo ale musím priznať že s "pofidérnimi zvukovými prejavmi" som sa ešte u takýchto telkáčov nestretol

Ak ten zvuk vydáva obrazovka, mrkol by som sa na lanko ktoré je natiahnuté okolo obrazovky, či je dobre ukostrené.
A taktiež demagnetizačná cievka okolo obrazovky, obyčajne je napájaná z deliča hneď za napájacím filtrom, tak tam by som to skontroloval
-ale strieľam naprázdno,takže...-

Používateľov profilový obrázok
Lubor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 15 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa Lubor » 10 Máj 2010, 11:09

,,tikanie" znamená, že na sekundáre zdroja je skrat a reaguje ochrana zdroja. Pravdepodobne /na 99%/ vadný obvod RKS. Oprava cca 23 - 30€. Väčšinou pri dolnej hranici. 30€ je v prípade, že odišlo aj Vn trafko. Odporúčam dať odborníkovy, lebo nestačí vymeniť len ten jeden trand, ale aj to, čo spôsobilo jeho likvidáciu.
0

Tech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 23 Aug 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Tech » 11 Máj 2010, 16:05

Takže opravár na telefóne to odhadol na dve možné príčiny. Buď kmitá zdroj kvôli skratovanej dióde, alebo na chybu v koncovom stupni horizontálu. Obidve príčiny sa dajú ľahko opraviť za cenu okolo 20€ až 30€.

Ďakujem za odpovede, som rád že sa nájdu odborníci :)
0

oravan

Príspevok od používateľa oravan » 28 Júl 2011, 19:27

presne ešte môže byt porucha v napajani 200V alebo kapacity kde sa vytvara harmonicka treba ajto skontrolovat

fredis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Morava - Třebíčsko
Vek: 70

Re: OVP CTV 2941 (porucha + cena opravy)

Príspevok od používateľa fredis » 05 Okt 2011, 20:58

V napájení 200V - čeho?!! Nebo kapacity kde sa vytvara harmonicka - prosil bych poziční čísla těchto součástek... Nejsi trošičku mimo?! :lol:
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: OVP CTV 2941 (porucha + cena opravy)

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Okt 2011, 23:08

Některé věty jsou opravdu "perly" a neměly by být zapomenuty:
-problém s VN časťou, ktorá zásobuje delo vysokým napätím
-tikajúci obvod (netuším čo by to mohlo byť, možno sa tam preklápa nejaké relátko)
-porucha v napajani 200V alebo kapacity kde sa vytvara harmonicka treba ajto skontrolovat
0

joži

Re: OVP CTV 2941 (porucha + cena opravy)

Príspevok od používateľa joži » 06 Okt 2011, 00:44

nebude to ani jedno ani druhe..... najskor to budú vadne 2 kondiky v obvode softštartu zdroja alebo vo fitracii pre riadiaci šváb....
VNtrafo odchádza málokedy.... niekedy ked odpojíš 180V vetvu tak zdroj viackrát zacykluje a rozbehne sa. Išiel by som týmto smerom ak chceš si to doma opraviť.

Používateľov profilový obrázok
tornado6
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: nedaleko Piešťan
Vek: 45

Re: OVP CTV 2941 (porucha + cena opravy)

Príspevok od používateľa tornado6 » 11 Okt 2011, 20:25

Tak ako už písal Lubor bude skratlý trand BU xxx na konci horizontálu a aj skontrolovať kondík v budení tohto trandu určite bude vyschnutý a pomerať aj trand pred ním STX112 podla schemy to vyzerá že tento TV neobsahuje budič horizontálu ale je budený priamo procesorom takže pomerať výstup z procaku.
0
Pri oprave ťa vždy niečo prekvapí, ale treba si vedieť poradiť.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok