elektrika v prenajme

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa Ememe » 21 Jún 2014, 01:11

jeden znamy sa ma pyta na par veci z elektriky, ja mu nechcem radit, ale zda sa mi to trosku divne ako to riesili, zrejme tam dali repro kabel vsade 2.5mm, netradicne riesenie.

--------------
Nazdaaarek, vies co som ti spominal prenajali sme si maly domcek nedaleko BA budeme tam byvat traja, super vsetko, zrekonstruovane, cenovo dostupnost do mesta parada, priroda blizko a ziadny susedia teda len cez vykend tu mam jedneho, ale to je pohoda, konecne klud.
Az na elektriku, je to zrekonstruovane my sme prvy, a problem je v elektrike sem tam neslo, bud svetla alebo zasuvky, co sme zistili od majitela.
Robila sa kompletna rekonstrukcia vnutro aj vonkajsok, novy nabytok podlahy, vybavenie spotrebicmi, proste top, az na na elektriku ta sa zabudla alebo mozno zamerne, preto sme chceli aby to vyriesil predsa je divne ze elektrika robi to co robi, dostali sme odpoved:
--
Elektrinu som nerobil,nezvysilo uz nato,spravil sa zato chodnik,uz ju neplanujem robit nakolko nechcem nic burat,dotiahnite skrutky na zasuvkach a vypinacoch a bude to dobre.
--
Sme dotiahli skrutky a trosku do mna jebla stava z nejakej zasuvky ale som ok, hned som si supol zopar vodiciek,uz to islo lepsie.
Trvalo to tyzden, potom problemy to boli opat sme pisali majitelovi, odpoved:
--
Ak nefunguje dobre elektrika mate tieto moznosti
- vymenit kable v stene, ale nesmiete nic vrtat v stenach su kable v trubkach staci natiahnut nove
--
Takze mali sme jedinu moznost ako tu byvat aj s elektrikou, zmluvu sme uzatvorili na 3 roky + kaucia nie mala.
Jeden kolega zohnal kable od nejakeho znameho ktori instaluje repraky na stadiony a ine predal mu kable za 30e okolo 250m to by malo stacit znenie to vela amperov takze to malo stacit, tusim ze dva aj polka rozmer ci take nieco spominal.
Tak sme to jeden vykend zacali, islo to pretahat cez tie trubky fajnovo makky kabel doniesol, je to take priesvitne dvojite tam idu tie kable, kupili sme nove zasuvky a vypinace a tie kruhove rozdelovace kablov kde je kopec skrutiek. Natahali vsetko, aj na svetla aj zasuvky tak ako bolo povodne len na nove kable, az sme dosli do skrine kde su tie vypinace na fazy tam to bolo dost zajebane tak sme to vycistili, hodiny na meranie elektriky a tri poistky, tam sme vymenili za nove tie iste ampere az odtial sme natahali nove kable bo predtim sa k tim kablom nedlao dostat, a teraz tie vypinace, ich je tam 3, dve kde ide jeden kabel a jedna taka trojita.
svetla sme dali na jeden vypinac, zasuvky na druhy a ten treti mame s tim problem lebo z toho ide tak divne ako to bolo povodne tak islo z toho na vela miest porozdelovane asi takto:
z jednej dierky ide na ohrievac vody a motor na vodu zo studne
z druhej ide do kupelne a do jednej casti kuchyne, cize pracka a umyvacka riadu
tretie ide do kuchyne na ruru asi len
v kuchyni su este zasuvky aj co su spojene so vsetkymi dalsimi zasuvkami v dome

takto to bolo povodne a my sme to tak spravili ako bolo povodne len nove kable a zasuvky
pri zasuvkach tak tam sme nezabudli to prizemnit u nulu aby zemnilo pri skrate
vypinace tak trebalo skusat az sme trafili ako to ma byt zapojene

chceme kupit este tie vypinace v tej skrini podla toho co sme pozerali tak trebalo by asi taketo:
1F 10A - 1ks
1F 16A - 4ks
tu trojitu by sme rozdelili na tri 1F
len sa ma pytali v obchode este ci C alebo B, to uz naozaj nemam sajnu, kedze my sme dokopy s elektrikou sa hrali prvy krat teraz, ale potesilo ze to ide daco si z fyziky pamatam, len tie vypinace by som dal ine tiez ked uz sme menili vsetko, nebolo to ani drahe a majitel nam vrati aspon kauciu co je o dost viac takze sme nakoniec este aj daco zarobili spat :D
este musime trosku vymalovat okolo zasuviek, vypinacov zisla farba tak este to.
0

Hinsi

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa Hinsi » 21 Jún 2014, 01:21

No tak to je husté. :o

Vrcholný příklad toho, když se sejde Franta Stadion Reprákář a Lojza Nerozumim a začnou si předělávat elektriku v baráku. :x

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa dxr » 21 Jún 2014, 01:29

Darvinova cena sa kona kazdy rok ;)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
MIRDAS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 447
Dátum registrácie: 14 Máj 2012, 12:20
Vek: 55

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa MIRDAS » 21 Jún 2014, 02:12

:lol:
Prílohy
2.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2014, 06:02

daj adresu kde to je, aby som vedel, keď to vyhorí, že vyhorel ten správny barák :lol:

P.S.: ak by sa dalo, zišlo by sa pár fotiek
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa psichac » 21 Jún 2014, 07:45

Neexistuje nejaka pokuta za neopravneny a neodborny (mozno aj zivot ohrozujuci) zasah do elektroinstalacie?
Ale tato veta presne vystihuje aky debilny su niektory ludia :
Elektrinu som nerobil,nezvysilo uz nato,spravil sa zato chodnik,uz ju neplanujem robit nakolko nechcem nic burat,dotiahnite skrutky na zasuvkach a vypinacoch a bude to dobre.
Radsej spravim chodnik, naco elektrika, ved ide (niekedy) :)
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2014, 08:08

Psicháč, bohužiaľ s takýmto prístupom sa stretávam denno-denne
elektriku nie je vidno, je schovaná, a kým idem, nemám čo riešiť
horšie je, keď je všetko porobené a elektrika prestane ísť
potom je prúser jak hovädo na svete
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa rudko » 21 Jún 2014, 08:25

jeden znamy sa ma pyta na par veci z elektriky
na taketo temy vacsinou ani nereagujem ale toto mi vazne nedalo.
ti ludia co byvaju v tom baraku su vazne nekompletny? tahat elektroinstalaciu reprokablom? to nie je "trochu divne" to je chore. to ze to spravili nevedomky a z vlastnej blbosti ich nijako neospravedlnuje. tak ako moze barak zavrtiet statik tak ho moze na popud technickej inspekcie zavriet aj MPSVaR kedze sa jedna o dom na prenajom.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2014, 08:42

Rudko: už som videl robené predlžováky a elektriku vedenú z TP linky alebo telefónneho drôtu
u 3V v BB som videl, ako má ženská v byte svetlá ťahané baníckym šusdrôtom na výbušiny
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa muziker » 21 Jún 2014, 09:42

Ak vidno aj dnes na takýchto a podobných príkladoch, ľudia sú nepoučiteľní a ľudová tvorivosť nezná hraníc - až kým ...... 8O
Majiteľa tej nehnuteľnosti by dokopala s súdnosti azda len revízna správa jasne zakazujúca používanie takej elektroinštalácie a odpojenie el. prípojky do odstránenia závad.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2471
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Júl 2014, 14:42

Ememe napísal:chceme kupit este tie vypinace v tej skrini podla toho co sme pozerali tak trebalo by asi taketo:
1F 10A - 1ks
1F 16A - 4ks
:lol: :lol: :lol: Tak toto bolo z toho vsetkeho najlepsie :D
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6242
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: elektrika v prenajme

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 20 Júl 2014, 18:21

Mali sa na to vytoto, elektrina v nevyhovujucom stave, majitel odmieta riesit - napadnut zmluvu, zaplatit iba za ten cas, kedy tam byvali, ziadna kaucia. Isiel by som na to s tym, ze zamlcal stav elektroinstalacie, resp. skryte zavady....
Kedze uz potahali "nove vedenie", tak tym to vsetko pada a ked raz vyhoria, tak do konca zivota budu splacat majitelovi skody, pretoze neodborny zasah, ohrozenie, poistovna to samozrejme nepreplati.

Ja som sa v dome s tym neparal, elektrinu mi tahal normalne elektrikar s papiermi, len som mu povedal, kde ake zasuvky chcem, co tam bude (samostatny privod na sporak, mikrovlnku.. ), aby som mohol pozivat napr. sporak a kanvicu naraz. prudove chranice, bleskoistky - radsej dam 50 ecok viac ale bude to ok, ako sa potom stresovat. Su veci, kde sa proste neoplati setrit.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď