ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa psichac » 25 Jan 2015, 18:24

poskladať si ako akú redukciu ? ako vyrobiť doma reduckiu SATA (IDE) na USB ? zabudni.
ebay cena do pár dolárov a mechanický box si spravíš sám už ked (aj ten ako celok sa dá zohnať lacno)
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Hinsi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 15 Sep 2014, 15:56

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Hinsi » 25 Jan 2015, 18:58

Prečo by nešlo doma poskládat USB to SATA? Zrovna nedávno sem prohlížel u číňanů integráče, který to umí. Ale víc mě zaujal PCI to ISA bridge, nebo IDE to SATA bridge. Ale ze všeho nejzajmavější mi přišel USB to UART za necelých 10Kč, tedy asi 0,3€ kus. SSOP20, žádný klon, čistě čínská originální práce firmy "wch-ic" i s vlastníma driverama. FTDI zřejmě přijde brzo o kšefty... Už se to totiž údajně i sází na ardujína místo FTDI čipů. :mrgreen: :lol: :potlesk:
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa psichac » 25 Jan 2015, 19:30

fajn, upresním...
bežný človek (teda nie ty,washu, mato a neviem kto ešte) nemá šancu si poskladať doma daný prevodník.
Igen?

Ale môžeš mi dať odkaz na daný integráč (sata->usb)
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Hinsi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 15 Sep 2014, 15:56

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Hinsi » 25 Jan 2015, 20:55

SATA-USB šváb sem si nepoznamenal, hledal sem onehdy IDEtoSATA bridge, jelikož jsem zvažoval do jedneho projektu zkusit nainterfaceovat SATA (jen tak pro srandu si dokázat, že to jde). Když si otevřeš třeba aliexpress, nebo nějakou ještě větší čínu (alibábu), tak jistě něco vypadne ven.

//EDIT: Tak jsem ti to našel, nedalo to zas moc práce: JM20339-LGCA1C datasheet

http://www.aliexpress.com/item/JM20339- ... 17621.html

Ta cena je skoro až neuvěřitelná. :D
0
Naposledy upravil/-a Hinsi v 25 Jan 2015, 20:59, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Zeren
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 09 Nov 2013, 17:28

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Zeren » 25 Jan 2015, 20:56

@Hinsi: Dík za upozornění na wch-ic. Celkem zajímavé věci maj.
0
It's better to be hated for who you are, than to be loved for who you are not.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa elmoto » 26 Jan 2015, 11:41

Vie mi niekto vysvetliť ako toto môže fungovať v obvode jednosmerného napätia? Ďakujem.
Prílohy
spinac.PNG
0
nie som tu

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa patress » 26 Jan 2015, 17:16

Mám jednu ani nie tak zbytočnú otázku ale nechcel som zakladať novú tému, tak to píšem sem. Už dlhší čas pracujem na istom projekte a chceli by sme sa pohnúť ďalej. Vie mi niekto poradiť ako postupovať pri uvádzaní elektrotechnického výrobku na trh, respektíve čo všetko je potrebné vykonať aby to bolo v súlade z legislatívou SR.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa boraicho » 26 Jan 2015, 18:21

viem čosi len že na to treba spraviť certifikaty a stoji to 2000€ či ako to bolo??
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa patress » 26 Jan 2015, 18:38

a čo sú to za certifikáty ?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Jan 2015, 19:05

A čo to je za elektrotechnický výrobok?

Ja som si pozeral legislatívu a zistil som, že mne bude stačiť schválenie TI.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa boraicho » 26 Jan 2015, 19:09

TUV , U s dvoma bodkami :D
srandujem, neviem, ked zistis napiš
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa patress » 26 Jan 2015, 19:28

Drakoush napísal:A čo to je za elektrotechnický výrobok?

Ja som si pozeral legislatívu a zistil som, že mne bude stačiť schválenie TI.
tak jedná sa o závlahový systém a pozostáva z viacerých komponentov, sú tam veci napájané priamo zo siete ale aj cez adaptéry, je tam využitá bezdrôtová komunikácia, a ešte aj pripojenie na internet. Tie veci okolo internetu ako prenos údajov, skladovanie osobných údajov atď už máme zhruba naštudované, no zaujíma nás hlavne ten proces riadnej legalizácie predaja výrobkov.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa rudko » 26 Jan 2015, 19:31

patress napísal:a čo sú to za certifikáty ?
to velmi zalezi od toho o aky vyrobok sa jedna. napajanie? 230V? 12V? ma to vlastny vstavany zdroj alebo externy? robil si zdroj ty alebo je kupovany? pouziva to nejake RF? je to urcene do auta? do domu? priemysel? ....
najlepsie je zobrat dokumentaciu od zariadenia a ist na najblizsiu pobocku TI. tam ti presne povedia co vsetko treba a kolko ta to bude stat
edit: medzicasom si stihol na par veci odpovedat. tak poviem ti ze mas dost tazku kombinaciu. voda+230, k tomu este aj RF a aj ethernet...
mno, lacne to nebude. ako som pisal. informuj sa priamo u TI
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa patress » 26 Jan 2015, 19:40

jasné skúsim díky za info,len nemôžme sa baviť o vode + 230 pretože voda je otváraná cez elektro ventily ktoré sú napájané 24 V AC a tie majú tiež určite nejakú normu. Ja riešim len otváranie tých ventilov.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Jan 2015, 19:43

Keďže môj "projekt" je ešte v štádiu príprav a ak by to vyšlo, na Slovensku je v tomto smere monopol, nebudem poskytovať bližšie informácie a isto to pochopíte. Dobrý nápad si proste nikto nepustí do sveta, urobí to tak až potom, čo už má hotový kus a drží si svoje know-how.
Ale keďže začínam v tomto smere študovať legislatívu, súčasťou daného výrobku bude riadiaca doska vlastnej výroby a návrhu a kontrolu nad danou aplikáciou, kde sa výrobok bude používať, nesie technická inšpekcia. Toľko som si zistil, takže viem, že riadiaca doska bude musieť byť schválená TI, následne mi bude pridelený certifikát, že daný výrobok splňuje všetky normy, ktoré sa naň vzťahujú. Ak by sa potom podarilo dostať ku kusovej, alebo možno sériovej výrobe, už budem potrebovať len kusovú skúšku, či daný výrobok naozaj znesie nároky naň kladené.

Ale k tomu, čo píšeš Ty, ak bude dané zariadenie napájané zdrojmi sériovej výroby, ku ktorým je vydaný certifikát a RF modul, ku ktorému je certifikát tiež, potom by tam nemal byť veľký problém. Závlahu nevnímam ako niečo "extra" po stránke nárokov, horšie na tom bude môj projekt, kde sú kladené vysoké nároky na bezpečnosť, od čoho sa isto bude odvíjať aj cena za schválenie na TI nebude asi malá cifra.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa patress » 26 Jan 2015, 19:59

No šak jasne, myslím si že tu problém nebude aj keď niektoré zdroje sú mnou navrhnuté ale nebude problém použiť aj sériovo vyrábané.
Bolo by dobré keby sa vyjadril človek ktorý už podobným niečim prešiel alebo sa s tým aspoň stretáva v zamestnaní.
0

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa pixel123 » 26 Jan 2015, 20:16

ahojte. vŕta mi hlavou taká vec ktorá možno ani nebude zrealizovaná ale myslím si že už len snaha o vyriešenie prinesie svoje ovocie v podobe "skúseností" a postrehov. každopádne sa jedná v skratke o osvetlenie RC modelu auta. Teraz to mám ovládané jednoduchým obvodom ktorý sníma signál do motora a tým rozsvieti brzdu alebo spiatočku. Má to svoje muchy a preto som postupným uvažovaním dospel k tomu že pre dokonalú funkciu bude nutné sledovať aj vstupný signál do regléra a jeho výstup, porovnať a vyhodnotiť. Tiež to nebude nič zložité ale skôr než to postavím a zistím že to nepôjde sa potrebujem s vami poradiť čo sa týka sledovania signálu pre reglér ktorý ide od príjmača. je to klasický signál 1,5ms , napadlo mi že by bolo asi najjednoduchšie aj najfunkčnejšie keby si spravím generátor 1,5ms pulzov ktorý bude taktovaný práve vstupným signálom - čiže vstupný signál bude cez kapacitor pulzne "nakopávať" Monostabilný KO . Nejdem vysvetlovať ako lebo si to asi sami viete predstaviť, si výstupný signál prevediem tak, aby sa mi každý presah vstupného signálu proti generovanému , previedol na stav zopnutia 1 a keď je vstupný signál kratší ako 1,5ms , prevedie sa mi to na stav 2. samozrejme treba počítať s odozvami, presah by sa odčlenil od generovaného pulzu a kapacitou vyhladil na trvalé zopnutie a tak ´dalej.

je to dlhé ako hajzliak, sná´d som to vysvetlil jasne. Aké sú vaše prognózy na funkčnosť ? :D prípadne lepšie nápady ako spoľahlivo rozsvecovať brzdu a spiatočku ke´d ich treba ?
0

Používateľov profilový obrázok
MatthewStoner
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 19 Sep 2012, 15:34
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 30

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa MatthewStoner » 26 Jan 2015, 20:54

Caute nevymenil by mi niekto DVI-I (dual link) => VGA a DVI-A => VGA za DVI-D => VGA redukciu? Ked tak SS Vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa psichac » 26 Jan 2015, 21:21

ja nie ale si si vedomí že DVI-D na VGA už nieje len redukcia ale prevodník signálov (kedže to D je "digital only") takže to už bude nejaká krabička s napájaním...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa elmoto » 26 Jan 2015, 21:28

ved to a mne je stale divne ako to na ebay moze byt funkcne. http://www.ebay.co.uk/bhp/dvi-d-to-vga-adapter V praci mam tiez vystup na druhy monitor z pocitaca lenovo cez DVI-D a kolega to chcel spojazdnit na VGA monitor a ako tak skusal no DVI-VGA klasicka redukcia nefungovala. Nema to tie 4piny tak si neprdne clovek. Ale ebay to tokaze. Aj z tohto som jelen nielen z tej schemy hore. :pain:
0
nie som tu

Zamknuté