RaspberryPI teplomer a kamery

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa HMilos » 08 Feb 2013, 12:37

Obrázok

ÚPRAVA 3
USB kamera nahradená CSI kamerou :wink: od dnes fotíme vo Full HD
___________________________________________________________________________________

ÚPRAVA 2
Zariadenie prešlo väčšou úpravou. Jedna z kamier začala blbnúť tak som ich všetky nahradil jednou s väčším rozlíšením a odstránil usb hub. Celé to nakoniec dostalo profesionálnejšiu case. 8)
http://www.bzince.info/obrazky/vonku.jpg
___________________________________________________________________________________

ÚPRAVA
Keďže už existujú stabilné 1-wire drivery pre pi odstránil som ten usb prevodník a pripojil senzor priamo k gpio portu.
Inštalujte z tohto zdroja http://www.cl.cam.ac.uk/projects/raspbe ... mperature/
____________________________________________________________________________________

Keďže RaspberryPI som mal doma už viac ako pol roka a stále len v izbe na stole bez zmysluplnejšieho využitia začalo mi ho byť trochu ľúto. Využil som teda jednoduché zapojenie teplomera s DS18B20 o ktorom som sa dozvedel od Pabloxa a 3 interných webkamier zo starých notebookov a postavil som z neho niečo ako dopravnú kameru s teplomerom.

V zariadení nieje žiadny pevný disk všetko sa ukladá na externý server preto aj spotreba zo siete je len okolo 3W. Keďže SD karta je pomerne primitívne zariadenie s malým počtom prepisov (jedna pri podobnom zariadení v nepretržitej prevádzke vydržala len pol roka, neskôr som sa dozvedel, že to nie je nič výnimočné) tak sa snažím minimalizovať počet zápisov na ňu. Preto sa mi pri bootovaní vytvára 10MB veľký ramdisk ktorý slúži ako dočasné úložisko na fotky pred ich uploadom na server.

Fotenie prebieha vlastným scriptom ktorý s pomocou streamera (http://packages.debian.org/squeeze/streamer) spraví postupne na všetkých kamerách po 5 fotiek a poslednú z každej uploadne na ftp server. Preto 5 lebo pri prvých ešte kamera nemá nastavené osvetlenie. Po uploade script kontaktuje vzdialený server aby mu oznámil, že prišli nové fotky. Vzdialený server potom porovná hash nových fotiek s poslednými a ak sa nezhoduje aktualizuje v databáze čas posledného fotenia a archivuje súbory.
Notebookove webkamery sa pripájajú cez USB hub okrem napájania. Dve z nich potrebujú 3,3V tak to ťahám z GPIO portu na RaspberryPI.

Teplomer ovláda tiež vlastný script s pomocou digitempu (http://packages.debian.org/sk/sid/digitemp). Na jeho pripojenie som použil primitívny prevodník čo je pravdepodobne dôvod prečo má občas problém zmerať teplotu a vracia hodnotu 85.00. Script preto kontroluje nameranú hodnotu a ak je väčšia ako 70°C zopakuje meranie. Vyčíta tiež aj internú teplotu z čipu v RaspberryPI. Vypočíta kontrolný hash a všetko cez http get odošle na vzdialený server. Server potom z doručených hodnôt tiež vypočíta hash a porovná ho s doručeným. Ak sa zhodujú zapíše hodnoty do sql databázy. Kontroluje tiež aj IP adresu odosielateľa ako ďalšie overenie či hodnoty odoslalo PI.

DS18B20 sa dá pripojiť aj priamo na GPIO, ale po nainštalovaní potrebných modulov mi rozhádzali systém, z devu zmizli kamery a prevodník som mal doma už dávno hotový tak som použil ten.
Keby som to, ale išiel stavať znovu už by som nepoužil takéto kamery. Každá je iná, pôsobí to príliš amatérsky a zo začiatku boli len zdrojom problémov. Jednu som rovno vyhodil po tom čo spôsobovala pády USB root hubu a teda aj ethernetu. Podľa oficiálnych stránok niesom jediný komu sa táto chyba stala tak som si pre istotu ešte pridal script ktorý raz za 5 minut kontroluje stav ethernetu a ak je nedostupný reštartuje systém.

Výstup si môžete pozrieť na http://www.bzince.info
Pri vonkajšej teplote -9,3°C mal procesor teplotu ešte stále 19°C
Prílohy
Vnutro.jpg
Namontovane.jpg
web.png
0
Naposledy upravil/-a HMilos v 23 Mar 2014, 17:41, upravené celkom 4 krát.

Používateľov profilový obrázok
Sl@Vo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 05 Feb 2008, 00:00
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa Sl@Vo » 08 Feb 2013, 15:35

Velmi pekne ;)
0
Sl@Vo

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa jaromir » 08 Feb 2013, 15:48

HMilos napísal:Script preto kontroluje nameranú hodnotu a ak je väčšia ako 70°C zopakuje meranie
To obmedzenie na 70 stupnov Celzia sa pri sucasnom trende "globalneho oteplovania" moze casom javit ako nedostatocne :D
Ale inak pekne. Som rad, ze si nasiel nejake rozumne vyuzitie pre raspberry, ktore sa po objednavacom boome excitovanych geekov s velkymi ockavaniami z reklamnej kampane vacsinou povaluju v skrini / sufliku :)
Mne sa to paci, u mna mas K. Som zvedavy ako dobre to bude fungovat o rok, dva.
0

cyberyc
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Vidiek pri Pezinku
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa cyberyc » 08 Feb 2013, 15:53

Super, pači sa mi to, napad, a aj sposob "narychlo zlepenia konstrukcie" , ale hlavne ze to nelezi na stole ale je to v "akcii".
Taketo nieco by som si vedel predstavit aj do nasej obce - vsetko dolezite na jednej strane.
Este par tipov - spravit mu solarne napajanie, zalozna baterka a wifi modul na komunikaciu - a zavesit to na vhodne miesto - viem ze to nieje len take jednoduche ako to znie, ale hned mi to napadlo ked som to videl...
Nech sa dari!
0

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa HMilos » 08 Feb 2013, 18:59

diky :D

predpokladám, že prvá odíde SD karta, potom ju nahradím nejakou z industrial série
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa jaromir » 08 Feb 2013, 19:06

SD karta? Pisal si, ze po boote si urobis ramdisk - takze teoreticky by SD karta mala sluzit iba ako read-only medium po boote. Subory sa pretlacaju cez FTP, nie?
Ja som zvedavy, co s tym urobi par teplotnych vykyvov, ked na to bude v lete prazit slniecko a v noci sa to schladi alebo zaprsi. Ja by som ocakaval nejaky prasknuty spoj pod BGA-ckom. Ale samozrejme, verim ze to posluzi co nadlhsie.
0

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa HMilos » 08 Feb 2013, 19:12

velke zapisy ano ale vsetky logovania debianu stale este idu na kartu a tak isto aj ta karta moze mat problem pri roznych telotach

okrem ethernetu je cely pc v jednom cipe tak uvidime, ale aj v noci ked dost mrzlo bol pomerne teply
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa jaromir » 08 Feb 2013, 19:19

Neda sa to nejako "osetrit", aby logy sli na ramdisk? Predpokladam, ze v RAMke mas este kopu miesta. A povedzme raz denne ich hromadne "zalohovat" na kartu, aby to nebolo cele v loji ked trebars chcipne napajanie.

Teraz v zime je fajn, ze sa sam kuri, ale v lete to bude horsie... ved uvidime.
0

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa HMilos » 08 Feb 2013, 19:25

pokial sa nestane ziadna chyba tak sa skoro ziadne logy nezapisuju, aby to bolo uplne read only musel by ist este aj tmp do ramdisku len ten by uz asi musel byt pripojeny este skor ako sa ramdisk vytvara

chcelo by to trochu dlhsie sa pohrat s tym systemom, niektore veci tam boli uz original, zle navrhnute
0

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa HMilos » 12 Feb 2013, 15:50

Pridávam widget teplomera na pracovnú plochu do Windows 7
Prílohy
bzince.rar
(63.97 KiB) 109 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa vama » 12 Feb 2013, 16:25

Pekna vec, ja mam nieco podobne bez kamier.
K+
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa HMilos » 02 Júl 2013, 18:27

ÚPRAVA
Keďže už existujú stabilné 1-wire drivery pre pi odstránil som ten usb prevodník a pripojil senzor priamo k gpio portu.
Inštalujte z tohto zdroja http://www.cl.cam.ac.uk/projects/raspbe ... mperature/
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa psichac » 02 Júl 2013, 18:39

ja mám dotaz k záložke wifi siete, ako si to zrobil?
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa HMilos » 27 Aug 2013, 17:16

Len pre zaujímavosť. V obci postavili o ulicu vedľa pred úradom displej tiež s teplomerom. A tu je už vidno rozdiel nameranej teploty s mojím.
Prílohy
rozdiel.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa jaromir » 27 Aug 2013, 17:21

S elektronickymi teplomermi robim uz nejaky ten piatok a mozem povedat, ze zhoda udajov dvoch teplomerov je vacsinou chyba merania ;-) Desatinka stupna sa da nahnat aj nepatrnymi rozdielmi - ze je objekt biely alebo cierny (dyk rasyzmus!), ze je alebo nie je v zavetri alebo nan pred polhodinou svietilo slnko :)
Na stole/pod stolom moze byt rozdiel pokojne par stupnov, alebo v hrnci s vriacou vodou takisto.

Tvoja presnost je absolutne dostacujuca.
0

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa HMilos » 27 Aug 2013, 17:28

Jaromir práve preto výsledok merania pred zobrazením na stránke zaokrúhľujem "len" na jedno desatinné miesto (z čidla lezú 3). Ale aj tak to bolo príjemne prekvapenie keď pri prvom otvorení bola teplota zhodná :)
0

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa HMilos » 23 Mar 2014, 17:44

Ukážka fotky z nového modulu kamery :wink:
Prílohy
CSI kamera
CSI kamera
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa dxr » 23 Mar 2014, 18:56

HMilos napísal:Len pre zaujímavosť. V obci postavili o ulicu vedľa pred úradom displej tiež s teplomerom. A tu je už vidno rozdiel nameranej teploty s mojím.
Ja mam pristup ku kalibrovanym pristrojom a vobec k meteo technike ktora sa pouziva vramci meteo siete na SK
a to mozes byt rad ze mas len tu desatinku voci niecomu co si mal vo vrecku a co je 2m nadzemou v nejakom kovovom dekli :)

inak teplota ktora sa berie profi je 2m nad zemou pripadne v hladinach 0.5m,2m,4m,6m ak by si chcel porovnavat s
nejakou stanicou + meteo domcek (vetrana zatienena konstrukcia)

uz nejaky ten tyzden kalibrujem analogove teplomery do zahradky jedna seria a kazdy inak meria :) +-1.5-2`C bleeee
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

neznamy

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa neznamy » 23 Mar 2014, 19:18

jaromir napísal:S elektronickymi teplomermi robim uz nejaky ten piatok a mozem povedat, ze zhoda udajov dvoch teplomerov je vacsinou chyba merania ;-) Desatinka stupna sa da nahnat aj nepatrnymi rozdielmi - ze je objekt biely alebo cierny (dyk rasyzmus!), ze je alebo nie je v zavetri alebo nan pred polhodinou svietilo slnko :)
Na stole/pod stolom moze byt rozdiel pokojne par stupnov, alebo v hrnci s vriacou vodou takisto.

Tvoja presnost je absolutne dostacujuca.

mam doma rozbehany DHT11 a ked som dal oba snimace vonku tak pri porovnani s domovym teplomerom (klasika, kazdy pozna), som na DHT11 meral 14°C a tym domovym 13,9°C

takze je to ok ? da sa to povazovat za pouzitelne ?
statistiku sa mi do toho tahat nechce, ten snimac je velmi pomaly a trvalo by to storocie :D

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: RaspberryPI teplomer a kamery

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Mar 2014, 19:36

HMilos napísal:Ukážka fotky z nového modulu kamery :wink:
jaky modul kamery?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok