Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Máj 2013, 10:59

LUI: chcel by som sa spýtať jednu vec, neviem či sa to tu už náhodou neriešilo, lebo už dlhšie nesledujem túto tému.

mám doma asi 8 druhov rôznych solárnych panelov, všetky okrem jedného mám viac ako 8-10 , kúpil som si ich na skúšku v dobe keď som veril solárnej enegii. Minulý víkend som ich po dlhých rokoch vytiahol , lebo som chcel spraviť jeden experiment s lektrolýzou a bol som neskutočne prekvapený keď som ich zapojil a na výstupe som dostal ledva 60mA a to boli panely pôvodne určené napríklad na dobíjanie autobatérií, resp. ich udržiavanie počas dlhého stánia. takže pôvodne dávali niečo okolo 1A . v podstate takýto pokles výkonu bol na všetkých , nezávisle na ich pôvodnom výkone. takže putovali do koša :( Zaujímavé je na tom to že sú rôznej konštrukcie niektoré modré , iné do hneda a každý mal asi iného výrobcu. ale ako vravím sú to z prvých panelov solárneho booomu.

Moja otázka teda znie, ako je to so reálnou životnosťou tvojich panelov ? vidíš nejaký pokles výkonu na tých prvých paneloch ? a koľko rokov ich už prevádzkuješ ?
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa xmilos » 27 Máj 2013, 11:04

Nie si nahodou nocny ftak? Take pokusy musis robit cez den, nech mas nake svetlo :--)

iank radikalny pokles....
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Máj 2013, 11:09

no ale to nebolo napísané v návode :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa LUI » 27 Máj 2013, 13:09

Mato3000-neviem posúdit ako to bolo s Tvojími článkami,lebo neviem ako si to vlastne skúšal...napríklad určite vieš,že panel dáva svoj plný výkon pri priamom osvetlení a pri výkone 1000W na 1 m2 a pri 25 stupnoch....tých 1000W sa samozrejme nedá odhadnút,alebo ak aj áno,tak neviem podla čoho....
No v reálu to zhruba platí asi tak,že v mesiaci máj má panel največší výkon,je to zrejme preto,lebo vtedy je slnko už dost silné,ale zase nie je ešte moc teplo...totižto to teplo robí naozaj zle,vtedy ide výkon panela jednoznačne smerom dole,samozrejme dá sa to riešit s chladením ale pri dnešných cenách panelov to aj tak význam nemá....
-to že si ich mal rozne farebné,to je len tým že sú iného typu...monokryštál(čierne),polykryštál(modré),amorfné(hnedé) cadmiumtelúrové(tuším červenkasté).....atd....
-no a čo sa týka poklesu výkonu,myslím u mna....je to dosta tažká otázka ,ale vyzerá to tak že pokles nie je viditelný,ale ja ich používam len nejaké tri roky....
ale musím podotknút,že mám tu aj panely ktoré sú rok výroby 1998 ale sú to vyradené kusy z elektrárni....zo začiatku som nevedel prečo sú vyradené,lebo fungovaly tak isto ako nové.....ale ked sa blížilo leto....tak v niektroých vetvách proste padol prúd na nulu....tak som to išiel pomerat....áááá už som videl aj vedel v čom spočíva problém....totižto vplyvom tepla sa na horných zberniciach začal tvorit studený spoj,čo malo za následok doslova rozopjenia kontaktu....tak som to zozadu rozrezal,ten prepoj vyčistil,a znova zacínoval naspet....a panel fungoval takisto dalej....sranda bola,ked som si všimol prečo sa ten spoj vlastne "rozpojil" ....ono to je zvárané nejakou bodovou zváračkou či čo.....takže ten spoj je vlastne len akoby som to napísal......ako by si bodol dvoma ihlami ten jeden spoj,a to bolo celé zacínovanie akože.....
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Máj 2013, 18:25

LUI napísal:Mato3000-neviem posúdit ako to bolo s Tvojími článkami,lebo neviem ako si to vlastne skúšal...napríklad určite vieš,že panel dáva svoj plný výkon pri priamom osvetlení a pri výkone 1000W na 1 m2 a pri 25 stupnoch....tých 1000W sa samozrejme nedá odhadnút,alebo ak aj áno,tak neviem podla čoho....
No v reálu to zhruba platí asi tak,že v mesiaci máj má panel največší výkon,je to zrejme preto,lebo vtedy je slnko už dost silné,ale zase nie je ešte moc teplo...totižto to teplo robí naozaj zle,vtedy ide výkon panela jednoznačne smerom dole,samozrejme dá sa to riešit s chladením ale pri dnešných cenách panelov to aj tak význam nemá....

akože ak si zo mňa robíš v tejto čast srandu, tak to beriem :D písal som 60mA a snáď neveríš že by som potreboval návod na to kedy dáva pemel neajvečší výkon ....

ale v druhej časti si možno dal odpoveď a tak jeden čo mi zatial ostal skúsim pozrieť a skúsim zistiť či neni nejaký studený spoj . zatial díík
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa LUI » 27 Máj 2013, 18:36

mato3000 napísal:akože ak si zo mňa robíš v tejto čast srandu, tak to beriem :D

Ak to tak znelo,beriem spet,to by som si nedovolil..... :?
Normálne si sa spýtal,snažil som sa normálne odpovedat.....
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 27 Máj 2013, 21:41

Tiez mam nejake par rokov uskladnene clanky, ale na priamom slnku vzdy davaju minimalne 2A do bocnika v multimetri (netusim aky odpor ma ten bocnik). Nove mali tusim davat az 8A. Najprv som nameral zpoza okna okolo 300-400mA, ale potom mi doslo ze cez izolacne dvojsklo tych fotonov vela neprejde :oops:
Sem tam ked dobre pozrem tak vidno ze su niektore popraskane, a davaju menej,

EDIT: prehliadol som to... jedna sa o panely a nie o clanky ... Inak Mato, mozno som to prehliadol, mas na nich naspajkovane pasiky (pospajane spodne vyvody) ?
EDIT2: fakt moze byt problem v studenych spojoch, ale aj v zajdenom skle, a je to asi viac ak tie clanky v panely niesu "vakuovo zalievane" do trvacneho "solarneho skla"
Ospravedlnujem sa za neodborne vyrazy :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Máj 2013, 22:38

LUI napísal:No a pripnutie dalšieho APC 2200 nerieši v tomto prípade nič,lebo sa približne rovnomerne zatažujú a tým pádom APC nemá šancu "dokrmovat" 6kw menič.... :(
Trochu nechápem tejto vete ! Veď predsa UPS-ka má "dokrmovať" tie filtračné kondíky a nie 6 kW menič ...?

Napíš mi, prosím ťa, ako to máš presne zapojené. Tú hrču kondíkov máš kde priskrutkovanú ? (V tej krabici s frekvenčným meničom) ? A kam a ako máš privedené výstupy z 6 kW meniča a 2,2 kVA UPS-ky ?

Inak, ak chceš nastaviť spoluprácu toho 6 kW meniča a tej UPS-ky, tak na ich výstupy musíš dať striedavé ampérmetre a merať, ako sa rozdeľuje ich záťaž. A pokým ti obe zariadenia, (prípadne aj ďalšie UPS-ky, ak budeš potrebovať ešte väčší výkon), nebudú zaťažované rovnomerne, (samozrejme pomerom), tak ti to nebude robiť dobrotu.

Len vymyslený príklad: Nech ten 6 kW menič, (do kapacity aj tak to asi nie sú kW), dáva max. 26 A a 2,2 kVA UPS-ka nech dáva max. 9 A. Ak ich zaťažíš nejakým strojom, (napríklad hobľovačkou v dielni), tak oba meniče musia dávať svoj pomerný výkon. Povedzme že oba budú dávať polovicu SVOJHO výkonu, čo je asi 13 A a 4,5 A. No ak toto nejako nedosiahneš, (trebárs potrebným zvýšením alebo znížením napätia UPS-ky cez trafo), tak ti to nikdy nebude fungovať dobre.

A takýmto spôsobom, (cez diódy do filtračných kondenzátorov v zdvojovači), môžeš postupne pripájať aj ďalšie UPS-ky.

No a UPS-ky nenahadzuj cez sieť na 50 Hz, ale priamo na 60 Hz. Vyššia frekvencia pre filtrovanie napätia danou kapacitou je výhodnejšia.

(Ak ti to prípadne nie je jasné, tak sa ozvi a já ti to nakreslím). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa LUI » 28 Máj 2013, 06:51

áno,myslel som to tak,že to "dokrmuje" kondíky.....
A zapojené je to tak,ako si mi to už v dáááávnej minulosti navrhoval,aj to je na niektorej strane dozadu nakreslené.
a áno, tá hrča kondíkov je tam ako je fr. menič,plus 4 ešte hore nad skrynkou (už nevošly dovnútra)
výstupy z meničov idú samostatne (ako ináč) z tých zadných miestností,a následne sú pripojené na mostíky...odtial do kondíkov....a potom do fr. meniča.....

To rozumiem,že musím "doladit" napetie na UPS-ke,lebo ináč to nepojde....ak sa k tomu časovo dostanem,tak tam skúsim pridat to znižovacie trafo,tak by to už mohlo zafungovat (pravdu povediac,troška som sa tomuto chcel vyhnút,ale je mi jasné,že je to normálny jav,ktorý sa jednoducho musí prisposobit.....je to tak isto ako si mi to v dávnosti vysvetloval,že ked sú prepojené baterky paralelne s roznou kapacitou,aj tak si každá zoberie energiu podla napetia,a toto je niečo velmi podobné....
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa LUI » 28 Máj 2013, 20:08

No tak som pozrel to napetie ako sa správa pri zatažení,asi to bude riadne tvrdý oriešok.... :(
Ked som spustil 6kw menič bez zátaže,bolo na nom 229-230V ,ked som ho zatažil s cca 95-100A x50V=tak som pri výkone cca 5kw...... tak sa napetie ešte zdvihlo na 232-233V
APC 2200-ka bez zátaže aj so zátažou mala 230V nešlo síce na plný výkon,asi tak na 3/4....
No teraz som z toho jelen.... :( ....asi to nepojde ako som si to predstavoval..... :(

Nejakým "iným" sposobom sa to nedá asi spojit,že?...... :?

PS:Napadá ma ešte jedna vec....ked je spustený 6kw menič....a ja donho pripnem APC....ono sa to vlastne prifázuje.....nešlo by toto nejako použit....?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Máj 2013, 22:46

Tam nemáš čo fázovať/ synchronizovať. Výstupy sú predsa usmernené a idú do kondenzátorov.

Merať napätie sa dá, no nič moc ti to nepovie. Preto treba nejako merať prúdy. A keď zistíš, ktorý menič sa ulieva, tak mu treba skusmo trochu zdvihnúť napätie a znovu merať ...

No je celkom možné, že ani tie dva meniče, (6 kW + UPS), nedodajú dostatočný výkon a tá veľká hobľovačka ich oba zhodí. Potom treba prihodiť ďalšiu UPS-ku ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa LUI » 29 Máj 2013, 07:24

Vlastne máš pravdu,neuvedomil som si,že je jedno či chcem pomoct na DC alebo AC strane....ked účel je ten istý....proste nie je výkon.... :(
Ešte vyskúšam pripnut dvojicu APC k 6kw meniču ,totižto na prívod zozadu ako sú meniče som ani nemal kábel.... :( ...to som dostal od Bert-a,a hned mi povedal,že "hned si to tam natiahni dvakrát,lebo u teba sa nedá vediet"....on už asi vtedy vedel,že budem potrebovat večší výkon.... :)
Ináč pri pokuse som nepoužíval to biele APC na zosilnenie 6kw ale odvtedy mi už pribudly také čierne,a predstav si,že obidve sú 2200-ky....ale biela má výkon 1600W a čierna 1980W a po nábehu ide na 50Hz.
Skúsim to teda ešte tak,že pripnem dve takéto čierne....však ked už tam mám kábel,tak mi to aj tak nedá to nevyskúšat... :D
Ja viem,že je to troška prekomplikované takto s týmyto "pripojeniamy",ale naštastie tú velkú hoblovačku nepoužívam tak často.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Máj 2013, 21:09

Prosím ťa, to si zas koľko ďalších UPS-iek zohnal ...? :wink:

Samozrejme, že tie UPS-ky nemusia bežať, keď ich netreba. Ale keď ich máš toľko, tak si ich tam pripoj zo tri, (plus ten 6 kW menič), a skús bežať len na UPS-kách. (Len pre istotu, keby náhodou odišiel menič).

A mechanicky nič odpájať nemusíš ! Nebežiace zariadenie je "odpojené" cez diódy.

Frekvencia 50 Hz či 60 Hz ťa trápiť nemusí. (Už sa opakujem, ale 60 Hz je výhodnejších).

Tuším máš kliešťový ampérmeter. Aspoň s ním pomeraj striedavé prúdy z jednotlivých zdrojov, (menič + UPS-ky), pri nejakom väčšom zaťažení. Znovu opakujem, ak nebudú dodávať svoj podiel prúdu všetky zdroje, tak ti to nebude dobre fungovať.

P.S.: A aby si mal ďalej nad čím rozmýšľať, tak jeden ďalší nápad. Aby si nemusel naťahovať toľko káblov k dielni, môžeš diódy zdvojovačov, (čiže mostíky), aj s takmer všetkými kondenzátormi, (jedno sériové zapojenie dvoch kondenzátorov by som predsa len nechal pri frekvenčnom meniči), presťahovať do baterkárne. A výsledné napätie, čiže tých +- 325 V, môžeš priviesť k frekvenčnému meniču v podstate jedným trojžilovým káblom. (Dalo by sa aj dvojžilovým, čiže len + a - tých 650 V, no potom by sa patrilo na tie sériové kondenzátory pri frekvenčnom meniči zapojiť nejaké veľké odpory, (2M2), nech sa napätie na nich podelí na polovicu).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa psichac » 13 Jún 2013, 20:14

môžem sa trochu zamiešať ?
potreboval by som na jednu chatku/zahradku spraviť elektriku,mám ponuku na solárny panel cca30V/7A a rozmýšľam ako elektroniku k tomu.PWM riešiť nechcem, zbytočne mrhanie výkonom. MPTT zas kôli cene :/
Napadlo ma spraviť DC/DC step-down menič (niečo ako moduly s LM2596 len samozrejme výkonnejšie) ktorý by robil 12V.
Viem že by asi bol ideálnejší 24V systém ale mám len jednu baterku (autobaterku klasickú) a meniče na notebook a 230V ktoré idú na 12V. A zas kým narastie napatie panelu na tých 30V, to mi už môže dodávať nejaký prúd.
Dalo by sa? Ten menič napr. niečo na spôsob SG3525 (mosfety,trafo,diody,atd...) alebo nejaký synchrónny znižovač?
Vyhovovalo by keby ten menič dával napr 13,8V a hned by bol výstup pripojený na tú batériu a z nej hned na spotrebiče ?
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

urgi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 07 Aug 2012, 12:06

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa urgi » 26 Jún 2013, 17:53

psichac:

myslim ze ten DC DC z 30V na 12 by mohol fungovat, len to chce odskusat

http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter ... 1007860031

ja som meral jeden na 5 voltovy a pri vstupe 13.3V bral 1.5A a na vystupe 5V 2.76A
https://www.youtube.com/watch?v=zTk-PaDm_bI

ak spravne ratam tak to bola 72% ucinnost

skus a daj vediet
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Jún 2013, 22:13

psichac napísal:Vyhovovalo by keby ten menič dával napr 13,8V a hned by bol výstup pripojený na tú batériu a z nej hned na spotrebiče ?
Áno ! No kľudne môžeš ísť s napätím aj vyššie. Já by som takéto nabíjanie baterky považoval "za prerušované" a u hermetických bateriek je dovolené napätie až 15 V. Takže kľudne aj 14,5 V ...

Len jedno si musíš uvedomiť. Napätie sústavy je určené výlučne napätím baterky. A tak napätie určite bude "lietať" povedzme od takých 10,5 V, (ak bude vyriešené odpojenie záťaže pri podpätí), do tých 14,5 V.

A samozrejme, menič musí dokázať ísť akože "do skratu" (podpätia 10,5 V), lebo jeho menovité výstupné napätie je povedzme tých 14,5 V. A tuná fakt neviem, čo bude vystrájať konkrétny menič pri rôznych vstupných a výstupných napätiach a prúdoch ...

Pochváľ sa potom so skúsenosťami !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa LUI » 02 Júl 2013, 07:57

Ahoj Dolfi majster.

Napísal si toto: Merak napísal:mal by niekto záujem o moduly z UPS 3:3 30kVA/24kW? UPS pred rozobratím bola plne funkčná


Kým takéto niečo "znivočíš", skús kontaktovať LUI-a. On "prepadol" fotovoltaike a má stolársku dielňu ... :wink:


Nechcel som na to reagovat v jeho vlákne,nech tam má poriadok.... :wink:

Aj som mu napísal,že keby sa vyskytlo nejaké APC 5000VA alebo 6000VA ....tak nech sa mi ozve,ale vravel,že s takýmto typom sa stretol už velmi dávno.... :(
Ale teraz tak troška k veci.....mal by si nejaký teoretický nápad,ako by sa dal ten menič volajako "oklamat".....?....lebo taký velký menič (30KVA) funguje už na 360V DC.....a samozrejme aj rádovo menšia,aj ovela menšia je už na večšie napetie.... :(
Dokonca som počul,že niektoré APC 2200-ky sa vyrábajú na 96V.... :(
Največšia je tá od APC 6000 volá sa symetra a tá ešte funguje na 48V DC.....pokial som dobre informovaný.

PS:minule si sa pýtal,kolko kusov mám APC 2200.....asi tak 10 kusov,aj biele,aj čierne.... :D ....biela 2200-ka má 1600W a čierná 2200-ka má 1980W.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Júl 2013, 22:32

To som nevedel, že až 360 V treba na také výkonné UPS-ky ...

Oklamať, nuž len tak "neprofesionálne", baterky do série. (No technicky si to viem predstaviť akurát tak na 96 V). Čiže rozdeliť tú tvoju "horu" bateriek na presné dve polovice a tie polovice zapojiť do série, (dostaneme 96V). No a to isté spraviť s panelmi a regulátormi a nabíjať tie 48 V polovice samostatne. (Samozrejme, nič z tých dvoch polovíc panelov a regulátorov by nesmelo byť navzájom prepojené).

LUI, však keď máš takú spústu tých UPS-iek, čo ich nanaukladáš do radu, výstup z každej cez zdvojovacie diódy, (najjednoduchšie je použiť mostík a dve a dve diódy paralelne), nepospájaš dokopy na tú batériu filtračných kondíkov a potom jedným káblom neprivedieš na frekvenčný menič, (do medziobvodu). Však tam máš minimálne až 16 kW výkonu, (samozrejme, len keď ho budeš potrebovať). Predsa UPS-ky sa dajú zapínať aj po jednej ...

A určite si si všimol, že Merák predáva 10 G(mF)/ 350V kondíky ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Ememe » 28 Apr 2014, 02:07

trosku sa pridam do tejto temy aj ja, mam taku otazku, lebo asi budeme v ramci firmy kde robim, robievat aj solarnu techniku k nasim zariadeniam, nakolko nemam skusenosti, pojdeme na skolenia, som zistil, ze to je celkom easy.

v podstate solarny panel - invertor co prevedie DC na AC a to je vsetko prakticky este istic a mozem to pripojit do rozvodne za elektromer ?
napr. 10kW invertor
http://pvshop.eu/Power-One-Aurora-PVI-1 ... erter.html

k tomu pripojit solarne panely, a zapojit 5izlovy kabel do rozvodne, to je vsetko ? aspon video tak ukazuje.

solarne panely no ceny rozne za napr. 250Wp panely, a celkom zaujimava cena som nasiel na ebay cca 4500€ za 10kW panelov 250Wp.

sice nebudeme instalovat u nas, ale vo FR, len ma zaujima ako to cele je, trosku prehlad pre skolenim, a u nas by to snad mohlo byt rovnake, teda ked taketo zariadenie zapojim doma ako vyssie ten invertor tak z neho co nespotrebujem aktualne potecie aj po elektromer ?
Lebo ak ano, tak zrejme treba vybavovat aj povolenie od elektrarni, pokial vsak nie tak asi nevidim dovod, max. tak na reviznu spravu.

sorry za mozno neodborne otazky, ale nie som prave elektrikar, ja som skor smer IT, a zariadenia ktore instalujeme, tak s elektrikou sa stretnem len pri zapajani 1 faza, zasuvka, istic do rozvodne to je vsetko, vzdy pracujeme pod dozorom elektrikara.
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa LUI » 02 Máj 2014, 07:31

Ahoj.

Podstatu si pochopil správne...a ten prietok do siete samozrejme vznikne akonáhle zmenšíš svoj odber ako vyrábajú panely...
A ak nemáš od elektrárni povolenie vpúštat to do siete....tak hrozí firme že dostaneš pokutu...pokial som dobre informovaný...tá suma je 5 ciferná....vo Francúzku neviem ako to funguje voči DS....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok