Je to bezpecne?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

bsk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 17:04

Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa bsk » 07 Aug 2014, 17:44

Dobry den. Rad by som sa dozvedel, ci je tato "vidlica" /lebo to nie je vidlica/ bezpecna? Odkaz na obrazok, pretoze je prilis velky: http://oi60.tinypic.com/2m2ugiw.jpg Ako vidite, patri k tej lampe. (Aby som to upresnil, bolo to v zasuvke do dnes asi 35 rokov, je to u mamy, ta sa o to nezaujimala, ze to je take, hlavne, ze lampa svieti.) Dnes som to zbadal, ked som do tej zasuvky potreboval nieco zapojit. Podla mna je to uz v dnesnej dobe nepriatelne, ale to je len moj nazor. Ako som prechadzal tymto webom, tak som videl, ze vy ste na to odbornici. Som zvedavy na vas nazor. Za pripadne reakcie budem vdacny. Peter.
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa psichac » 07 Aug 2014, 17:46

nie nieje to bezpečné, nahraď komplet kábel za nejakú flexo šňúru (dvojlinku) napr :
https://www.gme.sk/flexo-2m-2x0-75-cerna-p652-070
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Samanko » 07 Aug 2014, 17:50

Hehe, banaaniky :D ..

Jasne,, ze by to tak nemalo byt. Vsak vytiahnes bananik z pravej zdierky a mas nanom fazu (prechadza z lavej zdierky cez vlakno na bananik)
Dnes je to uz dost prisne co sa tyka vidlic pohyblivych privodov. Mala by sa vymenit privodna snura..
Este ako tak pozeram to svietidlo. trebalo by nanom pozriet triednu ochrany, lebo by som povedal, ze to je trieda I, cize by to chcelo trojpolovu vidlicu s kolikom a zz vodic pripojit o tu nezivu vodivu cast na svietidle. Na tom svietidle by mal by t stitok, keby si teen este cvakol tak by sme vedeli presne :)
0
Naposledy upravil/-a Samanko v 07 Aug 2014, 17:55, upravené celkom 1 krát.
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa zipaj » 07 Aug 2014, 17:54

Presne tak, nahradiť celý kábel za flexošnúru s dvojitou izoláciou, ako to už napísal psicháč, namontovanie zástrčky je lepšie ako tie dva banániky, ale ten biely kábel nevyhovuje dnešným normám, lebo nemá dvojitú izoláciu.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

bsk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 17:04

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa bsk » 07 Aug 2014, 18:11

Dakujem vam za odpovede, urcite s tym spravim poriadok!
pre Samanko: Na celom svietidle je iba 1 stitok, a to tento:
http://imgupload.sk/images/7/z/7z33fjsf2jd99jdspgn1.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Aug 2014, 18:13

Wau, to je velice zaujímavý štítok :lol:

Uprav si link :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Samanko » 07 Aug 2014, 18:17

Lol, chyba na tom stitku CE :D oprav :)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

bsk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 17:04

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa bsk » 07 Aug 2014, 18:19

Upravit link? Mne sa otvori v poriadku. Ako som napisal, na celom svietidle je iba ten 1.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Aug 2014, 18:19

Kocúr mi povedal, že je to trieda izolácie 2, takže tam stačí dvojžilák.

Keby to bola jednička, nemá banániky - to sa tu nikdy nefušovalo ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

bsk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 17:04

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa bsk » 07 Aug 2014, 18:28

Tak som to nahral na iny web: http://www.pictu.cz/image.php?di=5MGL
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Aug 2014, 18:33

Bude to dvojitá izolácia, i keď verím tomu, že cez ten kov bude prevlečená tá dvojlinka a silno pochybujem, že bude mať aj tú druhú izoláciu... Kto ho vie. Možno by som dal ozaj trojžilák, L a N pre žiarovku a PE pripojiť o "kostru" lampy.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Victorio » 07 Aug 2014, 18:59

uff, to tu pozerám veci ... 8O
celé to beriem ako žart, pýtať sa na to, či je to bezpečné...
tie banániky tam od nova určite niesu...
ale zažil som aj taký prípad, kedy v zásuvke bola fáza na tom trčiacom kolíku, a to už ide o život, taká práčka keď sa jej dotnete začne žmýkať s vami hneď...
0

bsk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 17:04

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa bsk » 07 Aug 2014, 19:06

V poriadku, chapem, ze bananiky su nezmysel, ale ja som ich tam nedaval. Urcite to dam do poriadku, nedovolim im to tak zapinat.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Aug 2014, 21:13

Zbytocne tu riesite ci tr. 1 alebo 2 :D Mam stolne lampy kupene ani nie pred rokom, ktore maju kovove to v com je ziarovka a trojzilak tam veru nebol, ba dokonca ked som otocil 2-kolikovu vidlicu v zasuvke, tak fazovka trochu svietila aj ked bola lampa "vypnuta". Sice to "nekopalo" ale kazdy na to kasle uz z vyroby. No je pravda ze sa ma snura menit ako celok, ale potom naco predavaju aj 2-kolikove vidlice? Hovorim zo skusenosti, normy sa malokde dodrziavaju. Predlzovacka je automaticky mimo normy ak ju spravis ty. A to ze vyrobca napajkuje rovno na vypinac vodice (ved FASTON je drahsi ako cin) to je v poriadku. Ako som uz tu niekde pisal, predlzovacky nie su nerozoberatelne kvoli tomu aby sa zapojenie nemohlo menit ale aby sa nevidelo co za bordel v nich je uz od vyroby.

Petrovi odpoviem asi tak ako vy, ako vidim nie je v tom odbornik (to ani ja nie, ale skusenosti s tymito vecami mam). Takze vymenit komplet celu snuru za taku ako pisal Rado. Pokial by sa lampa tazko rozoberala, moze sa tam dat aj klasicka 3-polova vidlica, tak ci tak ta lampa uz nikdy nebude podla terajsich noriem, aj keby bola v povodnom stave. Nie je totiz na stitku znak dvojitej izolacie takze sa povazuje za spotrebic tr. 1 a uz od vyroby tam bola snura 2-zilova a aj to bez dvojitej izolacie.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Aug 2014, 21:32

bsk napísal:V poriadku, chapem, ze bananiky su nezmysel, ale ja som ich tam nedaval. Urcite to dam do poriadku, nedovolim im to tak zapinat.
Udělej to co nejdříve.
To není nebezpečné, ale nazval bych to smrtelně nebezpečné..
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Aug 2014, 21:35

Edgar napísal:Zbytocne tu riesite ci tr. 1 alebo 2 :D Mam stolne lampy kupene ani nie pred rokom, ktore maju kovove to v com je ziarovka a trojzilak tam veru nebol...
To je čo za kravina tvrdenie? Tie lampy, čo si kúpil, majú triedu izolácie dva, teda majú dve izolácie, preto tam nemusí byť trojžilák. V prípade poruchy (prerazenia prvej izolácie) je tam ešte druhá.
Ale ak je lampa trieda ochrany 1. a má len jednu izoláciu a nemá ochranný vodič, tak pri prieraze by bola fáza na kovovom tele lampy. Preto prosím netvrď, že zbytočne riešime, aká trieda ochrany to je. Je to opodstatnená vec.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 10 Aug 2014, 21:36

Edgar napísal: ale potom naco predavaju aj 2-kolikove vidlice?
Pre spotrebiče triedy 2
Predlzovacka je automaticky mimo normy ak ju spravis ty.
A to už prečo?

Všímam si ťa tu na fóre už dlhšie a ak mám byť úprimný, tak si počkaj na začiatok školského roka a na tieto veci sa pýtaj Ing Knutelskej. Tá ti to vysvetlí tak, že už tu podobné blbosti písať nebudeš. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Merak » 10 Aug 2014, 21:50

"Predlzovacka je automaticky mimo normy ak ju spravis ty."

v tomto sa trošku pletieš, ak spravíš predlžovačku podľa normy, tak je jedno kto ju spravil, len musí byť podľa normy
no teda až tak jedno to nie je, po správnosti by ju mala robiť osoba, ktorá má elektrotechnické osvedčenie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Aug 2014, 21:52

Až teraz som si to prečítal celé, takže takto:
Edgar napísal:Zbytocne tu riesite ci tr. 1 alebo 2 :D
Toto som Ti už vysvetlil.
Edgar napísal:No je pravda ze sa ma snura menit ako celok
To nie je nikde napísané, ak máš poškodenú len vidlicu, môžeš vymeniť len tú za rovnaký typ (2P, 3P, 4P, 5P a pod.)
Edgar napísal:Predlzovacka je automaticky mimo normy ak ju spravis ty.
Kravina. Norma nezakazuje vyrobiť si predlžovačku, ak spĺňa náležitosti, ktoré definuje norma opisujúca pohyblivé predlžovacie prívody.
Edgar napísal:A to ze vyrobca napajkuje rovno na vypinac vodice (ved FASTON je drahsi ako cin) to je v poriadku. Ako som uz tu niekde pisal, predlzovacky nie su nerozoberatelne kvoli tomu aby sa zapojenie nemohlo menit ale aby sa nevidelo co za bordel v nich je uz od vyroby.
To rozhodne nie je v poriadku a čiastočne súhlasím, že z toho titulu je nerozoberateľná. Norma zakazuje ukončovať vodiče spájkovaním, takýto predmet treba poslať SOI, lebo to rozhodne nesplňuje normy.

Edgar napísal:Nie je totiz na stitku znak dvojitej izolacie takze sa povazuje za spotrebic tr. 1 a uz od vyroby tam bola snura 2-zilova a aj to bez dvojitej izolacie.
Už som Ti to vysvetlil. Normy nie sú na to, aby sa obchádzali, sú spísané preto, lebo sú opodstatnené, či už sa jedná o bezpečnosť zdravia, alebo ochrany majetku. Takže by sa mala lampa skontrolovať a posúdiť, či vyhovuje tr. izolácie 2, alebo je to jednotka - v druhom prípade je nutné vymeniť šnúru za trojvodičovú a ochranný vodič vodivo spojiť s kovovými časťami predmetu, ktoré prichádzajú do kontaktu s telom, alebo sú mu prístupné.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Merak » 10 Aug 2014, 22:02

Edgar napísal:
No je pravda ze sa ma snura menit ako celok
Drakoush:
To nie je nikde napísané, ak máš poškodenú len vidlicu, môžeš vymeniť len tú za rovnaký typ (2P, 3P, 4P, 5P a pod.)

k tomuto poviem jednu vec, ak ide o spotrebič, ktorý má mať prívodnú FLEXO šnúru ako celok, teda vidlica musí byť neoddeliteľná, takže ak sa došaná vidlica, tak musíš vymeniť celú šnúru
napríklad: vŕtačka, vypilovačka, atď


Edgar napísal:
Nie je totiz na stitku znak dvojitej izolacie takze sa povazuje za spotrebic tr. 1 a uz od vyroby tam bola snura 2-zilova a aj to bez dvojitej izolacie.
Drakoush:
Už som Ti to vysvetlil. Normy nie sú na to, aby sa obchádzali, sú spísané preto, lebo sú opodstatnené, či už sa jedná o bezpečnosť zdravia, alebo ochrany majetku. Takže by sa mala lampa skontrolovať a posúdiť, či vyhovuje tr. izolácie 2, alebo je to jednotka - v druhom prípade je nutné vymeniť šnúru za trojvodičovú a ochranný vodič vodivo spojiť s kovovými časťami predmetu, ktoré prichádzajú do kontaktu s telom, alebo sú mu prístupné.

môžeš použiť kábel aj so základnou izoláciou, pokiaľ táto izolácia je zosilnená, a to táto šnúra je
ale táto lampa dobrých pár desiatok rokov a vtedy platili iné normy a pravidlá, takže aj na to treba brať ohľad

EDIT: ešte jedna vec, ak kábel prechádza cez nejaký kovový kryt, tak hrany tohoto krytu musia byť zabezpečené nejakou ochranou, aby nedošlo k poškodzovaniu vodiča pri manipulácii, napríklad bužírkou, priechodkou a pod.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď