Asus VW195D rozpadnuty obraz

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
regree
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 01 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa regree » 31 Okt 2014, 19:29

Caute, dostal sa ku mne (este) funckny monitor Asus VW195D (19" 1440x900), ktory mal ale nefunkcne tlacitko na nastavenie menu. Monitor som rozobral, tlacitko (mikrospinac) vymenil a opravil. Monitor som zase poskladal a ked som ho zapol tak mal nejaky rozpadnuty obraz, trochu bzucal (zrejme cievky) a po par sekundach sa vypol. Tak som ho znovu otvoril a premeral. Kondiky boli vsetky OK, poistky tiez, odpory neboli zhorene, tranzistory neboli prerazene, opticky vsetko OK. Tak som zase poskladal a zapol a znova ta ista chyba, akurat tentokrat sa uz nevypne a cievky nebzucia (alebo bzucia tichsie). Rozmyslam, kde by mohla byt chyba. Najprv som si myslel, ze to je zrejme nedotlacenym konektorom, ale ked som ho daval dokopy tak na to som si daval pozor a vsetky flexy a konektory som dotiahol. Kablom (VGA) to tiez nebude, lebo obraz blbne aj bez pripojenia kabla. Este ma napadlo, ze by to mohlo byt nejake rusenie, kedze ta plechova krabica, v ktorej je zdroj a PCB na spracovanie signalu bola prilepena hlinikovymi paskami k samotnemu LCD panelu a tie som pocas opravy roztrhol (dal som ich spat, ale uz nie na 100%). Za kazdu pomoc dakujem.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa delong » 31 Okt 2014, 23:08

Tie kondíky boli OK ako ? Na pohľad alebo si ich zmeral ? Ich ESR bolo OK ? Mne to pripadá ako filtrácia napätia pre panel :wink: .
Alebo studený spoj , nepohol sa ti nejaký konektor od DPS ?
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa jmalik93 » 01 Nov 2014, 00:16

Flex kábel má zlý kontakt
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa psichac » 01 Nov 2014, 07:12

Zober fen a fukaj na riadiaci cip pri zapnutom stave.
Pokial dostanes obraz, zober teplovzdusku, flux pastu a pretav ho. A osad nan nejaky chladic.
Aha
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
regree
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 01 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa regree » 01 Nov 2014, 11:41

Kondiky som meral odpor (ci nie su prerazene) a kapacitu (ale nevytiahol som ich), aj ked ta kapacita nemusi byt pravdiva, pokial su niektore v serii, paralelne atd. Ako mozem ich vsetky vytiahnut a zmerat aj kapacitu aj ESR, aj ked nemyslim si, ze su zle. To s tym fenom mozem vyskusat, ale ako som pisal, fungoval pred tym ako som ho rozobral, tak pochybujem, ze by sa akurat vtedy vytvoril studeny spoj pod riadiacim cipom.

//EDIT: Teraz som vybral vsetky kondenzatory a premeral. Vacsina mala kapacitu v norme, ale ESR takmer vsetky nesplnili, cize pokusim sa kupit low esr a vymenit.

Takto to vyzera vnutri:
Obrázok
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
RoboR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 22 Sep 2014, 23:48
Bydlisko: Prešov, SR

Re: Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa RoboR5 » 02 Nov 2014, 14:01

Mne to ako chyba kondenzátorov nepríde, videl som množstvo monitorov čo fungovalo s kondenzátormi ktoré boli vyfučané, rozliate či dokonca vystrelené a fungovali aj keď s rozličnými chybami a časovými intervalmi samozrejme.

Chyba bude podľa mňa v tom malo plošáčiku čo sa pripája priamo cez flex kábel na monitor. Prípadne v samotnom paneli.
Čo sa týka triku s teplovzduškou tak ten funguje u BGA čipov kde sú spoje v podobe guličiek schované pod celou plochou čipu. U tejto verzii čipov o tom tak trochu pochybujem, veľmi zriedkavo sa tam spraví studený spoj ale keď už všetko zlyhá tak skús aj toto.

Jednoducho zober digitál a zmeraj všetky výstupy zo zdrojovej časti do riadiacej časti proti zemi. Na riadiacu dosku by malo ísť najčastejšie 5V alebo 3.3V môže tam byŤ aj iné napätie keď je stabilizácia priamo na riadiacej doske. Každopádne tam musí byť bejaké stabilné napätie a signály k zapnutiu monitora, zapnutiu podsvietenia a pod.
Potom urob presne to isté meranie s ručičkovým merákom. Tam už nesleduj namerané hodnoty ale stabilitu napätia. Či niekde niečo nekolíše a pod. Pokiaľ nič nekolíše tak zdroj bude v poriadku.
0
Existujú 3 druhy elektrikárov: neschopný, normálny a schopný všetkého. Ja som tak z každého trochu :D

Používateľov profilový obrázok
regree
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 01 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa regree » 02 Nov 2014, 20:12

Tiez mi to teraz pripada viac ako chyba samotneho panelu. Cize bojim sa, ze to bude neopravitelne. Tcon dosku som tiez pozeral, ale nevidel som tam opticky nic zle, poistka nebola prerazena. Je tam len jeden QFP, jeden maly integrac, zopar tranzistorov a ostatne len pasivy.
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa psichac » 02 Nov 2014, 20:37

Aha sak ty si tunajsi (ba).
Ak sa ti to do vikendu nepodari opravit zastav sa cez vikend u mna, mam aj funkcny panel, aj elektroniku (na overenie chyby panelu/dosky, nie na predaj )
Bohuzial skor nemozem koli skole...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa oravan » 02 Nov 2014, 20:42

panel to určite neni
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Asus VW195D rozpadnuty obraz

Príspevok od používateľa jmalik93 » 03 Nov 2014, 17:20

A čo kryštál ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok