Modul zosilňovača UNI 30 Q vznikol z potreby využiť šuplíkové zásoby polovodičov, ktoré pre svoje nízke záverné napätie nie je možné využiť inak.
Obvodovo vychádza zo známeho zosilňovača bratov GROLMUSOVCOV (zosilnovace.eu) UNI 50. Ide však o kvazikomplementárne zapojenie koncových tranzistorov.
Osadený môže byť širokým spektrom polovodičov (aj vypájkovaných) – odporúčam však všetky súčiastky pred zaspájkovaním riadne premerať. Z dôvodu použitia súčiastok so záverným napätím cca 45V je povolené max. napájacie napätie +/-24V, čomu odpovedá výstupný výkon max. 30W/4R. Vhodným transformátorom na napájanie je napríklad 9WN668 78 (2x 18V/2A). Pri použití transformátora 2x 15,5V je predpokladaný výstupný výkon cca 25W/4R. Modul UNI 30 Q nájde uplatnenie najmä v aplikáciach, kde sa nekladú vysoké nároky na kvalitu reprodukcie.
Pre maximálne využitie súčiastkovej základne som navrhol tri varianty DPS:
– variant A – vstupný diferenciálny zosilňovač pozostáva z dvojice tranzistorov vodivosti NPN,
– variant B – vstupný diferenciálny zosilňovač pozostáva z dvojice tranzistorov vodivosti PNP,
– variant C – vstupný diferenciálny zosilňovač je osadený dvojicou tranzistorov KC809 – 811.
V diferenciálnom zosilňovači (T1A, T1B) je možné použiť tranzistory typu:
– KC 147
– KC (BC) 237 – 239
– BC 157 – 158
– BC 307 – 309
– KC 507 – 509
– KC 809 – 811
V rozkmitovom stupni, jeho prúdovom zdroji a ako budiace tranzistory
(T2 – T6) je možné použiť:
– KC (BC) 635 – 640
– KD (BD) 135 – 140
– KF 506 – 509
– KF 517
– KFY 16 – 18
– KFY 34 – 46
Ako koncové tranzistory (T7 a T8):
– KD 501 – 503
– KD 602 – 607
– 2N2055
– BDY 20 – 22
Na vstupný konektor zosilňovača sa privádza nízkofrekvenčný signál, ktorý prechádza cez kondenzátor C1. Kondenzátor zabraňuje prieniku jednosmernej zložky do zosilňovača z predradeného zariadenia. Kondenzátor C2 spolu s rezistorom R1 tvoria dolno-priepustný filter, ktorý potláča frekvencie vyššie ako 220kHz (zlepšenie stability zosilňovača). Hodnota rezistora R2 definuje vstupnú impedanciu zosilňovača, ktorá je v tomto prípade 47kOhm. Tranzistory T1A a T1B tvoria vstupný diferenciálny zosilňovač. Tranzistor T2 je prúdový zdroj, ktorý túto dvojicu napája konštantným prúdom. Veľkosť prúdu je definovaná červenou LED diódou a rezistorom R4. Rezistor R5 zabezpečuje, aby LED diódou D1 pretekal prúd cca 5mA. Veľkosť prúdu pretekajúceho tranzistormi T1A a T1B je 1,25mA. Na rezistore R3 sa vplyvom pretekajúceho prúdu vytvorí úbytok napätia, ktorý následne budí napäťový zosilňovač, tvorený tranzistorom T3, pracujúcim v triede A. Jeho pracovný bod je nastavený na 10mA rezistorom R8. Tranzistor T4 plní funkciu prúdového zdroja pre T3, a zároveň je jeho dynamickou záťažou. Kondenzátory C3 a C7 tvoria frekvenčnú kompenzáciu a prispievajú k celkovej stabilite zosilňovača. Na reguláciu kľudového prúdu výkonovými tranzistormi T7, T8 sú použité diódy D2 a D3 s tepelnou väzbou na ne (umiestnené na chladiči spolu s T7 a T8). Tranzistory T5 a T6 tvoria budič. Sú budené z napäťového zosilňovača a spolu s koncovými tranzistormi tvoria tzv. Darlingtonovo zapojenie, vyznačujúce sa veľkým prúdovým zosilnením. Emitorové rezistory sú v tomto zosilňovači použité metaloxidové na zaťaženie 2W. Na výstupe zosilňovača je zapojený Boucherotov člen (sériová kombinácia R15 a C8), ktorý zvyšuje stabilitu zosilňovača.
Variant B sa od variantu A líši iba zrkadlovo prevráteným vstupným diferenciálnym zosilňovačom, aby bolo možné v pozíciách T1A, T1B a T2 použiť tranzistory s vodivosťou PNP.
Variant C je totožný s variantom A – vstupný diferenciálny zosilňovač je však osadený dvojicou tranzistorov s vodivosťou NPN v jednom puzdre. Tomu odpovedá aj mierne odlišná DPS. Všetky varianty majú DPS rozmeru 90x80mm.
Poznámka
Veľmi zaujímavá je cena celého modulu – prototyp ma vyšiel na cca 4,5€, nakoľko som nekupoval žiaden polovodič, cuprextit ani Al profil.
Download
|
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
No pekne Milanko.Toto bola na rozcvička a teraz začni robiť riadne stroje.
Ešte jeden projekt kvazoša a potom iba DPA (hehe)
no tak tak, potom B3B oki
Zdravím, zaujímavá nahrada za rozne zosilňovače s integráčmi, bol tento modul meraný na skreslenie a f. charakteristiku?
ide o zosik v triede B – takže veľa od toho nečakaj… mne ale jeho zvuk príde „normálny“… Jakub má prvý modul doma a sľúbil že to pomerá… ja sa na merania ešte len pripravujem.
Ako som Milanovi sľúbil, dnes sa na to pozriem. Pozriem aj ten kuďák či to nepôjde šupnúť trochu do ABčka….
Ďakujeme…
Bcko by to bolo ak by tam netiekol vobec ziadny kludak. Ale tie diody tam asi su na to aby tam nejaky bol + maju teplotnu vazbu s koncovimi trandami aby sa ten kludak trosku stabilizoval teplotne . Mylim sa ?
ako vždy tak aj teraz sa mýliš… postav si to (je to pár pív) a potom kecaj…. naštuduj si problematiku tranzistorových zosilňovačov! http://www.diyaudio.com
Nemam v plane si to postavit, lebo nemam plne sufliky starych tesla suciastok. Ale zanedlho budem mat postaveny UNI50 a JPA100 mam uz dlhsie spravene 4 moduly.
Tak si aspon mohol napisat precu tam tie diody su a preco su spolu na chladici s trandami, ked si taky mudry.
Ale tak su tam len dve diody a na tom prvom obrazku su 4. Tak neviem ci ked su tam len dve ci tam nejaky kludak bude, myslim ze dve su malo.
prestaň trepať kraviny a láskavo si naštuduj teóriu!!! tak hnilého chalana som nevidel! návod je pre tých čo si to chcú vyskúšať v praxi – nie pre čuráka čo len kecá a produkuje odpadky…
Ukludni sa moj zlaty.
Milan kľuďák som cca poriešil. Vychádza na 30mA tranzistorom pri 25°C chladiči. Keď teplota stúpa kľudák postupne klesá.
Takže: Výst, výkon: 36W/4R Unap: +-23,5V
SR: okolo 5V/us
Vstup. citlivosť: 360mV RMS @ 36W/4R
Frekvenčná charakteristika: 10 – 45 000 Hz/-3dB
Nejaké oscilografy: http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=af05a8ef2810d44a26a68345b1a0e970
Skreslenia neskôr…
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=af05a8ef2810d44a26a68345b1a0e970
Edit rýchlosť je okolo 9-10V/us. Namiesto Upp som počítal Urms. Už idem spať….
Veľká vďaka Jakub!!!
10V/us to nieje nejak zle…je to celkom zaujimava konstrukcia,mozno by som ju skusil spravit…
keď budem mať trocha viac času plánujem vymerať svoje zásoby tranzistorov KFY a za poštovné by som sa ich zbavil..
je to naozaj jednoduchá konštrukcia a na prvé pokusy celkom vďačná… naozaj za málo peňazí dosť kraválu…
Mám to nažehlené, blíži sa víkend, tak to spácham s KD502, BD441/442 a kc 239F. Uvidím, poteším, vypočujem…
…a poreferuj…
Milan máš to šikovné, také malé dokopy 4 súčiastky a hlavne účinné.. 🙂 páči sa mi to …
Pekná konštrukcia, ale R13 asi nieje emitorový rezistor v tom pravom slova zmysle, a R14 tiež uniká akosi môjmu pohľadu v zapojení.
R14 ma byť v emitore toho spodného vykonoveho KDcka
V emitore T8 nemusí byť rezistor – je to funkčné aj takto. Čerpal som zo zapojenia z tejto stránky http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/167394-quasi-amplifier-beginners-10.html post #94
ten emitorovy odpor má tam taku istu funkciu v emitore T8 ako a u emitoru T7. zaporna prudova vazba. pri zvyšovaní prudu tečuceho E-C sa na tom odpore vytvára ubytok napatia a bez budenia je ubytok na odpore 100R predchádzajúceho stupna zdroj konšt. napatia a teda sa zvyšovaním ubytku na emitoraku odbudzuje báza
Milanko, proč bez ochran? Je to pár součástek navíc a nebude to zbytečně hořet. Potom, proč řídit kliďák diodama, když to jde plynule, proč je rozkmit zatlučený takovou kapacitou a proč je zatlučený taky jeho proudový zdroj? Když se bojíš vf kmitů v proudovém zdroji, bůh ví proč, tak do něj neosazuj trand co chodí tak vysoko. A čistý B to taky není, dvě diody na pootevření budičů stačej, jakkoli nestačej na otevření koncáků.
Zbyňku sú chalani, ktorí to postavia a bude im to šlapať a nikdy sa tomu nič nestane aj keď tam tá ochrana nie je. Máš samozrejme úplnú pravdu – je to iba pár súčiastok ale takto je to jednoduché a pritom plne funkčné. Kompenzácie som prevzal z UNI50 a z dôvodu osadenia akýmikoľvek polovodičmi som ich nechal tak ako boli v originály.
Pre pokročilejších pripravujem niečo ako polovica BA200 alebo Tvoj Quasit. Schéma je už na svete, navrhnem DPS a otestujem. Potom sa uvidí…
Když už se o tom bavíme — proč v začátečnících budovat špatné návyky, jako že protizkratová ochrana je zbytečnost? Nepřijde mi to moc didaktické.
Ja som tiez pisal ze to neni ciste B a ma tu zdrbal jak psa.
Za AB triedu považujem iba to, ak koncovými tranzistormi tečie prúd – a to nie je tento prípad! Až výmenou dvoch usmerňovacích diod za tri shotkyho sa Jakubovi podarilo otvoriť koncové tranzistory….
Ako som písal v článku – je to vďačná hračka a dá sa s ňou experimentovať.
Ano ano. Sak som aj pisal ze 2 diody su asi malo na to aby aj koncakmi tieklo nieco. OK neni to AB, lebo koncovimi trandami netecie nic, ak su tam 2 diody. Ale neni to ani ciste B.
Nejde o to v akej triede to pracuje – ide o to čo si sa pri stavbe a oživovaní naučil… za 4 pivká – no nepostav to…
Hej. Pravda. Mame tu zaujimavu konstrukciu pre ludi, co maju nejake zasoby TESLA suciastok. A pre takych co nemaju tu je UNI50.
a čiste B to bude kedy milý Jerrinko? ked aj napatový zosilnovač pojde miesto v Ačku v Bčku? žasnem…..
KEd nebude tiect ziaden kludak a nebude priotvoreny ani trand, co budi koncove trandy v kludovom stave. Proste v kludovom stave budu brat prud len pudove zdroje a odber celeho zosiku bude napr cca do 15mA.
Tak vtedy.
Mily Jozinko.
Vlastne ano. Vtedy, ked pojde aj napatovi zos v B, ked sa ten trand uplne zavre v kludovom stave.
Bcko neni vhodne v NF technike.
to snad ani nepotrebuje komentar, zaujimave, ešte mi vysvetli ako može ísť napatový zosilnovač v Bčku ked ten tranzistor napája ZDROJ KONSTATNEHO PRUDU?
No sak ja netvrdim, ze v tomto zosiku moze. Tvrdim ze to neni ciste Bcko.
Nemusi byt napajany zdrojom konstantneho prudu. To neni jedine mozne riesenie.
A ZASA trepe od veci. One ty si mierne pometený, pretože Dčkove Drivery nemože byť čista trieda D lebo obsahuju dobre AD prevodniky pracujuce dokonca možno i v Ačku,…. Ach jaj tento chlapec nedospeje asi nikdy….
Pre teba by mali zaviest nove značenie výkonových tried….
Jerinko a ake riešenie je ešte lepšie na napajanie napatoveho zosilnovaca ci diferencialneho zosilnovaca inak ako prudovým zdrojoms tranzistorom? ake ine ešte zapojenie má lepšie vlastnosti ako ten zdroj ktorý je v tých zosilnovačo? odpor? to asi ťažko, Zenerky? ten ich šum im opat moc nenahrava? any other ideas?
Ale ja netvrdim ze je to zle a ze lepsie by bolo ak by to bolo ciste B. Ja len tvrdim ze to neni cisto B a ked su tam tie 2 diody tak urcite nie. Ale aj tak to nikdy nebude B. To furt bude AB. Ak by to malo byt B, musi to byt uplne inak cele zapojene.
Ciste B ma velke prechodove skreslenie a na NF sa ani vobec nepouziva.
Furt prekrucas co vravim, len za ucelom dat na javo aky som aj amater a aky si ty king. Ubohe.
Jerry Ty si úbohý…. prečo si si nepreštudoval Apexovu schému – odkaz som sem dal!
Co kde ? Aky odkaz ? Ja nevidim ziadny.
špeciálne pre slepcov:
V emitore T8 nemusí byť rezistor – je to funkčné aj takto. Čerpal som zo zapojenia z tejto stránky http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/167394-quasi-amplifier-beginners-10.html post #94
A to sem dal jozi ten link, alebo ty ?
bez urážky, ale z Teba je to čím Ťa Tvoj otec urobil….
OT: Jerry, za posledních několik dnů jsi ze sebe udělal naprostého idiota.
Ak môžem, uvediem to na tú pravú mieru, lebo sa tu vzájomne neviditeľne chytáte za slová.
Teda ak sa hovorí o pracovnej triede, tak o pracovnej triede čoho? konc trandov, budiča dif dvojice……? Pravdepodobne ak sa nepíše o čo sa jedná, ale o výkonovom NF zosilňovači ako takom, tak sa skoro vždy myslia koncové tranzistory. Už logika napovie, že ostatné prvky ani v iných triedach fungovať nemôžu, resp môžu, ale aký by to malo zmysel?
Teda nech až po budiče je zos v triede A, ale konce budú v B, tak je to trieda B a žiadné špekulácie okolo, a z toho vyplýva jasná definícia.
Neni to vzdy uplne jasne. Mas rozne konstrukcie, kde sa neda povedat jednoznacne, ze je to taka alebo onaka trieda.
Ked myslis. Je to tvoj nazor a ja ti ho neberiem. Ani nebudem nadavat na teba ani nic podobne. Nepoznas ma a ani ja teba, takze si z toho vobec nic nerobim.
A preco si myslis, ze zo seba robim idiota ?
Konstatujes co si myslis, ale nepises preco. Take prispevky su na nic.
Ja ti dam tiez taky prispevok nezmyselny:
Mam rad modru farbu.
ma to zmysel ako nahrada za LM1875/6 ?
nepočul som ten integráč ale skús osloviť CLARIONa – mal by to mať postavené a aj vypočuté…
na tie diody v chladici (sledovanie teploty) by som pouzil nejake priechodky….
dobrý, mám problém s týmitokoníkmi, 2M2/50V foliovy je 2,2mF/50V? lebo nikde ho nemožem nájsť v žiadnom obchode…
a to isté aj 100M/35V z čoho usudrujem že je 0,1F/35V a tiež ho nikde nemajú…
ja myslim ze 2M2 je 2.2uf kedze 1M= 1 000 000 pF , 100M mas potom 100uF…
môžu byť koncové tranzistory KD501+KD503? lebo mám iba jeen 503 a jeden 501 🙂