SVETELEKTRO

25. mája 2007   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Jednoduchý preladiteľný filter pre subwoofer


sudruhdude

K tomuto filtru som sa dostal tak, že som potreboval „jednoduchý preladiteľný filter pre subwoofer“, do ktorého netreba žiadne aktívne súčiastky, len to čo sa nájde v šuplíku, ale aby spĺňal to, čo sa od kvalitného filtra vyžaduje. Dlho som neuvažoval a improvizoval som, ani schému som nekreslil, veď načo aj. Výsledkom je strmosť 18dB/okt. a rozsah deliacich kmitočtov upraviteľný podľa potreby.


Tu je schéma:
Je to vlastne vyrezané jadro aktívneho filtra, ale tu ako aktívny člen slúži koncový zosilovač, ktorého vstup sa pripojí na výstup filtra. POZOR, je tam jeden stereo potenciometer 470R! Rovnica približne vyjadruje závislosť najnižšej deliacej frekvencie od hodnôt kondenzátorov a odporov. Nie som si istý číslom 2¶, ale je to približne 6 a Ludolfovo číslo každý pozná tak prečo nie… Kondenzátorom C1 môžeme meniť najvyššiu deliacu frekvenciu, keď kondenzátory C2, C3 sú zapojené cez odpor 470R (potenciometer vytočený doľava) a podstatne neovplyvňujú kmitočtovú charakteristiku na výstupe. Znížením kapacity C1 hodnotu MAX. fd zvýšime. Odpory v mojej verzii majú malé hodnoty (470R) aby bol filter kompatibilný s každým koncovým zosilňovačom nezávisle od jeho vstupného odporu, vtedy však na tom istom zdroji audio signálu už nemôže byť zapojený ďalší zosilovač, bol by rušený nábojmi na kondenzátoroch (dá sa to riešiť zvýšením R a znížením C, ale nie pri každom zosilovači) Pekne sa dá využiť ak máme výstup na repro napr. z veže a chceme tam aj subwoofer, lenže veža naňho nemá výstup. Vtedy sa tento filter hodí, napojíme ho na výstup repro. Kondenzátory 4.7uF zabezpečia deliacu frekvenciu od 70Hz




Toto je moja verzia aj s ovládačom hlasitosti a vstupom 6mm jack, DPS som ako vždy nevŕtal. Ospravedlňte prosím nízku kvalitu fotografií, sú robené mobilom, schému a dps som radšej sčiernobielil. Návrh DPS som kreslil rukou, rozmery sú asi 53x30mm, ale radšej ho nepoužívajte a zakomponujte do toho rovno aj ďalší potenciometer na ovl. hlasitosti. S týmito súčiastkami to zaručene fungovať bude, ale podľa použitia možno upravovať hodnoty, je jedno či budú 470R/4.7uF alebo 4k7/470n, problémy ale možno nastanú pri prelaďovaní del. frekvencie ,asi to bude veľmi citlivé na konci potenciometra a treba brať do úvahy aj vstupný odpor zosilovača. Preto som ja pre istotu volil 470R potenciometer, odpor R1 môže mať bez následkov väčšiu hodnotu, ale potom treba zmenšiť kapacitu C1 – kvôli strmosti treba zachovať hodnotu RC.

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Komentáre (26)

  1. boraicho píše:

    Neda sa to nejak prerobiť na potenciometer 2x22K?Jake by tam trebalo dať kondenzatory?

  2. boraicho píše:

    som kupil 4k7 lebo 470ohmovy nemali.čiže tam mam použiť tie 470n kondiky?

  3. boraicho píše:

    Som si to spravil a vobec nič to nefiltruje DPS som použil vlastnu a dal som to na vystup zosilovača.Tak ako sa piše v navode.A vobec nič funguje to skoro ako regulator hlasitosti.
    Tu je DPS http://www.boraicho.szm.skvyhybka.GIF

  4. fikfik píše:

    Pocuvaj ma ako si vypocital tu strmost tej vyhybky, to by ma zaujimalo.

    • sudruhdude píše:

      Takže niekto na to konečne prišiel! Ten filter vlastne nemení deliacu frekvenciu, lebo tá je určená pevným členom RC a ten má strmosť 6dB/okt, teóriu filtrov som preštudoval, a síce pamätám si z nej len tento jeden pre mňa podstatný fakt. Filter mení vlastne iba strmosť tým, že orezaný signál prechádza ďalšími RC členmi – sériovo odpor (časť potenciometra pred bežcom) a paralelne reaktancia kondenzátora+odpor(časť potenciometra za bežcom). Strmosť 18dB dosahuje iba ak sériovo s kondenzátorom je nastavený nulový odpor. Na hotovom subwooferi pri meraní rozsahu v určitej tolerancii sa to nakoniec javí ako zmena deliacej frekvencie, s prižmúrením oka. Použil som ho už v nejednom subwooferi a zatiaľ sa nikto nesťažoval.

      • fikfik píše:

        Vies preco? Lebo kdesi na tejto stranke alebo kdesi som cital, ze vyhybky na subwofer sa konstruuju do max. strmosti 24dB/okt. A podla mna aj tak vacsia strmost by tam nemala vacsi vyznam, iba ale iba ak tak vacsi utlm.A to by uz potom bpli moc male kmitocty, ktore by uz ucho moc neregistrovalo.

  5. 37Lukas37 píše:

    A ake su tam kondiky elektrolyticke alebo keramicke???

  6. 37Lukas37 píše:

    Trocha odveci, ale neda sa pouzit na basové repro len nejaký kondezator aby v nom nebolo pocut vysky???

  7. MSDOSMan píše:

    A mas to odskusane aj na vystupe 250W leacha???:D:D:D

  8. XEAR píše:

    Zdravím, mohol by som sa spýtať, či by mi toto zapojenie fungovalo pre basový reproduktor s výkonom 100W, tak že by sa obvod nezničil ?? V tomto sa veľmi nevyznám a tak by som potreboval poradiť s návrhom…
    Prípadne ak by ste mi vedeli odporučiť nejakú náhradu za aktuálne súčiastky, aby to fungovalo spoľahlivo, budem vďačný…

Pridaj komentár