SVETELEKTRO

5. marca 2008   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Indikácia prepálenej poistky


Jose206

Keďže ma už nebavilo stále kontrolovať stav poistky v mojom zdroji navrhol som túto jednoduchú schému, ktorú je vhodné použiť všade kde je potrebné signalizovať priechodnosť sieťovej poistky. Táto schéma funguje tak, že pri prepálenej poistke vznikne úbytok napätia, ktorý rozsvieti LED diódu. Pred LED diódu je potrebné dať vhodný predradný odpor, ktorý jednoducho vypočítame podľa vzorca R=Uvs – Uled / I kde Uvs sa rovná vstupnému napätiu, Uled sa rovná napájaciemu napätiu LED diódy a I sa rovná odoberanému prúdu príslušnej LED diódy.
Ďalej sa v schéme nachádza kondenzátor, ktorý filtruje napätie pre LED diódu. Zenerova dióda je v schéme preto, aby sa napätie nedostalo na svorky zdroja (tak to bolo v mojom prípade).


Tu je schéma zapojenia:

Dúfam, že som vám pomohol obohatiť vaše zariadenia o tento zaujímavý indikátor.

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)
Najnovšie články od Jose206 (zobraziť všetky)

Komentáre (5)

  1. pahreba píše:

    neviem ako ostatnym ale mne sa nezobrazuje schema zapojenia

  2. Dodo44 píše:

    neviem ako vy, ale mne sa to velmi nezdá. zapojenie je sice jednoduché, ale v prípade pretavenia poistky tecie diodou velký prud, preto tu treba prisposobit ten odpor a zenerku na tie výkonové straty.vyries to ako ja. ked mas poistku ok tak mas otvorený tranzistor a led svieti na zeleno, inak na cerveno a nezatazujes potom ledku a ostatne tvoje veci velkým prúdom

Pridaj komentár