SVETELEKTRO

18. októbra 2006   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Modul výkonového zosilňovača ( 100W )


zawin

Tento modul zosilňovača používa obvod TDA 7294 od firmy Thomson. Pri návrhu tohoto zosilňovača sa hľadelo na jeho rozmery, teda aby bol čo najmenší. Tento modul je možné použiť, ako na gitarové komba, aktívne bedne, tak aj ako kvalitný koncový stupeň pre audio systémy.

Na obrázku 1 je doporučená výrobcom schéma zapojenia. V tomto zapojení není využitá funkcia Stand- by, pretože sa nepredpokladá jej využitie. Doplnkové funkcie Stand- by a MUTE sa ovládajú logickými úrovňami 5V. Na vstup pre funkciu Stand- by je pripojené pevné napätie 5V zo Zenerovej diódy D2. Táto dióda zaisťuje napätie 5V nezávisle na napájacom napätí zosilňovača. Podobné zapojenie používa aj funkcia MUTE, ktorá je v tomto zapojení už využitá. Dióda D1 zaisťuje správnu úroveň napätia cez rezistor R2. Po pripojení napätia je zosilňovač v pracovnom režíme. Spojením vstupu MUTE so zemou sa vybije cez rezistor R1 kondenzátor C2 a zosilňovač prejde do režímu MUTE. Intengrovaný obvod je navrhnutý tak, že nemusí mať na výstupe klasický Boucherotov člen ani výstupnú tlmivku. Výstupné tranzistory sú typu DMOS. Zosilnenie zosilňovača určuje pomer hodnôt rezistorov R6 a R5 a v tomto zapojení je nadstavené na 32. Zosilňovač má ochranu proti skratu na výstupe proti zemi a ochranu proti tepelnému preťaženiu ( 145 °C – nezamieňať s teplotou púzdra!!! ). Na obrázku 2 je návrh DPS a na obrázku 3 jej osadenie. Odpory sú použité mikrominiatúrne aj klasické. Chladič by mal mať tepelný odpor minimálne 1,5 °K/ W. Ešte vhodné by bolo potrieť aj vstyčné plochy TDA 7294 a chladiča. Ale bez chladiča to radšej ani neskúšajte dať na napätie!

( obr. 1 ), schéma zapojenia:



( obr. 2 ), návrh DPS ( veľkosť: 6,35×4,51 cm ):



( obr. 3 ), osadenie DPS:



Zoznam súčiastok:

Rezistory:

R1, R5 – 680Ohm – 0204

R2 – 47kOhm

R4 – 47kOhm – 0204

R3 – 22kOhm – 0204

R6 – 22kOhm

Kondenzátory:

C2, C3 – 10uF/ 50V – 63V/ rad.

C5, C6 – 1mF/ 40V/ rad. ( 1000uF )

C8 – 22uF/ 50V – 63V/ rad.

Polovodičové súčiastky:

IC1 – TDA 7294

D1, D2 – ZD 5V1 ( 0,5W )

 

Použitá literátura: A. R. 99

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)
Najnovšie články od zawin (zobraziť všetky)

Komentáre (44)

  1. mirec píše:

    Kto to uz robil??? Chcel by som vediet ako to slape ja som nasiel na xolab.net schemu trochu inu chcel by som ju spravit. Tak by som chcel neake informacie o tom obvode ak niekto nieco ma tak nech mi da vediet

    • DJ_BobiseK píše:

      7294 je ten najhorsi konec co sa asi robi….pri zakladnych testoch sa odpali

      • balki píše:

        Spravil som nejeden zosik s týmto obvodom (modifikované zapojenie): klasický, mostíkový a nemal som s ním absolútne problémy, ba naopak považujem ho za jeden s vydarených IO. Pri testoch vydržal:nechcené odpojenie spätnej vazby (samozrejme záťaž to neprežila!), odpálenie zemniacej cesty na DPS čo spôsobilo absolútnu nesimetriu napajacieho napätia +6/-49V pričom zosilnovač stále hral bez znatelného skreslenia, pracoval do 1,3Ohmovej záťaže na plnom výkone 24hodín, vydržal nechcené skraty výstupu na zem… To všetko s jedinným obvodom, ktorý mimochodom pracuje do dnes—mám ho zapnutý od 1998 nepretržite(je v subwoferi), už 9rokou má teplotu chladiča nad 80 stupňou a každodenne pracuje na 100percent. Takže tento obvôd môžem s vlastných dlhoročných skúsenností s ním odporučiť…je velmi jednoduchého zapojenia s uspokojivými parametrami čo ocenia najmä začiatočníci. Azda doplním len tolko že pri cca120stupnov zašne omezovať a pri +-52Vvypína ochranný obvodkoncák. Blišie info a rady samozrejme môžem poskytnúť. 🙂

        • DJ_BobiseK píše:

          nehádam sa,mohol to vydržať,mne asi 4šli na pomocnom zdroji ale akonáhle som ich dal na toroid (2x31v po usmerneni) tak každý jeden uhorel,doteraz neviem prečo ale niečo sa o tom aj v rádiu písalo…tak som sa už na ne vysral a spotavil s LM3886,hrá to podstatne lepšie,krajšia dynamika,lepší DF,akurát sa mi zdá že viacej hreje,ale je to prvý IO čo ma prekvapil svojími vlastnosťami,nieje dokonalý ale dá sa počúvať…

          • balki píše:

            Je možné že TDA7294V teraz môžu mať nejakú sériovú chybu, to nemám odskúšané dlho som s nimi nerobil, ale ako hovorím svojho času sa na ne dalo úplne spolahnúť. LM 3886T je obvod viníkajúcej kvality, ktorý môžem vrelo odporučiť, ja sám mám s ním tiež vyníkajúce skúsenosti. Kebyže si teraz mám vybrať meszi TDA7294V a LM3886T (odhliadnuc od asi výrobnej chyby TDA) tak by som si asi zvolil LM má o asi rád lepšie skreslenie ale zase menší výkon. Mimichodom LM3886T používa firma ACON vo svojich aktývnych reprosústavách, v mostíkovom zapojení na basák a v normálnom na výšák. ich cena je okolo 100 000SK a používalo ich aj ROCK FM rádio ako odposluchové reprosústavy, ktoré som mal možnosť počuť a môžem potvrdiť že to bol žážitok…

          • ozzy70 píše:

            Ludia Balki ma pravdu ja som ho postavil a fici suprovo dokonca ho pohanam z impulzneho zdroja a ani nezakmitava nic. Akurat pri viac ako 2x35V sa aj slusne hreje.

          • chorchac píše:

            Nazdarte. Ja som si postavil presne tento zosik. Hra super. Napajanie +/-34V. Odporucam ale zataz 8Ohm namiesto 4Ohm, aby sa tak nehrial. Co sa tyka skreslenia, tak skreslenie pod 1% nepocut. Takze ci mate 0.1% alebo 0.000001% je to jedno. Aj tak, ak si nekupite brutal drahe repro tak samotne repro ma skreslenie 1-2%. Inak v schemicke by som tie 1mF kondiky kludne nahradil aj 2.2mF. Ja som ich tam najprv vobec nedal. Vravim si ved mam hned za mostikom 2x20mF vyhladzovacie, ale neni to tak. Mono mi to hralo super ale stereo sumelo, brunelo, vrzgalo, skratka oscilovalo ….

          • balki píše:

            Aj malé prazitné väzby môžu spôsobiť problémy. Aspoň vieš prečo sú tie filtračné kondíky na DPS.

        • Jozef1280 píše:

          Nechem sa s tebou hadat , ale ako ti mohol IO TDA 7294 vydrzat skrat na výstupe ?? Mne sa raz nahodou vytiahli obidva vodice z reprosustavy a skratovali sa , co som si samozrejme nevsimol a koncak odisiel a mam presne toto iste zapojenie .

  2. c-ice píše:

    Je k tomu potrebné pripojiť aj predzosilňovač alebo sa to dokáže dostatočne vybudiť same
    pls… odpoved

  3. c-ice píše:

    Jo zatial pohodka pripojil som to a na prvy krat fungovalo bez problemov

      • c-ice píše:

        ja osobne mám dva moduly pripojene na 350W impulzný zdroj ktorý ale nefunguje :D:D:D inak stací okolo 20V AC symetrických cca 130W na dva 25OW asi cca … a nemalo by presiahnut 28VAC +/-1V

        • Jose206 píše:

          Takze sa to moze napajat aj z impulzneho zdroja z PC? ale ten dava len 12V a max. po uprave 15V. A nevadi ze je inpulzny lebo sa v audio moc nevyznam ale toto viem ze sa to vravi ze to vadi, PLS poradte.

          • c-ice píše:

            Nooo to by som určite neodporúčal PC zdroj aj ked mám niekde návod na jeho úpravu aby dával 35V …. Ja som postavil originál impulzný zdroj danyk.wz.cz 350W ale mám sním problémy radsej vsad na jednoduchost toroidné trafo alebo obyčajné EI

          • c-ice píše:

            dôležita vec ak máš niejaký AT zdroj z PC viem poradit ako ho zapojit aby to slo parádne práve som to tak vyriešil a jeto paráda… neviem ci o to bude záujem ale možno by som sem taký článok mohol napísat inak ak budes chciet napíš a ja ti napíšem návod ako na to „know-how“

  4. chorchac píše:

    Inak v datasheete je este dobra schemicka, ktora zvysi efektivnost a umozni zatazenie az na nejakych 200W na kanal, alebo este jednoduchsia schemicka je na

    http://www.geocities.com/kovboj2000/zos/

    s tou to da tiez 200W a integrac je ako budic takze az tak nehreje

  5. cecy píše:

    Postavil som schému z dvoma TDA 7294 čiže bi to malo dávať nejkých 160 W a hrá mi to možno tak na 20w neviete kôli čomu je to ???

    • balki píše:

      160W/4ohm určite nie. Ved názov je: „Modul výkonového zosilňovača ( 100W )“ tak aký asi môže dávať výkon? A aj to je privysoká hodnota. Bud máš slabý napájací zdroj (na plný výkon 2×45-48V min 150W) alebo máš slabý budiaci signál. Alebo nesprávnou metódou meriaš výkon…

  6. Deliquent píše:

    ja som už jeden taký zosik spravil a o mesiac som ho kupoval opet. . .
    každopadne som sa poistil a TDA7294 som dal pre istotu do pätíc. . .
    . . . dufam že som nespravil chybu. . .hm ???

  7. tomih2 píše:

    Chcem sa spýtať že aké reproduktory ste na to použili? Myslím tým impedanciu… 4 alebo 8 Ohm??

  8. jozi341 píše:

    ak chcem robit 100W zosilnovac musim mat aj 100W zdroj??

  9. adrian1995 píše:

    čavte vštetci chcel bi som sa spitať že keby som ho napojil na trafo 2×12 v a na každej vedve je 19 amperov ako bi to hralo ?

  10. adrian1995 píše:

    kdo sťe robit neodporučam je to šmejd ktori sa odpali

  11. mat22334455 píše:

    nedavno som ronil zosik s tymto koncovym stupnom …. som velmi spokojny , ty ktory tu pisu ze sa odpali a podobne , skusali ste ho s dobrym trafom a s chladicom ?

  12. johny23211 píše:

    Prosím vás potrebujem pomôcť robím tento zosilňovač na SOČ-ku do školy. Veľmi sa nevyznám v týchto veciach. Aký reproduktor by bolo najvhodnejšie použiť a aké trafo?

Pridaj komentár