Popisovaný programátor umožnuje programovanie procesorov rodiny 51 od fy Atmel . Zariadenie je určené na programovanie procesorov rady S, čiže tých, ktoré podporujú aj sériové programovanie cez ISP. Výhoda novej oproti staršej verzii procesorov (s označením C) je v tom, že pri prvom resp. opakovanom programovaní zostáva procesor v zariadení bez nutnosti vyberania procesora zo zariadenia a vkladania do programátora a naopak. Programátor sa zapája do paralelného (LPT) portu počítača. Výstupom z programátora je konektor, ktorý sa pripojí do DPS zariadenia obsahujúceho programovaný procesor.
IO použitý v programátore sa napája zo samotného zariadenia, ktoré obsahuje procesor. Z toho je zrejmé, že pred programovaním musí byť do zariadenia obsahujúceho mikroprocesor privedené napájacie napätie!
Blišie podklady ku konštrukcii programátora sú na:
https://www.mytutorialcafe.com/Microcontroller%20Programmer%2089S51.htm
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
Pozor.
NOD32 tam hlási Trojskeho koňa!
Teraz ano, ale v dobe odoslania prispevku bola stranka cista…
mam zhotoveny isp programSator pre mikrokontrolel rodiny almel 8051, konkretne mam typ AT 89S51. Ani jeden programator ktory som si postavil neisiel, uz som ich urobim asi 7 a napokon som sa nasssss a prestudoval si diokladne zapojenia, a urobil si VLASTNE, to mi islo. a teraz potrebujem nanho program, Pocul som ze pony prog 2000 nieje iba pre tento typ vhodny, a naozaj mi tam nejde, VIE MI NIEKTO PORADIT ? LEN NIE ISPPGM.EXE. TEN TIEZ NEZAPISE, NACITAT NACITAM ALE NEZAPISEM DO PAMETI. Co s tym? vie niekdo poradit?
Taky zápasím s programováním AT89S—. Úspěšně jsem postavil a odzkoušel programátor ISP_PROG v1.4.exe http://www.nostalcomp/isp.php. Funguje dobře s obvodem 89S52. Já ale potřebuji i 89S2021 a to nepodporuje. V nějakém PDF od Atmela jsem se dočetl, že tyto procesory potřebují povolit ISP programování a to lze jen pomocí paralelního programátoru a ten jsem nikde nesehnal. Paralelní programátor mám koupený jen na obvody 89C… Programuje naprosto spolehlivě pouzdra 40 i 20 pinů už asi 18 let. Nyní čekám na knihu od Matouška Práce s mikrokontroléry Atmel AT89LP2052, AT89LP4052 — 5. díl – edice uP a praxe. Tam se snad konečně dočkám nějakého řešení. Pak se podělím o své dojmy.
Igor