SVETELEKTRO

10. júla 2016   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Transvertor pro 10GHz – dle DB6NT


OK2HAZ

Ani jsem netušil, že ve mě letošní návštěva SHF setkání ve Třech Studních, na kterou jsem se vlastně dostal náhodou, zanechá takový dojem. Netrvalo ani dva měsíce a stavebnici transvertoru pro 3cm pásmo mám na stole 🙂

„Transvertor je vlastně takový poloviční transceiver…“
 

Účelem Transvertoru je měnit (transvertovat) vstupní kmitočet na jiný(výstupní) v tomto případě se mění kmitočet 10 368MHz na 144MHz. Jak toho ale dosáhnout?
 

Transvertor obsahuje vstupní obvody a zesilovače pro přijímač, budící obvody a koncový stupeň jako ve vysílači…jen končí 1. mezifrekvenčním směšováním – kam připojíme náš existující transceiver. Základem všeho je oscilátor, ten kmitá na 106,5MHz vynásobí se 96x až na kmitočet 10224MHz čož je právě 144MHz od našeho požadovaného pásma.

Takže pokud máme vhodný signál z oscilátoru (10224MHz), můžeme jej smísit ve směšovači s (mezifrekvenčním) signálem (144MHz). Výsledkem budou dva kmitočty, součtový a rozdílový, ovšem pouze na součtový máme naladěný filtr a tím jej vybereme.
Toliko úvod a hurá do stavby…
 

Příchozí krabiceObsah1Obsah2

 

 

 

Obsah3 Odpory + kondenzátory Polevodiče + ETC

 

Balení obsahuje všechny potřebné součástky, DPS, pocínovanou krabičku, konektory, popisky a samozřejmě návod. Ten je poněkud stručnějšího rázu a předpokládá se určitá zkušenost s montáží SMD a EDS ochranou.

Pocínované plechy jsem vložil do jednoho z víček sestavil aby vše pasovaloa zapájel.

Poté jsem označil místa pro otvory konektorů a průchodkových kondenzátorů, vyvrtal, odjehlil… Veškeré mechanické komponenty jsou přesných rozměrů a jejich nesprávné složení vede k vnitřnímu pnutí DPS.

Připravené nářadí ESD náramek a rukavice Rozložená krabička

 

 

 

Montáž Montáž Montáž

 

 

Toť výdledek prvního dne, tedy cca 6hodin práce

V průběhu druhého dne se mi podařilo osadit zbytek součástek, instalovat krystal s vyhřívacím připravkem a na závěr odstranit zbytky tavidel izopropylalkoholem.

Suma práce cca 10hodin.
 

Osazeni1 Osazeni2 Osazeni3

 

 

Behem třetího dne se mi podařilo oživit všechny části transvertoru, jediným zádrhelem byl základní oscilátor. Ten totiž nekmitá ihned po přivedení napájecího napětí, ale až ve specifickém rozsahu naladění jádra a to je třeba najít. Jiné problémy se nevyskytly.

 

Detail RX/TX s popisy Sestaveno detail konektory

 

Abych co nejpřesněji naladil XCO, připojil jsem spektrální analyzátor až za násobič 2556MHz a tam sledoval kmitočtovou odchylku. Pásmové propusti jsem ladil na minima/maxima napětí na měřících bodech dle návodu DB6NT. Stejně tak praconí body FET tranzistorů.
 

Sestaveny_transvertor Rozostreno Mereni

 

Při měření výkonu, pro které je transvertor vybaven směrovou odbočnicí na DPS – odpovídá napětí 1,2V cca 200mW. Já jsem při buzení 500mW na IF dosáhnul 1,4V ss na detektoru odbočnice (225mW). Teď zbývá změřit výkon nějak sofitikovněji, bohužel pro pásmo 3cm prozatím nemám jiné měřící přistroje a svou aparaturou končím na cca 5,2GHz.
 

Osazení a „základní“ oživení transvertoru jde bez problémů stihnout za cca 16hodin práce (Zvláště při vědomosti že Polní den začíná za 15 dní:)
 

Pájení Horny První testy prvni_sestava

 

Samozřejmě jsem dosud neměl žádnou vhodnou anténu pro pásmo 3cm, proto jsem pro první pokusy spájel 14dBi Hornu, ta je napájena kouskem vlnovodu se sondou. Po zapnutí transvertoru s připojenou anténou jsem okamžitě zaslehnul pomalu se přelaďující signály, to bylo rušení z mikrovlnných datových spojů. Přelaďování pak bylo způsobeno počátečním vyhříváním krystalu (106,5MHz) a všeho dalšího. Samotný krystal na sobě má keramickou destičku s vyhřívacím obvodem, který drží teplotu na 40°C ± 0,1ºC.

Po vyhřátí celé krabičky transvertoru na provozní teplotu jsem dostavil základní oscilátor na kmitočet 106,5 MHz. Chybu jsem měřil na kmitočtu 2556MHz, tedy 24-té harmonické.
Tento kmitočet se dále nádobí 4x, na kmitočet 10,224GHz kde tím pádem bude 4x větší kmitočtová chyba.

Mě se podařilo krystalový oscilátor naladit s chybou ± 10Hz. Násobič násobí celkem 96x a tak se dostávám na celkovou chybu ± 1kHz. Pokud budu brát jako kmitočtový normál svůj Rohde&Schwarz FSB, který má stabilitu referenčního oscilátoru 10MHz < 10-8 Hz.

Ve svém domovském QTH jsem zaslechnul pouze dva majáky OK0ET a OK0EP, musím dodat že oba dva pomocí odrazů od velkých kancelářských budov které mám cca 5km od sebe a je na ně přímá viditelnost:) Na Cukrák mám také viditelnost přímou, ale maják pro 10GHz tam od jisté doby není. Maják OK0ET se mi podařilo najít na klitočtu 10 368,887MHz , chyba tedy byla ± 5kHz. Což je na první pokusy myslím dobré.

Stabilita oscilátoru je je velmi důležitá, chyba 1Hz na základním kmitočtu 106,5MHz je na konečném 96x větší, takže pokud bude vyhřátý oscilátor „courat“ o 20Hz bude konečný kmitočet ±1920Hz.
 

Sestaveno

 

Dalším vylepšením bude:

 • 60cm parabola s ozařovačem
 • PLL oscilátor 106,5MHz s referenčním vstupem 10MHz – pro větší stabilitu
 • Preamp
 • PA
Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (1)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Komentáre (12)

 1. elmoto píše:

  ja by som si radšej vytrhol tu púpavu čo ti rastie na balkóne nech ti ho koreňmi komplet nerozožere. :))))

  Inak pekná čistá robotička fakt klobúk dole.

  Čo to robí si vysvetlil ale ja neviem načo to je. Teda sadneš na stoličku a čo vlastne robíš. Maják sem maják tam. Pípa to, hovorí to rozprávky alebo tajne správy zo západu alebo čo vlastne.

  • OK2HAZ píše:

   Ahoj,
   díky moc za komentáře. Transvertor vlastně slouží ke zvětšení kmitočtového rozsahu vysílačky. Konkrétně s tímhle můžu vysílat na kmitočtu 10368MHz namísto 144MHz. Majáky tam jsou jako stálé zdroje signálů pro testy a přehled o podmínkách šíření. V takto vysokém kmitočtovém pásmu se dají navazovat spojení různými způsoby:
   – Spojení na přímou viditelnost
   – Spojení odrazem (rozptylem) od silných dešťovývh srážek (Rain scatter) až 1000km i více
   – Spojení odrazem od letadel
   – Spojení odrazem od měsíce (EME) – jen tady už je třeba opravdu velkých antén a výkonů…

 2. mirec10 píše:

  Dobry den, ja sa chcem opytat na to dizajnovanie cesticiek. Niekde som cital ze by sa nemali pouzivat pravouhle cesticky, ale zaoblene (aspon na vyssie frekvencie). Tu vidim pouzitie pravouhlych, nejakych ‚vejarovych‘ a prerusenych, ktore vyzeraju ze maju sluzit ako kondenzator. Dakujem za upresnenie.

  • OK2HAZ píše:

   Zdravím,
   ostré hrany (rohy) cestiček jsou spíše problém v oblasti vyšších napětí kde tak může vznikat „sršení z hrotu“.

   V levé horní části plošného spoje transvertoru (pod nápisem – DB6NT 10GHz trans…) je vidět pásmová propust, to jsou ty dva silné pásky (λ/2 rezonátor) a jsou buzeny λ/4 pahýly.

   Ony praporky (vějíře) jsou kapacitní pahýly. Kapacitní pahýl se v mikropáskovám vedení chová jako kondenzátor, pro vysoké kmitočty tedy představuje zkrat. Kapacitní pahýl tvoří spolu s úsekem vedení o délce λ/4 (7,5mm) od mikropáskového vedení LC filtr.

   Jinak:

   Úseky vedení s délkou l < λ/4 s výstupem nakrátko (naprázdno) jsou ekvivalentem indukčnosti (kapacitě).
   Úseky vedení s délkou l = λ/4 s výstupem nakrátko (naprázdno) jsou ekvivalentem paralelnímu (seriovému) rezonančnímu obvodu.

   Úseky vedení s délkou l = λ/2 s výstupem nakrátko (naprázdno) jsou ekvivalentem seriovému (paralelnímu) rezonančnímu obvodu.

   Délka vlny na kmitočtu 10GHz odpovídá cca 3cm.

Pridaj komentár