Žiadne amatérske, ale aj profesionálne pracovisko sa nezaobíde bez merača odporov, kondenzátorov a indukčností.
Také RLC merače môžu byť plne automatické, alebo tiež veľmi jednoduché.
V tomto príspevku uvádzam stavebný návod jednoduchého RLC merača s akustickou signalizáciou.
Technické vlastnosti
Zapojenie mostíka je štandardné, Obr.1 znázorňuje tiež princípy meraní indukčností, odporov a kapacít. Sínusový oscilátor cez výstupný transformátor napája mostík dostatočne silným signálom, ktorý zaručí meranie na všetkých rozsahoch. Aby sa oscilátor rozkmital pri Un=3,5V bolo potrebné do kolektoru T1 zaradiť tlmivku 3mH . Zbitkový signál vystupujúci z mostíka je zosilovaný troj stupňovým zosilňovačom na výstupe ktorého je možné použiť nízko ohmové slúchadlá 2x35R STEREO.
Zostava mostíka obr.2 je tvorená prepínačmi, rozsahu, funkcii, meracím potenciometrom a ďalšími ovládacími prvkami. Pre meranie odporov bol zvolený normálový odpor R13=4k 0,2%. Pre meranie indukčností C2=25n 2%. V pípade merania kapacít bolo treba použiť dva normálové kondenzátory C1=225n 2% pre meranie na rozsahu 1-2, od 10uF do 1100uF. Pre meranie na rozsahoch 3-8, C3=250n 2%, od 1pF do 10uF.
Stupnica meracieho potenciometra R14=5k/N je rozdelená po 400R na 12 základných dielov. Pre väčšiu presnosť je potrebné na DM premerať odpory pre rozsah 1-8 Pr.1 a tiež ostatné normálové súčiastky. Prístroj je napájaný batériami 4×1,5V AA.
Návrh DPS, osadanie a taktiež aj štítky zariadenia nájdete v priloženom dokumente: rlc-dok-001.pdf
Voľba súčiastok:
Odpory v zapojení bežný typ, kondenzátory MKT, MKP, TK viz. sch. a foto.
L1=tlmivka zo šetriacej žiarivky 3mH – modrá, alebo biela
L2,L3=tvorí sieťová tlmivka M74330 (www.sos.sk)
Odpory pre rozsah, nepoužívať vinuté, ale metalizované, ktoré je možné aj zložiť do požadovanej hodnoty.
Normálový odpor R13 zložený: 5k6-15k-M27=4k 0,2%.
Normálové kondenzátory: C1=225n=vyhovel M22
C2= 25n=zložené 470pF+10n+15n
C3=250n=zložené 100n+150n
Konštrukcia:
Krabica o rozmeroch 37x90x180 je vytvorená z jednotlivých dielov DPS.
Ak sa použije plast, alebo drevo treba ju vylepiť Al fóliou a tú spojiť s mínus polom napájania. Ostatné viz. foto. Štítok rozsahov je nalepený zo spodu prístroja.
Spôsob merania:
Podľa meranej súčiastky zvolíme funkciu. Upneme súčiastku-odpor. Signál v slúchadlách nastavíme na minimum. Smer otáčania mer. pot. nám udáva, ktorým smerom je potrebné zmeniť rozsah. Ak máme správne nastavený rozsah, meracím. pot. hľadáme prahovú hodnotu kedy tón v sluch. zaniká. V priebehu merania treba pridávať zvuk podľa potreby.Vynásobením hodnoty v tabuľke s hodnotou na meracom pot. získame meranú hodnotu.
Pri meraní L a C nastavujeme signál na minimum, striedavo meracím potenciometrom, pot. hlasitosti a pot. kompenzácie ztrát. Šírka pásma prahovej hodnoty pri niektorých meraniach môže byť veľmi úzka.
Praktické skúsenosti:
Presnosť merania nie je možné uvádzať v % v niektorých prípadoch je len informatívne. Meranie odporov je optimálne pre rozsah 1 až 7. Ak by bolo treba spárovať dva odpory 0,1R je to možné uskutočniť s presnosťou na 0,01R. Rozsahy pre meranie indukčností boli testované cievkami zmeranými na profi prístroji a z pravidla sú v norme. Pri meraní malých kapacít je možné rozlíšiť 1pF. Na rozsahu 1 a 2 bolo treba pre väčšíu presnosť upraviť normálový kondenzátor C1=225n.
Prístroj je veľmi dobrá pomôcka pre rýchle premeranie odporov kondenzátorov a indukčností. Dobre sa osvedčí aj pri porovnávaní súčiastok.
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
Pekná práca, vďaka za príspevok.