SVETELEKTRO

18. januára 2012   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Dióda ES1x – rýchla, super rýchla, …, super rýchla a efektívna!


SOS electronic s.r.o.

Nové super rýchle a zároveň efektívne diódy Diotec rady ES1x umožňujú ďalej znížiť výkonové straty aj vo veľmi rýchlych obvodoch.

Pri použití diód vo výkonových obvodoch pracujúcich na vysokých frekvenciách – napr. u spínaných zdrojov, sa okrem strát v priepustnom smere (forward losses) uplatňujú aj spínacie straty. Spínacie straty sú priamo úmerné pracovnej frekvencii a pre bežné diódy sú neprijateľne veľké už od frekvencií niekoľko kHz. Ako je známe, spínacie straty sú spôsobené tým, že na zmenu stavu diódy do nepriepustného stavu je potrebné odčerpať náboj z PN prechodu a zároveň k stratám prispieva aj energia uložená v parazitnej indukčnosti diódy ako aj v indukčnosti prívodov. Veľkosť spínacích strát ovplyvňuje hlavne parameter trr – čas zotavenia v závernom smere (reverse recovery), preto pre použitie pri vyšších frekvenciách sú vhodné typy s čo najkratšou dobou trr.

Výhody / vlastnosti:

  1. super rýchle efektívne diódy
  2. veľmi nízke celkové straty
  3. extrémne krátky čas zotavenia 15-35 ns podľa verzie
  4. veľmi nízke napätie v priepustnom smere
  5. smd púzdro SMA (DO-214AC)
  6. záverné napätie 50-600V

Keďže celkové straty sú súčtom strát v priepustnom smere a spínacích strát, treba pri voľbe vhodného typu diódy vždy zvažovať oba parametre – VF a trr.

Napr. ak by sme mali obvod pracujúci na frekvencii len niekoľko kHz, ale s prúdmi niekoľko Ampérov a viac, je vhodné použiť diódu s čo najmenším napätím v priepustnom smere a mala by byť aspoň z kategórie „rýchla“. Ak ale máme napr. obvod pracujúci na f niekoľko 100 kHz, mali by sme použiť diódu s čo najkratším trr. Samozrejme ideálne je, ak dióda má malé VF a zároveň krátku trr.

Obe tieto požiadavky spĺňajú nové diódy Diotec série ES1x označené ako „superfast efficient“. Vyznačujú sa nízkym VF a zároveň extrémne krátkou dobou zotavenia, pod 15ns. Svojimi vlastnosťami prevyšujú doterajšie typy označované ako superfast a ultrafast. Diódy ES1x vyrábajú viacerí výrobcovia (podobne ako napr. 1N400x) a sú dostupné so záverným napätím 50-600V (ES1A…ES1J). ES1x od spoločnosti Diotec patria k špičke v tejto sérii diód, napr. ES1D sa vyznačuje VF=0,92V/1A a trr max 15 ns.

Skladom máme typ ES1D, v prípade záujmu o iné verzie prosím kontaktujte firmu SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Komentáre (1)

Pridaj komentár